Geri Dön
EkonomiTürk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat'tan toplantı sonrası asgari ücret mesajı

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat'tan toplantı sonrası asgari ücret mesajı

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, "Asgari ücrette enflasyonun altında bir artış kabul edilebilir değil. Yarın bir toplantı daha olmasını bekliyoruz." dedi.

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat'tan toplantı sonrası asgari ücret mesajı

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretlinin merakla beklediği asgari ücrette ara zam oranı için çalışmalarda sona yaklaşıldı. Dün ilk toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılmıştı. İkinci toplantı ise işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ, işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve hükümet yetkilileri ile birlikte bakanlıkta gerçekleştirildi.

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Irgat, "Enflasyon oranlarını ortaya koyduk. İnsanca yaşayabilecek bir ücreti insanların hak ettiğini ifade ettik. Bugün itibariyle 15 milyon 200 bin çalışan var. Bunların 2 milyon 200 bini örgütlü. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücreti ifade ettik. Geldiğimiz noktada işverenlerin istekleri oldu. 6 bin 391 lira açlık sınırını ifade ettik, bunun altında kalmasın dedik" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Irgat, yarın bir toplantı daha olmasını beklediklerini vurgulayarak üçüncü toplantıda komisyonun son kararını vermesi gerektiğini söyledi.

"TALEPLER MASADA"

CNN TÜRK muhabiri Gülşen Coşkun toplantıya dair şu bilgileri verdi: Yarın bir toplantı daha olabilir vurgusu yapıldı. Bugün de talepler masaya yatırıldı. Türk-İş açlık yoksulluk sınırı açıklamıştı. Bu da yine masadaydı. İş veren bir artış yapılsın ama bizim de maaliyetlerimiz arttı. Biz de desteklenmeliyiz, dengeli bir artış olsun diyor. Oranın ne olacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ına açıklaması ile netleşecek.