Geri Dön
EkonomiTürk - Özbek ticareti için hedef 5 milyar $

Türk - Özbek ticareti için hedef 5 milyar $

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı, Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Sardor Umurzakov başkanlığında, başkent Taşkent’te, Özbekistan - Türkiye Yuvarlak Masa Toplantısı gerçekleştirildi.

Türk - Özbek ticareti için hedef 5 milyar $

Türkiye’nin Özbekistan’daki yatırımlarının 1 milyar dolar tutarında olduğunu anımsatan Pekcan, “Türkiye’nin Özbekistan’daki yatırımları çok daha artacaktır. Günümüzde 2 milyar doları aşan dengeli bir ticaret hacmimiz var. Ve bunu 5 milyar dolar seviyesine getirmek için çalışıyoruz” dedi.

Pekcan, iki ülke arasında tercihli ticaret anlaşmasının hazırlanmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Özbekistan ile ilişkileri ikili ve bölgesel alanda geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Pekcan, bu doğrultuda orta koridorun güçlenmesini ve bölgenin de bu koridorda lojistik merkez haline gelmesini önemsediklerini dile getirdi.

Pekcan’a Özbekistan ziyaretinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren ve Helal Akreditasyon Kurumu Başkanı Zafer Soylu eşlik etti.