Geri Dön
EkonomiTürk müteahhitlerin Sahraaltı seferi

Türk müteahhitlerin Sahraaltı seferi

Sahraaltı Afrika, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika’ya açılmaya hazırlanan Türk müteahhitlere Batılı şirketlerden Afrika için işbirliği teklifi yağıyor

Türk müteahhitlerin Sahraaltı seferi

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, Türkiye ve dünyada zor bir yılın ardından, 2019’a pozitif baktıklarını söyledi.

Yenigün, TMB üyesi 118 firmanın yurtiçindeki taahhüt işlerinin yüzde 70’ini, yurtdışındaki işlerinin ise yüzde 90’ını gerçekleştirdiğini söyledi. Türkiye’nin müteahhitlikte yurtdışında bir marka olduğunu ifade eden Yenigün, “Müteahhitlerimiz 1972’den bu yana 123 ülkede 380 milyar doları aşan 9.600 proje üstlendi. Global 250 listesinde Türkiye 46 firma ile 10 yıldır 2. sırada” dedi.

Suriye ve Libya

Yeni pazar açılımları için bir süredir Sahraaltı Afrika, Hindistan, Güneydoğu Asya Bölgesi ve Latin Amerika gibi potansiyeli olan pazarları yakından takip ettiklerini belirten Yenigün, birçok Avrupa ülkesinin Türk müteahhitlere Afrika’dan pay alabilmek için iş birliği teklifinde bulunduklarını söyledi.

Türkiye’nin yurtdışında üstlendiği projelerin dünya ekonomisinin yaşadığı sıkıntılara rağmen her zaman tamamlandığını kaydeden Yenigün şöyle konuştu:

“Yurtdışında üstlendiğimiz yıllık proje tutarı 2016 - 2017 döneminde jeopolitik sorunlar, petrol fiyatındaki düşüş ve Rusya ile yaşanan krizin etkisiyle 14 milyar dolara geriledi. Geçen yıl tüm zorluklara rağmen, yönümüzü yeniden yukarıya dönmeyi başardık. 2018’de yüzde 30’luk artışla 19.4 milyar dolara ulaştık.”

2018’in zor bir yıl olduğunu yineleyen Yenigün, “Lider pazarımız Rusya ve yeni imkânlarla da Irak, şimdiye kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de sektörümüz açısından hayati önemini koruyacak. Suriye’de, barış ve istikrar ortamının yeniden sağlanması ve yakın coğrafyamızda ‘barış ekonomisi’nin devreye girecek olması bizler için son derece önemli. Libya’da Türk bankaları tarafından verilecek teminat mektuplarının/kontr-garantilerin kabulü için resmi makamlarımızla, koordinasyon içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Türk müteahhitlerin Sahraaltı seferi

Türk müteahhitlerin Sahraaltı seferi

2023 HEDEFİ ‘GLOBAL MARKA’

Uluslararası müteahhitlik pazarının 500 milyar dolar seviyesinden 2030’larda 750 milyar dolara çıkmasının öngörüldüğünü söyleyen Yenigün, “Son 10 yılda 250 milyar dolarlık iş yapan müteahhitlerimiz için önümüzdeki 10 yılın hedefi 500 milyar doların aşılmasıdır. Bu çerçevede Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023’te birliğimiz öncülüğünde dünya taahhüt sektöründe ağırlığı olan ve bölgesinde lider ‘Türk Müteahhitliği’ markasını oluşturarak, yılda 30 - 35 milyar dolar seviyelerinde proje üstlenmek istiyoruz. 2030’larda ise hedefimiz uluslararası pazardan aldığımız payı yüzde 7’lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar dolara yükseltmek” dedi.

Türk müteahhitlerin Sahraaltı seferi
Konut stoğuna ‘fon’ formülü

Son dönemde yılda 20 - 30 milyar dolarlık iş yapmalarına rağmen işgücü sayılarının işçi - işveren uyuşmazlıkları nedeniyle 35 bine gerilediğini söyleyen Mithat Yenigün, “Bu sorun yeni bir düzenlemeyle ortadan kaldırılabilir. Türk işçiyle çalışmak istiyoruz. Yapılacak birkaç düzenlemeyle sorunlar aşılabilir. Bu çerçevede önümüzdeki dönem yurtdışı hedefimizi ‘10 bininci proje ve 100 bin istihdam’ olarak belirledik” dedi.

2018’de işleri durma noktasına getiren yüksek maliyet artışlarının karşılanabilmesi için hükümetten fiyat farkı düzenlemesi istediklerini söyleyen Yenigün, sadece sözleşme feshi veya devri sağlayan düzenlemenin yürürlüğe girdiğini belirtti. Yenigün, konut stoğuna ilişkin de şöyle konuştu:

“800 bin düzeyinde olduğu ifade edilen konut stoğunun yönetilebilmesi sektörümüz için önemli. Bir varlık havuzu oluşturulması ve stokların kurulacak bir fon üzerinden menkulleştirilmesinin yaşanan finansman sıkışıklığına bir çözüm olabilir.”

19 yıl sonra aydınlatılan cinayetin 2 şüphelisi suçlamaları kabul etmediKocaeli'nin Derince ilçesinde, 2001 yılında darp edildikten sonra boğularak öldürülen Kasım Aydın'ın (20), 19 yıl sonra yakalanan katil zanlıları Hidayet İlkme ve Tamer Korkmaz'ın yargılanmasına başlandı. Suçlamayı kabul etmeyen zanlılardan Aydın'ın cep telefonunu İstanbul'da sattığı belirlenen İlkme ise, savunmasında para ile satın aldığını söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler