Geri Dön
EkonomiTürkiye’nin ilk OSB’si çevreci yatırımda öncü

Türkiye’nin ilk OSB’si çevreci yatırımda öncü

Bursa Organize Sanayi Bölgesi, çevreci yatırımları ile de ön plana çıkıyor. OSB’ler arasındaki en büyük su üretim tesisi, atık suları ileri teknoloji ile işleyerek sanayinin kullanımına sunuyor

Türkiye’nin ilk OSB’si çevreci yatırımda öncü

EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi olarak kurulan Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) 2021’de 60. yılını kutluyor. BOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, sanayicilere tek durak ofis yaklaşımıyla bütün altyapı hizmetlerini sağladıklarını belirterek, “Türkiye’nin gelecek hedefleri doğrultusunda üretim, ihracat, istihdam vizyonunu benimseyen bölge firmalarımız Ar - Ge ve tasarım çalışmalarına büyük önem veriyor. Bu anlamda Bursa OSB’de toplam 34 Ar - Ge merkezi, 10 tasarım merkezi bulunuyor. Tekstil ve otomotiv kümelerimiz ile ihracatta pazar çeşitlendirmesine yönelik çok önemli çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Kayıplar geri alındı

BOSB Başkanı Durmaz, koronavirüs pandemisi global anlamda ülke ekonomilerini etkilerken, sanayide 2020 Nisan ayında yoğun olarak hissedilen kayıpların, Türkiye’de zamanında alınan doğru ekonomik tedbirler ve bunların kararlılıkla uygulanması ile 2021 Mart ayı sonu itibariyle geri alındığını ve üretimin eski seviyelerine geldiğini belirtti. Durmaz, “Alınan tedbir ve önlemlerle bölgemizde üretim çarkları dönmeye devam ediyor. Bursa OSB’de elektrik, doğalgaz ve su tüketim miktarındaki artışlar bunu gösteriyor. Bölge sanayicileri bu dönemde üretim, istihdam ve ihracat ile üzerine düşeni yaparken, yönetim olarak bizler de sanayicilerin uygun ortam ve şartlarda faaliyetlerini sürdürebilmesi için gayretli çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz” dedi.

En büyük proses

Başkan Durmaz, BOSB olarak elektrik, su, doğal gaz, imar ve inşaat işleri, iş sağlığı ve güvenliği, sağlık ve itfaiye yöneticiliği, atık su, atık yönetimi ve kalite yöneticiliği hizmetleri verdiklerini belirterek, çevre konusundaki yatırım ve hassasiyetlerini de anlattı. Durmaz, bölge sanayisinin temel ihtiyaçlarından olan proses suyu temini konusundaki çalışma ve yatırımlarla ilgili şunları söyledi:

“42 yıl önce başlanan proses suyu temini çalışmalarına ilave olarak 2008 yılında ultrafiltrasyon ve ters ozmoz sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistem ile sanayinin ihtiyacı olan proses suyu kapasitemiz günlük 50 bin metreküpe ulaştı. Türkiye’de yer alan OSB’ler içerisinde en büyük kapasiteli ultrafiltrasyon ve ters ozmoz sistemine sahip proses suyu üretim tesisimizde, yeraltı suyuna, tankerlerle su taşımacılığına ve şehir şebeke suyuna alternatif su hazırlanmaktadır.”

‘Gayretle çalışıyoruz’

Bursa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, “Bölgemiz sanayicileri zor süreçte, istihdam ve ihracat ile üzerine düşeni yaparken, Bursa OSB Yönetimi olarak bizler de sanayicilerin uygun ortamda ve şartlarda faaliyetlerini sürdürebilmesi için gayretli çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz” diyor.

TEVMOT projesi yürürlükte

Bölge içerisinde yer alan KOBİ özelliğindeki firmalara yönelik T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı otaklığında yürütülen Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli, Türkiye’de KOBİ’lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi (TEVMOT) Projesi kapsamında 5 firmada ön etüd ve detaylı etüd çalışmaları tamamlandı.

Durmaz, “Verimsiz motorların değişimi aşamasında çalışmalar devam etmektedir. Bursa OSB’de faaliyette olan fabrikalar tevsi, modernizasyon entegrasyon gibi yatırımların yanısıra Ar - Ge başta olmak üzere üretim ve ihracatlarında rekabet imkanlarını daha da artırmak için patentten endüstriyel tasarım alanına kadar önemli çalışmalar yapmaktadır” dedi.

Türkiye’nin ilk OSB’si çevreci yatırımda öncü

Akredite laboratuvar

Hüseyin Durmaz, sürdürülebilir çevre konusunda diğer çalışmaları ise şöyle anlattı:

“Türk Akreditasyon Kurumu’ndan akredite ilk çevre Laboratuvarı olan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yeterlik Belgesi’ne sahip Bursa Çevre Merkezi, bünyemizde çalışmalarını sürdürüyor. OSB’ler arasında ilk arıtma tesisinin kurulmasından, enerji kayıplarının önlenmesi ile enerji verimliliği faaliyetlerine, çevreye duyarlı sanayi tesisi yarışması düzenleyerek farkındalık oluşturmaya, Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne kadar çevre konularında OSB olarak çalışma yürütmekten mutluyuz.”

2 aylık tüketime eşit

Başkan Durmaz, “Kirletilerek doğaya bırakılmış olan, herhangi bir faaliyet için kullanılamayacak durumda olan yüzey suyu, çeşitli arıtma prosesleri ile arıtılarak kullanılabilir hale getirilip ekonomiye ve çevreye katkı sağlanmaktadır. Bu sayede, şehir şebekesinin de beslendiği temiz su ve yeraltı su kaynakları tüketilmemektedir. Sonuçta günümüzün ve geleceğimizin en önemli konularında biri olan susuzluk probleminin çözümüne karşı çok önemli bir katkı sağlıyoruz” dedi.

Durmaz, “İleri teknoloji kullanılarak su elde edilen tesiste üretilen bir yıllık su miktarı, 165 bin nüfuslu bir yerleşim merkezinin bir yıllık su tüketimine eşit ve Bursa’nın yaklaşık iki aylık su ihtiyacına denk geliyor. Tesisimiz geri dönüşüm sağlayan ve kurulu kapasitesi ile Türkiye’deki en büyük, dünyada ise sayılı büyüklükteki tesisler arasında yer alıyor” diye konuştu.

Rakamlarla Bursa OSB

Kuruluş: 1961

Alan: 712 hektar

Sanayi parseli: 302 adet

Üretimdeki parsel: 254 adet

Faal firma sayısı: 265

İstihdam (kişi): 60.000

İhracat: 5 milyar dolar

Elektrik tüketimi (2020): 1 milyar 195 milyon kWh

Doğalgaz tüketimi (2020): 142 milyon sm³

Su tüketimi (2020):

10.9 milyon m³

Yönetim

Başkan:  Hüseyin Durmaz

Yönetim Kurulu: Abdullah Burkay (Başkan Vekili), Sühendam Urbay, Özcan Gök, Kadri Uğur.

Bölge Müdürü:

A. Türker Ertürk

Türkiye’nin ilk OSB’si çevreci yatırımda öncü

TEKNOSAB daha da büyüyecek

2016 yılında 825 hektar alanda kurulan Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi’nde (TEKNOSAB) kamulaştırmalar tamamlandı, altyapı inşaatları devam ediyor. 498 sanayi parselinin olduğu bölgede yatırımcılar tahsis edilen parsellerde yatırıma başlamak için beklerken, TEKNOSAB ilave alanla daha da büyüyor.

TEKNOSAB, Deri ve Tekstil Boyahaneleri İhtisas OSB’lerinin arasında kalan 500 hektarın üzerindeki alan sanayi bölgelerine katılıyor. TEKNOSAB ve Deri OSB’nin söz konusu alanla ilgili talepleri çerçevesinde, yer seçim komisyonu sürecinin tamamlanmak üzere olduğu, imar planlarının yakında onaylanacağı belirtiliyor.

Çamurdan enerji elde ediyorlar

Türkiye’nin ilk ilçe organize sanayi bölgesi olan İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Şahin, atık su arıtma ve yakma tesislerinin, Türkiye’nin alanındaki en iyi projelerinden birisi olduğunu söyledi. Şahin, “Tesisin birinci bölümü 2001, ikinci bölümü 2009 yılında tamamlandı” dedi. Şahin, İnegöl OSB ve İnegöl Belediyesi’nin ortak yatırımı olan arıtma tesisinde İnegöl’ün tüm evsel atıkları ile beraber her gün 120 bin metreküp suyu arıttıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Şu ana kadar arıtma tesisimize sanayimizin yaptığı yatırım 40 milyon dolar. Son olarak devreye aldığımız yakma tesisinden enerji elde ederek, tesisimizi daha verimli hale getirdik. Atık suyun arıtılmasından sonra 150 ton günlük atık çamur kalıyor. Bu çamuru kurutarak yakıyor ve enerji elde ediyoruz. Bu sayede aylık 400 bin liralık doğalgaz tasarrufu sağlanıyor. Yakma işleminin ardından ise günlük sadece 5 ton kül kalıyor. Kalan külü de değerlendirme çalışmalarımız sürüyor.”

 

 

 

Beşiktaş Müzesi kapısına sıkışan köpeği, taraftarın dikkati kurtardıSüper Lig'in 42'nci haftasında Göztepe'yi deplasmanda 2-1 mağlup ederek şampiyon olan Beşiktaş'ta taraftarlar stadyum önünde kutlamalar yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler