Geri Dön
EkonomiToyota'ya siber saldırı şüphesi

Toyota'ya siber saldırı şüphesi

Toyota'nın Japonya'daki üretim tesislerinde meydana gelen sistem arızası nedeniyle üretim durduruldu. Arızanın siber saldırıdan kaynaklandığı tahmin ediliyor. Markanın iç tedarikçi şirketlerinden Kojima Industries Corp'tan yapılan açıklamada, ülkedeki 28 Toyota üretim tesisinin 14'ündeki bilgisayar sistemlerinde bir hata tespit edildiği ve sorunun siber saldırı olabileceği kaydedildi.

Toyota'ya siber saldırı şüphesi

 

Toyota'ya havalandırma ve direksiyon başta olmak üzere birçok parça tedarik eden şirket, üretim ekipmanında fiziksel bir sorun olmadığını, ancak arıza nedeniyle Toyota ile sağlıklı iletişim kuramadıklarını ve üretim takibi yapamadıklarını açıkladı. Şirket, sorunun giderilmesi için çalışıldığını kaydetti. Üretime ne zaman devam edilebileceği henüz netlik kazanmadı.

Kaç tesis etkilendi?

Prius hibrit ve Camry sedan üreticisi Toyota Motor Corp, müşterilerinden özür dileyerek sorunun en kısa sürede çözüleceğini taahhüt etti. Toyota grubunun kamyon üreticisi Hino Motors da Japonya'daki iki üretim tesisinin benzer bir arızadan etkilendiğini açıkladı. Toyota'nın küçük araç üreticisi ortaklarından Daihatsu'nun da sorun sebebiyle üretimi durdurduğu aktarıldı. Toyota ve diğer otomobil üreticileri koronavirüs pandemisinin etkisiyle bir süredir yaşanan bilgisayar çipi ve diğer parçaların eksikliğinden dolayı üretim sürdürmekte zorlanıyordu. Bazı müşterilerin siparişlerinin teslimi için aylarca beklediği belirtiliyor. Ukrayna'nın işgali nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulayan ülkeler arasına bugün Japonya da katıldı. Tokyo yönetimi ayrıca işgale dahil olduğu gerekçesiyle Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko'ya da yaptırım kararı aldı.