Geri Dön

Yapı Kredi gençleri bilimle buluşturuyor

Young Guru Academy’nin (YGA), çocuklara bilimi sevdirmek için başlattığı sosyal kalkınma projesi Anadolu’ya Bilim Göçü, Yapı Kredi’nin desteğiyle Sevgi Evleri’ndeki çocuklara ulaşacak.

Yapı Kredi gençleri bilimle buluşturuyor

İlk yıl bin, 3 yılda 5 bin çocuğa ulaşılması hedeflenen proje için düzenlenen basın toplantısında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Türkiye’nin geleceği gençlere büyük önem verdiklerini belirterek değişen çağda bilim ve teknolojinin ülkelerin geleceğini belirlediğini söyledi. YGA projelerinin gerçek ihtiyaçlara yönelik olduğunu söyleyen Koç, şöyle konuştu: “Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması için hepimize önemli sorumluluklar düştüğüne inanıyorum. En önem sorumluluğumuz ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz çocuklara sahip çıkmak. Tarih boyunca geleceği hep teknolojik ve bilimsel gelişmeler şekillendirdi. Ancak tarihin hiçbir döneminde teknoloji böylesine baş döndürücü bir hızda değişmedi.”

Eşitsizliğe çare...

Anadolu’ya Bilim Göçü projesinin Türkiye’nin geleceği için umut tohumları atmayı hedeflediğini söyleyen Koç, “Bu projeyle Yapı Kredi’nin YGA ortaklığı en heyecanlı dönemine giriyor. Adım adım büyümesini hayal ettiğimiz bu projenin, fırsat eşitsizliği nedeniyle yeterince nitelikli eğitim göremeyen çocuklarımıza, bilimi tanıtıp sevdirme yönünde bir katkı sağlayacağını umuyoruz. Bu projeden yetişen ve başarılı olan öğrencilerin Sevgi Evleri’nde yaşayan diğer çocuklar için de doğru birer rol model olacaklarına inanıyorum” dedi.

Ali Koç, şöyle devam etti: Herkesin ortak hedefi Türkiye’nin dünya sahnesinde güçlü bir ülke olması. Ancak unutmayalım ki; bu hedefe ulaşabilmenin en temel koşulu teknoloji ve bilimdeki bu baş döndürücü değişime ayak uyduracak nesiller yetiştirebilmektir.”

Somut projeler üretilecek

YGA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman ise YGA’nın amacının özgürce sorgulayan, özgün projeler üreten, özgüvenli gençler yetiştirmek olduğunu söyledi. Yaman, YGA’lıların deney ve oyunu birleştirerek Sevgi Evleri’ndeki çocuklara bilimi sevdireceğini ve onların da hayallerini büyüteceğini belirrterek şöyle konuştu:
“Geleceğin Aziz Sancar’ları Sevgi Evleri’nden çıkacak. Her YGA projesi bir birlikte başarma projesidir. Yapı Kredi ile de birlikte başarmanın en güzel örneklerinden birini yaşıyoruz.”

Koç: Treni kaçıramayız

Koç, çağın gelişmelerini geriden takip etmenin faturasının ülkelerin ekonomisinin ve toplumsal gelişiminin üzerinde çok ağır olduğunu kaydetti.

“Peki bu teknolojiyi, bilimi ülkemizde kim üretecek?” diyen Koç, şöyle konuştu:

“OECD’nin geçtiğimiz ay yayınlanan 2017 Eğitim Raporu, Türkiye’de eğitimde eşitsizliğin ilkokul seviyeleri kadar erken zamandan başladığını ve eğitim seviyesi yükseldiğinde bile bu farkın kapatılamadığını tespit ediyor. Üstelik Türkiye’deki öğrenciler bilim, matematik ve okumada OECD ortalamasının oldukça altında kalıyor. Dolayısıyla bilimi gençlere erken yaşta sevdirmemiz ve eğitimin niteliğini toplumun tüm kesimleri için yükseltmemiz gerekiyor. Bugün hangi pencereden bakarsanız bakın, dördüncü sanayi devrimi trenini kaçırma lüksümüz yok.”

Ali Koç, gerçekçi hedefler, doğru bir planlama ve bu çağın gereklerini kapsayan nitelikli bir eğitim sistemiyle ülke gençliğinin de bu treni yakalayacak güce sahip olduğunu söyledi. Gençlere sahip çıkmanın önemine değinen Koç, “Çocuklarımızın diğer ülkelerde yaşayanlara göre potansiyellerinde hiçbir eksiği yok. Ancak kaliteli bilimi daha fazla sevmeye, anlamaya, teşvik edilmeye ve hayal etmeye ihtiyaçları var” dedi.

Yatağa bağımlı kadın yangından son anda kurtarıldıBursa'nın İnegöl ilçesinde, 3 katlı apartmanın en üst katındaki dairede yangın çıktı. Alevler kısa sürede katın tamamına yayılırken, evde bulunan yatağa bağımlı kadın, aile fertleri tarafından kurtarıldı. Yangın ise alt katlara yayılmadan itfaiye ekiplerince yaklaşık 1 saatte söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber