Geri Dön

Türkiye’yi keşfe çık

Dünyada Kovid-19 riski sürerken, ülkeler turistleri ‘kendi ülkesini keşfe çıkaracak’ teşvikler sağlıyor. Turizm profesyonelleri ilkbahara kadar yerli turist potansiyelini vurguluyor

Türkiye’yi keşfe çık
Duygu Erdoğan

2020 sonbaharı tüm dünyada Kovid-19 riskiyle devam ederken, virüsün ciddi etkilerinin görüldüğü seyahat endüstrisi zor günler geçirmeye devam ediyor. ‘Güvenli turizm’ modeliyle salgının turizme etkisini en aza indiren Türkiye, kıyı şeritlerinde çeşitli ülkelerden yabancı turist ağırlamayı sürdürüyor.

Yıl içinde ise tüm dünyada turizme yönelik harekette yerli turistlerin öne çıkması bekleniyor. Görünen o ki, en iyi ihtimalle yeni yılın ilkbaharına kadar destinasyonlar, kendi turistlerine odaklanacak.

Kalkınmanın bu dönemde yerel dinamiklerle sağlanacağına dikkat çeken Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), ‘iç turizm fırsatlarını anlamak’ konulu bir brifing notu yayınladı. UNWTO, başta olmak üzere turizm profesyonelleri, Kovid-19 olumsuz tablosunun devam ettiği dünya turizminde, yerel turizm hareketinin pandeminin sosyal ve ekonomik etkilerinden sıyrılma fırsatı sunduğuna dikkat çekti.

Türkiye’yi keşfe çık


Teşvik ediliyor

İç pazarlarda tanıtım çalışmaları yanı sıra ülkeler tarafından yerli turistin kendi ülkesindeki turizm hareketini artırmak amacıyla finansal teşvikler de sağlanıyor. Türkiye’de kontrollü normalleşme dönemiyle haziranda, pandemi öncesinde taksit sınırlaması bulunan yurt içi tatil paketi satışlarında taksit 18 aya çıkartıldı. Kamu bankalarınca ayrıca tatile çıkmak isteyenlere tatil kredisi olanağı da sunuldu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Bu dönemde uluslararası turizm hareketlerinde yaşanan keskin düşüşü birçok ülke iç pazarla telafi etme yoluna gitti. Vatandaşlarını pandeminin etkisinden korumak için yurt dışına çıkış sınırlaması getiren ülkeler, seyahat taleplerini de yurt içine yönlendirdi. İtalya yurt içinde tatile çıkacak olan vatandaşlarına 500 euro’luk tatil kuponu verirken, Rusya yurt içi tatilleri teşvik etmek amacıyla ‘nakit iadesi’ olarak adlandırılan bir programı hayata geçirdi. Benzer teşvikler dünyanın başka ülkelerinde de uygulandı” dedi.

Acente desteği

Turizmin 50’den fazla sektörü harekete geçirirken istihdam yaratan, dış ticaret açığını kapatan büyük bir güce sahip olduğunu belirten Bağlıkaya, uluslararası turizm hareketlerinin sınırlı bir şekilde gerçekleşebildiği bu dönemden sektörün olabildiğince az kayıpla çıkmasının pandemi sonrası rekabette avantaj sağlayacağını söyledi. Bağlıkaya, “İç pazardaki hareketlilik ise bu süreçte sektörümüze güç veren en önemli unsurdur. Seyahat acenteleri üzerinden yurt içi turizm hareketlerine katılacak vatandaşlarımıza Avrupa ve dünya genelindeki tatil kuponu tarzı teşvikler verilmesi katkı sağlar.

Yerel ekonomileri desteklemek amacıyla özellikle turist yoğunluğu düşük bölgelere yönelik turların teşvik edilmesi fayda sağlar. Havayolu şirketlerince kültür turizmi destinasyonlarına uygun fiyat politikası oluşturması teşvik edilebilir” diye konuştu.

‘BİZ HAZIRIZ’

Türkiye’de kültür turlarının yoğun yaşandığı sonbahardaki son gelişmeleri ise bölgelerdeki temsilci isimlerden öğreniyoruz.

Bu kapsamda en hareketli bölge Karadeniz olarak öne çıkıyor. Yerli ve kısmen yabancı turist ilgisi sürüyor. Bir diğer güçlü merkez olan GAP turları ise beklediğini bulamıyor.

TÜRSAB Denetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Fetullah Aşkın, “Ne yazık ki çok dolu olması gereken bu dönem, pandemi nedeniyle sessiz geçiyor. Olumlu haberler aldıkça turizm hareketinin artacağına inanıyoruz” dedi.

TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe ise, yerli turistin giderek artan oranda kültür turlarına ilgisi olduğunu belirterek, “Hem havalimanları, hem tur otobüsleri; diğer yandan konaklama tesisleri ve tüm bileşenler kontrollü ve güvenli bir seyahat için hazırız” diye konuştu.

Maske uyarısı yapan sağlık çalışanını darp eden kişi gözaltına alındıKahramanmaraş'ta maske takma uyarısında bulunan filyasyon ekibinde görevli diş hekimini darbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber