Geri Dön

Vodafone ‘U dönüşü’ yaptı pazar payı yüzde 25 oldu

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, göreve geldikten sonra uyguladıkları U dönüşü programının ardından son 6 çeyrekte pazar payını yüzde 25.1’e çıkardıklarını anlattı

Vodafone ‘U dönüşü’ yaptı pazar payı yüzde 25 oldu

Vodafone, Türkiye’deki abone sayısını 16.6 milyona ve gelirlerini de Eylül 2010 itibariyle 953 milyon liraya çıkardığını açıkladı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, geçen 2 yıllık dönemi değerlendirdiği toplantıda, pazar payı anlamında iş planlarının yaklaşık 12 ay önünde koştuklarını söyledi. Göreve geldiği ilk dönemde U dönüşü programı ile süratle artıya geçtiklerini kaydeden Timuray, son 6 çeyrekte ise pazar payında 6.5 puanlık artış kaydederek yüzde 25.1’e çıktıklarını anlattı.
Vodafone Türkiye Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Diego Galli ise, Vodafone Türkiye’nin gelirlerine ilişkin olarak, Faiz, Vergi ve Amortisman Öncesi Kâr’ın (FAVÖK) 4 kat arttığını, sonuçların son derece güçlü olduğunu ve pozitif kâra geçtiklerini vurgulayarak, “FAVÖK kârı, şirketin değer yaratma kapasitesini gösteren önemli bir konu. Bu sonuçlardan memnunuz. Burada, Türkiye’de olan belirli bir vergi yükümlülüğü de var. Bu da Vodafone grup ortalamasının üzerinde” dedi.
Vodafone Türkiye’nin son iki yılda teknolojik alt yapıya 2.1 milyar TL yatırdığını belirten Serpil Timuray, Türkiye’ye bugüne kadar 10.2 milyar TL yatırım yaptıklarını söyledi. Bu yatırımlarla birlikte baz istasyonunda 17 bin 400’e ulaştıklarını belirten Timuray, “Baz istasyonu sayısında Hollanda’yı geçtik” dedi.

Yüzde 30 ciro artışı
Vodafone Türkiye’nin pazarın çok üzerinde bir büyüme kaydettiğini ifade eden Timuray, “Hatta Temmuz-Eylül 2010 çeyreğinde pazardaki tek büyüyen operatör Vodafone Türkiye olmuştur. Vodafone Avrupa içerisinde en hızlı büyüyen operatör de Vodafone Türkiye. Pek çok konuda referans ülke olarak gösterilmeye başladık” diye konuştu.
Son yılda neredeyse toplam trafiğin yüzde 82’sinin mobile kaydığını anlatan Timuray, Vodafone Türkiye’nin performansına değinirken, Ocak-Mart 2009 çeyreğinin oldukça sıkıntılı olduğunu, bu dönemde Vodafone Türkiye’nin gelirlerinin bir önceki yıla göre yüzde 18 daraldığını hatırlattı. “Eksi yüzde 18 daralma olarak başladığımız ciro grafiğine sonraki 2 çeyrekte de eksi olarak devam ettik” diyen Timuray şöyle konuştu:

3.6 milyon faturalı abone
“Fakat süratle artıya geçtiğimizi görüyoruz. Bizim için ilk 4 çeyrek, yani ilk 12 ay temel hedefimiz U dönüşü programımızı icra etmekti. Bu programda da amacımız bütün kaybettiğimiz ciro kaybını bir an önce geri kazanmayı hedefliyorduk. Başardık. Bunun üstüne de son 4 çeyrektir Vodafone Türkiye çok yüksek ciro artışları kaydediyor. Ekim-Aralık 2009’da yaklaşık yüzde 13, Ocak-Mart 2010’da yüzde 31, ardından yüzde 24’lük ve son olarak da yüzde 29.5 ciro artışı kaydettik.”
Abone başına düşen ortalama gelir (ARPU) artırmayı başardıklarının da altını çizen Serpil Timuray, “Bugün itibariyle 18.6 TL ARPU’ya ulaşmış durumdayız. Bu geçen yıla göre yüzde 21’lik bir artışı gösteriyor” ifadelerini kullandı.
Timuray, faturalı ARPU’nun yüzde 23 artarak 38.7 TL’ye, ön ödemeli ARPU’nun ise 13.4 TL’ye gelerek, sektörün en yüksek rakamına ulaştığını kaydederek, bir yıl içerisinde 1.5 milyon faturalı abone artışı sağladıklarını ve bu sayede 3.6 milyon faturalı aboneye ulaştıklarını söyledi.

‘iPhone tedarikinde sıkıntı yaşıyoruz’
Vodafone’un ne kadar Apple iPhone cep telefonu satacağı konusuna da değinen Timuray, “Apple ne kadar verirse o kadar satacağız. iPhone tedariki konusunda bütün dünyada bir sıkıntı var. Sadece Türkiye’ye özgü değil.
Biz, Apple’den daha çok talep ediyoruz” dedi. Vodafone Türkiye’nin 1 TL’ye kaç telefon sattığına ilişkin bir soru üzerine Vodafone Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öğüt, “Normal telefon kampanyalarının 10 katı satış hızıyla bu telefonlar müşterilere ulaştı.

İşe alıma devam
Serpil Timuray, kendileri için önemli olan “U dönüşünü” birinci yılın sonunda bitirdiklerini, bundan sonra büyüme programlarını sürdüreceklerini kaydetti. Bu yılki mali yıllarının 31 Mart 2011’de tamamlanacağını ve bu yılın kendileri için büyüme yılı olduğuna vurgu yapan Timuray, mobil sektöründe geçmiş dönemde yüzde 30’u aşan “birden fazla SİM kart taşıma” oranının da yüzde 10’ların altına düştüğünü söyledi. İşe alımlara da devam ettiklerini vurgulayan Timuray, geçen yaz başlatılan staj programı için kendilerine 9 bin 700 başvuru olduğunu, bunlardan 95 kişinin seçildiğini açıklayarak, “Sürekli olarak işe alımlara devam ediyoruz. Önümüzdeki yıl da büyümeyi öngördüğümüz için alımlara devam ediyor olacağız” dedi.

Bursa'da, fazla yolcu taşıyan servis şoförüne cezaBursa- Ankara yolunda trafik ekipleri, durdurdukları servis minibüsünde sosyal mesafe kuralına uymayarak, fazla yolcu taşıyan sürücü Muhammed A.'ya (55), 3 bin 150 liralık ceza uyguladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber