Geri Dön
EkonomiTurizm Bakanı’ndan Galata açıklaması

Turizm Bakanı’ndan Galata açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Galata Kulesi’ndeki restorasyon çalışmasına yönelik eleştirilere ilişkin olarak, “İşlem doğru, ekipman yanlış” dedi.

Turizm Bakanı’ndan Galata açıklaması

Ersoy, NTV’de yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“1962’de restorasyon kararı alınıyor.  O zamanki dönemin anlayışında betonarme kabul görmüş. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile birlikte restorasyon kararı alındıktan sonra Anıtlar Genel Kurulu’nun almış olduğu kararla, ‘Buraya özgü olmayan yapının malzemenin ayrıştırılması, raspalanarak özgün malzemenin kalması’ kararı veriliyor. Özellikle çatıda, külah kısmı tamamen betonarme hale getirilmiş. Çalışma başlıyor. Sonradan yapılan eklentiler oradan çıkartılıyor. Beton orijinal yapıyı çürütüyor. Duvarın belli bir kısmı gitmiş ve tümlerken inşaat demiri, betonla yapılmış. Anıtlar Kurulu ‘bunu al’ diyor. Daha özgün malzeme ile onu tümlüyorsunuz. Yapılan işlem doğru kullanılan ekipman yanlış. Bir sertifika programı restorasyonlar için hazırlıyoruz. Restorasyon ihalelerine girecek müteahhitlere belge verilmesi, usta ve işçilere restorasyonla ilgili eğitimlerin de verileceği bir sertifikasyon sistemi üzerinde çalışıyoruz.”

15 milyonla kapanır

Ersoy, turizmde 2020 beklentileri konusunda, “Beklentimiz çok yüksekti ama maalesef 2019 verilerine göre ciddi bir düşüş olacak. 15 milyon turist sayısını yakalarız diye düşünüyoruz. 11 milyar dolarlık bir geliri de geçebiliriz” ifadelerini kullandı.

Uydudan izleniyor! 3 günde 30 kilometre gittiMuğla'da tedavisi tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılan ve "Talay" ismi verilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yeşil deniz kaplumbağası, 3 günde yaklaşık 30 kilometre yol katetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler