Geri Dön
EkonomiYabancı kaldık!

Yabancı kaldık!

Türkiye’ye yurtdışından para girişinin durması dolar gerginliğini tırmandırıyor. ‘Gezi’ öncesinde yabancıların Türkiye’deki varlığı 154 milyar dolardı. Şimdilerde bu rakam 104 milyara geriledi

Yabancı kaldık!

Bu yılın dolar yılı olacağı genel bir beklentiydi. Dolar hızlı çıkışla 2.64 TL’ye tırmandı. Herkes çıkışın nereye kadar devam edeceğini merak ediyor. İş Yatırım Genel Müdürü Erdal Aral, öncelikle yükselişin nedenlerini sıralıyor:
“Birincisi gecelik repo oranlarının yüksek olması. Hâlâ repoda 9.30-9.40’lı seviyelerden işlem gerçekleşiyor.”
Kurdaki artışta, euro/dolar paritesinin 1.10’lara gelmesinin ve ülke risk priminin tırmanmasının etkili olduğunu belirten Aral, yeni para girişinin olmamasının da fiyatları yukarı çektiğini düşünüyor. Aral, “Mayıs 2013’ten önce Türkiye’ye para girişi doğal olarak risk primini azaltıyordu. Şu anda, o tarihlere göre daha yüksek bir risk primi var” diyor. Devam edip etmeyeceğine ilişkin olarak da, FED’in faiz artırım politikası gerçekleşip belli bir takvime oturana kadar devam edeceğini söylüyor.

Bundan sonra ne olur?
Aral, bundan sonrası için iki olasılıktan bahsediyor. Birincisi müdahale. Ancak o aşamada olduğumuzu düşünmüyor çünkü paranın erozyonu, kontrol edilmeyen bir boyutta değil. İkinci olasılık ise doların günlük satış miktarının artırılması.
Bu noktada da kalıcı dış risklerin varlığı halinde döviz rezervini satmak suretiyle kuru suni olarak düşürmenin yeni denge ve kalıcı seviye olmayacağını gözardı etmemek gerekiyor. Aral, panik anında likiditenin daraldığı noktada bir uç noktanın gerçekleşmesi halinde elbette Merkez Bankası’nın varlığını göstermesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Döviz riski nasıl azaltılır?
Dolarda toz bulutu yatışana kadar kur riskinin döviz pozisyonu üzerindeki etkilerini nötralize etmekte yarar var. Bu iş için kullanılmaya en müsait enstrümanlar ise türev araçlar. Dövizle iş yapanlar, döviz borcu veya döviz varlığı olanlar, kur riskini çeşitli türev araçlarla yönetebilir.
Özellikle kur üzerinden iş yapan şirketler için bu çok önemli. Bilançolar takip edildiğinde türev araçlarla yapılan işlemlerde belli bir artışın yaşandığı da gözlenmekte. Bu araçların başında Borsa İstanbul’da işlem gören USD/TL vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri geliyor. Geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen verilere baktığımızda, nisan opsiyon sözleşmelerinde 2.50 TL kullanım fiyatlı alım opsiyonunun mart vadesi alım-satımın en fazla olduğu sözleşmeler olarak dikkat çekiyor.

Yabancı kaldık

Dolar borcu olan ne yapsın?
100 bin dolar borcu bulunan bir yatırımcının riskini nasıl yönetebileceğini uzmanına sorduk. İnforce Finansal Eğitim ve Danışmanlık’ın kurucu ortağı olan Gökhan Ugan, şunları söyledi:
“İleriki tarihte 100 bin dolara ihtiyacı olacak yatırımcı Borsa İstanbul’da işlem gören nisan ayı USD/TL vadeli işlem sözleşmelerinden 100 adet satın almalı. Bir adet sözleşme 1000 dolar değerinde olduğu için yatırımcı bu şekliyle riskini bertaraf edebilecek.
Nisan vadeli sözleşmelerin cuma günü uzlaşma fiyatı 2.6763 TL olduğundan yatırımcımız Nisan 2015 sonu itibarıyla doların alım fiyatını 2.6763 TL’ye, toplam maliyetini ise 267.630 TL’ye sabitleyecek.
Nisan sonunda doların 2.75 olması halinde bir adet vadeli sözleşmeden (2.75-2.6763) x 1000 USD = 73.70 TL, 100 adet sözleşmeden 73.70 x 100 = 7370 TL kâr edileceğinden ileride satın alınacak doların maliyeti yatırımcıya 275.000-7.370=267.630 TL’ye gelecek.”

Dolar satmak isteyen ne yapsın?
Peki gelecekte 100 bin dolar satacak olanlar ne yapmalı? Ugan, bu yatırımcıların doların şimdiki seviyesinden elde edecekleri kârlılığı yeterli görmeleri halinde nisan ayı USD/TL vadeli işlem sözleşmelerinde 100 adet satış yapmalarının kafi olacağını söylüyor.
Bu işlem nisan ayı sonu itibarıyla doların fiyatı ne olursa olsun, 100 bin doların piyasada satışından elde edilecek geliri 267.630 TL’ye (cuma günü uzlaşma fiyatı 2.6763 TL olduğundan) sabitleyecektir.
Nisan ayında doların gerilediğini ve 2.30’a düştüğünü varsayalım. Bu durumda elinde dövizi bulunan yatırımcının satıştan dolayı eline geçecek tutar 230 bin TL olacaktı. Nisan kontratı alan yatırımcı ise satılan bir adet vadeli işlem sözleşmesinden (2.6763-2.30)x1000=376.30 TL, 100 adet sözleşmeden 376.30x100=37.630 TL kâr edecekti. Yapılan işlemden dolayı bu yatırımcının eline geçecek toplam tutar ise 267.630 TL’ye gelecekti.
Türev enstrümanların cazip bir yatırım aracı olduğu düşünülebilir. Ancak uyarmakta fayda görüyoruz. Yukarıdaki hesaplar dolardaki yükselmeye bağlı. Dolar yükselirse kazanacaksınız ancak düşmesi halinde zarar edileceğini unutmamak gerekiyor.

Bursa'da feci kaza kamerada! TIR'ın altında kaldıBursa'da kontrolden çıkan TIR'ın üzerine devrildiği, seyir halindeki otomobilin sürücüsü Selahattin Sevimli (38), hayatını kaybetti. TIR'daki 2 kişi de yaralanırken, kaza sonrası otomobilde yangın başladı. Alevler, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Kaza yeri, dronla havadan görüntülenirken, bazı kişilerin inşaat halindeki 3 katlı binaya çıkıp, bölgedeki çalışmaları izlemesi dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler