Geri Dön

‘Türkiye’ye 1.5 milyar $ akar’

Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) Politika ve Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Joachim von Amsberg, Türkiye’nin dahil olduğu projelere 1.4 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını söyledi. “Önümüzdeki yıllarda belki yılda 10 milyar dolarlık yatırım yapabiliriz. Bunun yüzde 15’i yani 1.5 milyarı doları Türkiye’ye akar” diyen Amsberg, “Yüksek kaliteli projeler sunan ülkelerle finansman anlaşmasına girmek bizi memnun ediyor. Türkiye de çok büyük bir ekonomi. Birden fazla güzel yatırım fırsatı çıktı karşımıza” dedi.

‘Türkiye’ye 1.5 milyar $ akar’

Türkiye’nin Çin ve Endonezya’dan sonra AIIB’nin üçüncü büyük yatırım ülkesi olduğunu söyleyen Joachim von Amsberg, AIIB Yönetim Kurulu’nun 2018’de sürdürülebilir altyapı, sınır ötesi bağlantılılık ve özel sermayenin harekete geçirilmesinden oluşan öncelikleriyle uyumlu iki projede Türkiye’ye finansman sağladığını söyledi.

Amsberg, bu projelerden ilkinin “Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi”nin Türkiye’nin doğalgaz arzının güvenilirliğini ve güvenliğini artıracağını belirterek, ikinci projenin ise “TSKB Sürdürülebilir Enerji ve Altyapı Kredisi”nin de yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projesi olduğunu kaydetti.

57 ülke kurdu

AIIB’nin şu anda Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) Altyapı Kredisi’ne 100 milyon dolarlık bir yatırım değerlendirmesi olduğunu bildiren Amsberg, “Hükümetler, makroekonomik istikrar ve artan talebi karşılamak için yüksek düzeyde altyapı yatırımını sürdürme ihtiyacıyla boğuşurken, AIIB de üyelerinin altyapı geliştirme alanında kısa ve uzun vadeli zorluklarla mücadele etmesine yardımcı olacak stratejiler geliştiriyor” dedi.

‘Türkiye’ye 1.5 milyar $ akar’
AIIB’in 2016’da 57 ülkenin bir araya gelmesiyle kurulduğunu ve toplam sermayenin 100 milyar dolar olduğunu açıklayan ve sermayeyi uluslararası piyasalarda tahvil ihracıyla elde ettiklerini aktaran Amsberg, devletlere ve özel şirketlere kredi verdiklerini belirtti.

‘Katalizör olacağız’

Türkiye için kaynak sağladıklarını 3’üncü yatırımın Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı olduğunu ifade eden Amsberg, şöyle konuştu: “Hattın Türkiye kısmına finansman sağlıyoruz. Fakat o projenin teminatı Azerbaycan hükümetinde. Bunun değeri de 600 milyon dolar. Bunu da dahil edersek Türkiye’ye toplam yatırımımız 1.4 milyar dolara ulaşıyor. Bölgeye bu yıl 4, gelecek yıl 5 milyar dolar yatırım yapacağız. Biz katalizör rolü oynamak istiyoruz.”

Sadece ismi okunan kısa süreliğine içeriye girebiliyor!Corona virüs önlemleri kapsamında ziyaretçi girişine kapatılan Tarihi Kapalıçarşı'da bazı esnaf ve çalışanlar kısa süreli işlerini halletmek için kontrolü olarak içeriye alınıyor. İçeriye girmek için Kapalıçarşı'nın Kılıççılar kapısı önünde bekleyen kalabalık, sosyal mesafe kuralına uymadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber