Geri Dön
EkonomiYapı Kredi’den 6 ayda 3.6 milyar TL net kâr

Yapı Kredi’den 6 ayda 3.6 milyar TL net kâr

Yapı Kredi, bu yılın ilk altı ayını 3 milyar 685 milyon TL net kârla tamamladığını duyurdu.

Yapı Kredi’den 6 ayda 3.6 milyar TL net kâr

EKONOMİ SERVİSİ - Banka açıklamasına göre, 2021’in ilk yarısında ülke ekonomisine 441 milyar TL katkı sağlayan Yapı Kredi’nin aktif büyüklüğü yıllık yüzde 25 yükselerek 555.9 milyar TL’ye ulaştı. Yılın ilk altı ayını 3 milyar 685 milyon TL karla tamamlayan bankanın, öz kaynak kârlılığı yüzde 15.4, sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 16.2 oldu. Nakdi kredilerini yüzde 25 artışla 318.1 milyar liranın üzerine taşıyan Yapı Kredi’nin, müşteri mevduatı hacmi ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 21 artış kaydetti.

Ekonomiye destek

Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, küresel olarak salgın gölgesinde yaşanan tüm belirsizliklere rağmen, 2021 yılının ilk yarısında da ülke ekonomisine kararlılıkla destek vermeyi sürdürdüklerini belirterek, “Bu dönemde ülkemiz ekonomisine sunduğumuz katkı 441 milyar TL’ye ulaştı. Müşteri odaklı stratejimizin bir göstergesi olarak, kredilerdeki pazar payımız özel bankalar arasında yüzde 16.4’e ulaştı” dedi.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Fitch Türkiye için büyüme tahminini yükselttiUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için bu yılki büyüme beklentisini yüzde 7,9'dan yüzde 9,2'ye çıkardı. Kredi derecelendirme kuruluşu, Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, Türkiye'de 2021'de neredeyse son 10 yılın en yüksek büyümesinin yaşanmasının muhtemel olduğunu belirtti. Fitch, küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminini ise yüzde 6,3'ten yüzde 6'ya düşürdü
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler