Geri Dön

Türkiye enerjide önemli bir aktör

22. Dünya Petrol Kongresi’nin açılışında konuşan Enerji Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye bölgesel enerji projeleri için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli aktörlerden biridir. Barışa ve refaha katkı verdiği sürece yatırımları destekleyeceğiz” dedi

Türkiye enerjide önemli bir aktör

22. Dünya Petrol Kongresi, İstanbul’da dün başladı. İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen kongre, 4 gün sürecek. Açılış seremonisinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin enerjide önemine dikkat çekerek, “Türkiye bölgesel enerji için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli bölgesel aktörlerden biridir. Barışa, refaha ve arz güvenliğine katkı sağlayacak tüm projeleri desteklemeye devam edeceğiz. Bu yüzden, bu kongrede ‘Enerji için anahtar ülke Türkiye’ sloganını motto olarak belirledik” dedi.

Türkiye enerjide önemli bir aktör

Albayrak, Türkiye’nin politik istikrar, iyi yönetişim, tahmin edilebilir piyasa koşulları ve öngörülebilir düzenleyici çerçeve sayesinde ulusal, bölgesel projeler için önemli boyutta özel sektör yatırımlarını da harekete geçirdiğini dile getirdi. Bakan Albayrak, enerjinin ‘barışı sağlayıcı’ gücüne vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Enerji diplomasisi ile ne sadece ticari çıkarlar, ne de sadece arz güvenliği yönlendirmektedir. Geçmişte algılandığı gibi çatışmaya ve fakirliğe değil, enerjinin barışı sağlayıcı ve refahı destekleyici rolünü vurgulamalıyız. Türkiye bölgesel enerji projeleri için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli bölgesel aktörlerden biridir. Barışa ve refaha katkı sağlayacak tüm projeleri desteklemeye devam edeceğiz. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) bunun en önemli örneklerindendir. Türk Akımı da bu projelerden biri olarak düşünülebilir. 23. Dünya Enerji Kongresi’nde mottomuzu da ‘Barış İçin Paylaş’ olarak belirlemiştik.”

Kongre kapsamında katılımcılar, 4 gün boyunca küresel petrol sektöründeki kilit konuları tartışma imkanı bulacak. Kongreye, 100’ün üzerinde ülkeden; bakanlar, delegeler, dünyanın enerji alanındaki önemli şirketlerinden temsilciler ile 20 binin üzerinde ziyarekçinin katılması bekleniyor. Bakan Albayrak, 9 ay önce gerçekleştirilen 23. Dünya Enerji Kongresi’nden sonra tekrar İstanbul’da biraraya gelindiğini ve söz konusu kongrenin “petrol ve gaz endüstrisinin olimpiyatları” olarak nitelendirildiğini söyledi.

15 yılda 3 kat

Türkiye’nin enerji sektörüne ve yatırımlarına ilişkin önemli bilgiler veren Albayrak, enerji sektöründe hızlı bir talep büyümesi yaşandığını ve son 15 yılda elektrikteki kurulu gücün üç katına çıktığını anlattı. Albayrak, bu dönemde ortalama yüzde 5 ekonomik büyüme kaydedildiğini ve Türkiye’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ülkeleri arasında lider bir ülke haline geldiğini aktardı. Bu hızlı büyümede arz güvenliğini sağlamak ve öngörülebilir bir piyasa oluşturmak için yatırım ihtiyacının oluştuğunu vurgulayan Albayrak, şöyle devam etti: “Türkiye özellikle petrol ve doğalgaz arama ve üretim faaliyetlerini, yatırımlarını artırma hedefindedir. Akdeniz ve Karadeniz’de petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine odaklanıyoruz. Şu anda Akdeniz’de sismik arama faaliyetleri gerçekleştirmek için yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Aynı faaliyetleri Karadeniz’de de gerçekleştirmek istiyoruz. Akdeniz ve Karadeniz’de arama faaliyetlerimize odaklandık. Sismik çalışmalarımıza odaklandık. İleri arama ve sondaj faaliyeleri gerçekleştireceğiz. Böylece, arz güvenliğine katkıda bulunacağız.”

11 milyar metreküp

Türkiye’nin yıllık yaklaşık 50 milyar metreküp doğalgaz tüketimi olduğunu ve 81 ildeki konutlar ile sanayideki tüketicilere gaz sağlayabildiğini anımsatan Albayrak, arz güvenliğini sağlamak adına sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) altyapısı ve yatırımlarını hayata geçirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin ilk sıvılaştırılmış yüzer LNG ünitesini hayata geçirdiğini ifade eden Albayrak, “Yakında ikinci ünitemizi de faaliyete geçireceğiz. Doğalgaz depolama kapasitemizi de artırdık. Tabii aynı zamanda gaz depolama kapasitemiz de çok önemli. Tuz gölü depolama tesisi ile yaklaşık 3.1 milyar metreküp depolama kapasitesine ulaştık. Bunu da 2023 yılında 11 milyar metreküpe ulaştırmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Tillerson’u tebrik etti

Kongrede petrol ve gaz endüstrisine ilişkin birçok konuyu ve gelecekteki imkanları konuşmak için imkan olacağını ifade eden Albayrak, “Aramızda, bu endüstride çığır açmış ve tecrübeli bir profesyonel var. Kendisinin bu endüstriye katkıları anlatmakla bitmez. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u tebrik ediyorum. Burada 41.5 senelik bir çalışma hayatından bahsediyoruz” dedi.

Türkiye enerjide önemli bir aktör

‘Türkiye stratejik ortak’

Petrol ve doğalgaz endüstrisine yaptığı katkılardan dolayı, bir dönem ExxonMobil’in başkanlığını da yürüten ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a Dünya Petrol Konseyi’nin en büyük onur ödülü olan ‘Dewhurst’ ödülü verildi. Dünya Petrol Konseyi Başkanı Dr. Jozsef Laszlo Toth, konseyin tarihi boyunca ilk defa bir şahsa ‘sıradışı katkısı’ nedeniyle ödülün verildiğini söyledi. Tillerson, kongre tarihinde bu ödüle layık görülen 10. kişi oldu. Bu endüstride 41.5 sene geçirdiğini anlatan Tillerson, enerjinin ekonomik büyüme ve refahın temeli, insanların yoksulluktan kurtarılmasının lokomotifi olduğunu söyledi. Tillerson, bu konudaki başarının da hukukun üstünlüğü, uluslararası hukuk ve imzalanan sözleşmelerin kutsallığına sadakat ile ortaklar ve mevkidaşlar arasında dürüstlükten geçtiğini vurguladı.

Enerjide kavşak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a kongreye ilişkin tebriklerini sunan Tillerson, Türkiye’nin önemli ve stratejik bir ortak olduğunu, enerji konusunda da kavşak noktası konumunda bulunduğunu dile getirdi. Bakan Tillerson ayrıca Dünya Petrol Kongresi’nin 2020’de de ABD’nin ev sahipliğinde yapılacağını bildirdi.

Şehitleri andı

Tillerson, şu an İstanbul’da bulunduğu tarihin önemli bir döneme geldiğini hatırlatarak, “Türk halkı darbecilere karşı geldi ve kendi demokrasilerini korudu. 15 Temmuz’da hayatını kaybedenlerin onur ve cesaretlerini takdir ediyorum. Türk halkı, anayasalarındaki hakkı kullanarak ülkesini korudu. Hayatını kaybedenler ve yaralananları anıyorum” dedi.

‘Petrol ve doğalgaz önemini koruyacak’

Dünya Petrol Konseyi Başkanı Dr. Jozsef Laszlo Toth, petrol sektörünün ana amacının insanlığın kalkınması için güvenilir ve uygun fiyata enerji temin etmek olduğunu belirterek, “Gelecek 10 yılda petrol ve doğalgaz dünyanın önde gelen enerji kaynakları olarak kalmaya devam edecek” dedi.

Toth, kongrenin temasının “enerji geleceğini köprüler kurmak suretiyle birleştirmek” olduğunu hatırlatarak, bunun yaşanan dönem ve coğrafyada büyük bir önem taşıdığını dile getirdi. Toth, bu bağlamda enerji koridoru olacak bölgelerin önemli bir rol oynadığını dile getirerek, ekonomik olarak uygun ve güvenli şekilde Orta Asya ve Ortadoğu’dan kaynakların diğer yerlere ulaştırılmasının önemine dikkat çekti.

Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman da Dünya Petrol Kongresi Türk Milli Komitesi olarak, Türkiye’nin 22. Dünya Petrol Kongresi’nin ev sahipliğine seçildiği 2013’ten bu yana yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Kongreye verdikleri destek nedeniyle tüm çalışanlara teşekkür eden Şişman, “Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a verdikleri destekten dolayı minnettarız” dedi.

Birbirlerine sarılı çam ve köknar ağaçları görenleri şaşırtıyorBolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Pürenli Yaylası'nda aynı kökte büyüyen ve birbirine sarılı haldeki çam ile köknar ağaçları görenleri hayrete düşürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber