Geri Dön
EkonomiTürkiye’nin yeni nesil OSB’si

Türkiye’nin yeni nesil OSB’si

Antalya OSB, hayata geçirdiği inovatif projeler ile sanayi sektörünün dönüşümünde önemli bir rol üstlendi. Antalya Organize Sanayi Bölgesi; 17 bin 500 kişiye doğrudan yaratmış olduğu istihdam, 23 milyar TL’lik ticaret hacmi ve 750 milyon dolarlık ihracatı ile yerli ve yabancı yatırımcılar için önemli bir merkez konumunda. Ekonomiye katkısı her geçen gün artan Antalya Organize Sanayi Bölgesi; yatırım, istihdam, üretim rakamları ucuz altyapı hizmetleri ve çevreci özellikleri ile Türkiye’nin en iyi ilk 5 bölgesinden biri oldu.

Türkiye’nin yeni nesil OSB’si

 

Antalya Organize Sanayi Bölgesi, sağladığı mali, lojistik avantajlar ile kentin doğal avantajları birleştiğinde yatırımcılar için çok önemli ve düşük maliyetli bir yatırım ortamı sunuyor. Tahsis edilen parsel açısından yüzde 100 doluluk oranına ulaşan Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde 283 firma üretim yapıyor.

Antalya ilinin turizm dokusuyla uyumlu çevre kirliliği yaratmadan ticaret yapmaya özen gösteren Antalya OSB’de faaliyet gösteren başlıca sektörler; Gıda, Ahşap-Mobilya, Kağıt-Ambalaj, Tarım-Gübre- Kimya, Makina-Metal-Enerji, Plastik-Polyester-Akrilik, İnşaat- Yapı ve Tekstil’dir. Türkiye’nin en büyük ilk 1000 sanayi kuruluşu listesinde yer alan AGT, Adopen, Ankutsan, Yörükoğlu, Namet, İstanbul Gübre Sanayi, Ekici Peynir, CW Enerji, Öztiryakiler, Türk Ytong ve Özgörkey üretimlerini Antalya OSB’de sürdürüyor.

Üç çevre ödülü

Bulunduğunu alanın doğasını ve çevresini koruma hassasiyetiyle uygulanan projeler ve verilen hizmetler bölgenin en temiz, en yeşil ve en çevreci kategorilerinde üç farklı çevre ödülüne layık görülmesini sağladı. Türkiye’deki diğer OSB’ler arasında bir ilk olan Bölge Müdürlüğü serasında yılda 300 bin çiçek, çalı ve ağaç grubu bitkisi üretilip ücretsiz bir şekilde bölge sanayicilerine dağıtılıyor.

6 yılda 9 binden fazla eğitim sertifikası

2015 yılında Bölge Müdürlüğü bünyesinde kurulan Eğitim Kalite Müdürlüğü, bölge çalışanlarının kişisel ve mesleki gelişimine önemli katkılar sağlayan eğitim programları sayesinde bölge firmalarının nitelikli eleman ihtiyacı önemli oranda giderildi. Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, 6 yılda gerçekleştirilen 400’e yakın eğitim programında 9 binden fazla eğitim sertifikası verildiğini belirterek, “Eğitimler sayesinde katılımcıların hizmet içi eğitim girdilerinde 4 milyon TL tasarruf sağladığı ve bölgedeki işçi sirkülasyonunda yüzde 17’lik bir gerileme yaşandığı tespit edilmiştir” diye konuştu. Kadın istihdamını desteklemek ve çalışan anneleri çocuklarından ayırmamak için 2016 yılında 96 öğrenci kapasitesi, Türkiye’ye örnek teşkil eden yapısıyla Antalya Organize Sanayi Bölgesi Gündüz Bakımevi, fiziki şartları ve eğitim sistemi ile Antalya’nın en iyi eğitim kurumları arasına girmeyi başardı.

Antalya OSB Teknik Koleji

Antalya’nın tam burslu, üst düzey mesleki eğitim verilen ilk ve tek okulu olan Antalya OSB Teknik Koleji’nde ilk ders zili 6 Eylül’de çaldı. Açılış törenine Antalya OSB’nin ilk öğrencileri olma şansını yakalayan 282 dokuzuncu sınıf öğrencisi ile birlikte, bölge sanayicileri, Organize Sanayi İş İnsanları Derneği (OSİ- AD), Genç Organize Sanayi Derneği (GOSD), Antalya OSB Eğitim Komisyonu üyeleri ve Bölge Yönetim Kurulu tam kadro katıldı. Göreve geldikleri günden bu yana en önem verdikleri konunun eğitim ve gençler olduğunu belirten Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Gençlerimizin içerisinden çıkaracağımız bilim insanları, mucitler, kalifiye insanlar, inanın Karadeniz’de bulduğumuz doğal gazdan daha fazla katma değere vesile olacaktır. Asıl mucize, asıl cevher gençlerimizdir, bunun değerini bilmiyoruz. Ülkemizin geleceğini belirleyecek iki temel unsur olan ‘kaliteli eğitimi’ ve ‘gençlerimizi’ aynı çatı altında buluşturmanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Türkiye’nin yeni nesil OSB’si

Dış Ticaret İstihbarat Merkezi

Bölge firmalarının ihracat potansiyelini artırmak için bir de Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kurduklarını aktaran Bahar, “Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, hiç ihracat yapmamış, ihracata yeni başlamış, ihracat faaliyeti kesintiye uğramış ve ihracat kapasitesini artırmak isteyen firmalarımıza, konusunda uzman kadromuz ile danışmalık hizmeti vermektedir. Uzmanlarımız, firmaların ürünlerine ilişkin hedef pazar ve müşterileri tespit edip, potansiyel müşterilere ulaşmalarını sağlamakta, ayrıca firmaların ekonomik hammadde ithalatı yapabileceği ülke ve tedarikçiler araştırılarak girdi maliyetlerinin düşürülmesi konusunda kaynak oluşturmaktadır” diye konuştu.

214 yüz yüze görüşme

Antalya OSB Yön. Kurulu Başkanı Ali Bahar, son 6 yıldır İran pazarına yönelik çalışmaların kesintisiz devam ettiğini belirterek, bakanlıklardan iş dünyası temsilcilerine kadar birçok alanda temasların sürdüğünü söyledi. Bahar, “Dış Ticaret Müdürlüğümüz program kapsamında firmalarımızı ve ürünlerini mercek altına alıp, İran’daki doğru firmalar ile eşleştirerek temsilcilerini heyete dahil etti. Nokta atışı yapılan eşleştirmeler sonucunda sanayicilerimiz, tamamı ihracat odaklı olmak üzere toplam 214 yüz yüze görüşme gerçekleştirdi. Heyet, daha Antalya’dayken altı firmamız ile el sıkıştı, 19 firmamız ile el sıkışacak noktaya geldi. ” dedi.

Türkiye’nin yeni nesil OSB’si

Antalya OSB’den Teknopark

Teknopark kurucu ortakları Akdeniz Üniversitesi ile Antalya Bilim Üniversitesi’nin akademik kapasiteleri ve laboratuvar altyapılarının, teknoparkta yer alacak girişimciler için büyük bir fırsat yaratacağını ifade eden Başkan Ali Bahar, şunları söyledi: “Teknopark bünyesinde kendi Ar-Ge binalarını yapmak isteyen girişimcilerin proje başvurularını değerlendirip sağlık, yazılım, otomasyon, biyoteknoloji, tarım, savunma sanayi, enerji gibi çok farklı sektörlerden oluşan bir mozaikte tahsisleri gerçekleştirdik. Ayrıca Teknopark Hizmet Binası içindeki ofisler de faaliyet gösterecek start-up’lar için ön rezervasyonlar alınmaya başlandı.”

Türkiye’nin yeni nesil OSB’si

İranlı sanayiciler ile iş birliği protokolü

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ve Yönetim Kurulu üyeleri, yeni ihracat pazarları yaratmak için İranlı iş insanları ve bölge sanayicileri ile bir araya geldi. Bu kapsamda Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ile İran Kish Sanayiciler Sendikası arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Akdeniz Melek Yatırım Ağı

Bilim ve teknoloji alanındaki yeni girişimleri Antalya’ya çekmek, inovatif, katma değeri yüksek ürünlerin Antalya OSB’de üretilmesini sağlamak için bölge sanayicilerinden oluşan bir melek yatırım ağı komisyonu kurulduğunu belirten Bahar, “Akdeniz çanağındaki 21 ülkenin melek yatırımcılarını Antalya’ya getirmek için temaslarımız sürmektedir. Kasım 2022’de düzenlenecek Akdeniz Melek Yatırım Forumu kısmetse, teknoparkımız öncülüğünde ilk defa Antalya’mızda gerçekleşecektir” dedi.

TBMM Başkanı Şentop'tan erken seçim soruna net cevap
Kritik 4 isim aranıyor! Defalarca fotoğrafını öptü
Haberler peş peşe geldi! Şu an sadece 59 tane var
Osman Sınav'dan çok konuşulacak bir dizi
KKTC Cumhurbaşkanı Milliyet’e konuştu: Rumlar için kötü haber
Sosyal medyayı salladı! Nişan yüzüğüyle ilgili gerçeği öğrenince...
Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun cenazesinde dikkat çeken kare! Eski eşine böyle veda etti
Başkan açıkladı: Transfer için Fenerbahçe ile anlaştık
Özel şoför kameraların önüne geçti! Evin anahtarı Hadise'de
10 milyon TL'lik operasyon! Kazalı araçları bulup...
Transferi açıkladı: Sezon sonunda Uğurcan Çakır vedalaşacak
Hayat veren buluş! Türkiye'nin kaderini değiştirecek
Giysi dağı! Tam 39 ton çölü bu hale getirdi
Serenay'dan 'aşk' çıkışı! Umut Evirgen'in ailesi istemedi mi?
Dünyanın en büyük teknoloji yarışmalarına sen de katıl!