Geri Dön
EkonomiTürk doğal taşı Çin'de tanıtılıyor

Türk doğal taşı Çin'de tanıtılıyor

Çin'de düzenlenen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na Türkiye'den 140 firma katıldı.

Türk doğal taşı Çin'de tanıtılıyor

Dünyanın en büyük mermer fuarı olarak gösterilen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na Türkiye'den 140 firmanın katıldığı belirtildi.

Ege İhracatçı Birliklerinden (EİB) yapılan açıklamaya göre, dün kapılarını ziyaretçilere açan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı 9 Mart'ta sona erecek.

ÇİN'DEKİ FUARA TÜRKİYE'DEN 140 FİRMA KATILDI

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Başkanı Mevlüt Kaya, doğal taş sektöründe 2018'de 2,5 milyar dolar ihracat hedefi bulunduğunu ifade etti.

Geçen yıl Çin'e 945 milyon dolarlık doğal taş ihraç ettiklerini, 2018'de ise bu rakamın 1 milyar doları aşacağını belirten Kaya, bu hedef için Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın itici güç olduğuna değindi.

Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen de Çin'in gelecek 5 yılda 10 trilyon dolar ithalat yapmak istediğini, bunun fırsata çevrilmesi gerektiğini kaydetti.

MARBLE DOĞALTAŞ VE TEKNOLOJİLERİ FUARI'NA DAVET

İZFAŞ Genel Müdürü Gül Şener ise Çin'de bulunan firmaları İzmir'de düzenlenecek Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na davet etti.

Bu yıl Marble Fuarı'na bin 200 firmanın katılacağını belirten Şener, "Amerika, Hindistan, Brezilya, İran, İtalya, Çin, Endonezya, Fas ve Almanya'da doğal taş fuarlarına katılarak Marble Fuarı'nın tanıtımını yaptık. Bu yıl 57 bin metrekare stant alanı olacak." ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Çelik belgeleri bir bir gösterdiAK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yunanistan'ın göçmenlere olan skandal tavrına dikkat çeken ve belgeler gösteren Çelik, "Yunanistan sahil güvenlik unsurları resmen benzin dökerek, yakmaya çalışarak bir katliama imza atmaya çalışıyor. Uluslararası kurumlar ve AB maalesef susuyor." dedi. Çelik, Yunanistan Dışışleri Bakanı Dendias'ın sözlerine ilişkin, "Son derece bağnaz şekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletimizi itham etmesi, diplomasi tarihine yakışıksızlık örneği olarak girecektir" açıklamasında bulundu.