Geri Dön
EkonomiYenileme sırası çocuk odasında!

Yenileme sırası çocuk odasında!

Dünyanın artan mobilya ihtiyacının tedarik merkezi Türkiye oluyor. Almanya ve Fransa, ertelenen taleplerini hızla mobilyacılara yönlendiriyor. Özellikle çocuk mobilyaları siparişinde önemli bir artış var.

Yenileme sırası çocuk odasında!

DUYGU ERDOĞAN - Yılın ilk dört ayında 1.3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren mobilya sektörü, yılın sonunda 4 milyar dolarlık hedefe ulaşmak istiyor. Bu dönemde özellikle Avrupalı alıcıların Türk mobilyasına yöneldiği görülüyor. Almanya ve Fransa, öteledikleri talebi hızla Türkiye’den alıma çevirirken, mobilyacıların hedef pazarı olan ABD de Çin yerine Türkiye tercihini artırıyor. Birleşik Krallık ise ticaret anlaşması ardından Türkiye’den tedarikini katladı.

Öncelikle çalışma alanlarını düzenleyen, işlevsel mobilyaları tercih eden tüketicilerin mevcutta özellikle çocuk odası mobilyalarına yöneldiği görülüyor. Nisanda en çok ihracatı yapılan ürünler, yemek odaları ve oturma odaları için ahşap mobilyalar,  yatak haline getirilebilen oturmaya mahsus mobilyalar ve çocuk mobilyaları oldu.

Yüzde 20 artış var

İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, Türk ihracatçısının, üreticisinin pandemi döneminde ‘iş yapmayı öğrendiğini’ vurgularken, bu açıdan pek çok rakip ülkeden ayrıştıklarını söyledi. Türkiye’nin mobilya ihracatının yılın ilk çeyreğinde bir yıl öncesine kıyasla yüzde 15 artış ile kapatıldığını anlatan Güleç, “1 milyar dolar ihracat sadece 3 ayda yapıldı. Rakamı artırdık ve yılın ilk dört ayında 1.3 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 2021 sonunda hedefimiz olan 4 milyar dolar ihracatı göreceğiz. Bu da bir önceki yıla göre en az yüzde 20’lik artış demek” dedi. Nisan ayında mobilya sektörü özelinde lider 5 pazarın Almanya, ABD, Fransa, İsrail ve Irak olduğunu belirten Güleç, “Amerika ve Avrupa’da stratejik çalışmalar yürütmeye, sürdürülebilir şekilde devam ediyoruz. Nisanda en çok ihracatı yapılan ürünler yemek odaları ve oturma odaları için ahşap mobilyaların yanısıra yatak haline getirilebilen oturmaya mahsus mobilyalar ve çocuk mobilyaları oldu” diye konuştu.

İvme yükseliyor

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer, birliğin yılın ilk dört ayında ihracatını, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 17 artırarak 285 milyon dolara çıkardığı söyledi. Kılıçer, şunları söyledi:

“İlk 4 aylık dönemde en fazla ihracat yaptığımız ilk üç ülke sırasıyla 62.6 milyon dolar ihracatla Irak, 23.4 milyon dolar ihracatla İsrail ve 20.7 milyon dolar ihracatla Almanya oldu. Pandeminin başlangıç dönemini çok sert geçiren Avrupa’daki toparlanma hızlandıkça ihracatımızın ivmesi artıyor. Fransa’ya ihracatımız yüzde 110 artarken bu oran Hollanda’da yüzde 85, İtalya’da yüzde 48 ve Almanya’da yüzde 33 seviyesinde. Aralıkta serbest ticaret anlaşması imzaladığımız Birleşik Krallık’a da 4 ayda ihracat yüzde 121 arttı. Çin’le başlattıkları ticaret savaşları sonrasında yeni tedarikçi arayan ve birçok sektörümüzün hedef pazarı haline gelen ABD’ye de ihracatımız yüzde 90.6 oranında arttı.”

‘Taksitli satış önem kazanacak’

Geçen yıl koronavirüs pandemisi sürecinde sağlanan tecrübe ile baktıklarında, ertelenen ihtiyaçların talebi körükleyeceğini kaydeden Güleç, bu durumda mobilya sektöründe taksitli satış imkanının son derece önem kazanacağını söyledi.

Ahmet Güleç, “Üretim girdi maliyetlerinde yaşanacak bu fiyat artışları, kapanma sonrası talep artışıyla beraber denk geldiğinde fiyatlarda nasıl bir etkisi olacak bunu kestirmek zor. Ancak şu bir gerçek ki, mobilya sektörü girdi maliyetlerini birebir ya da hızlı bir reaksiyonla satış fiyatlarına yansıtamıyor. Bu sebeple, mobilya sektöründe taksitli satış imkanı ve fırsatı son derece önem kazanıyor” dedi.

‘Hammadde sorunu var’

Onur Kılıçer, sektör olarak en büyük problemin hem tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar, hem de dövizdeki artış nedeniyle hammadde ve ara malına erişimin zorlaşması olduğunu anlatırken, “Başta kontrplak, sünger olmak üzere talep ve arzdaki dengesizlik ve yerli üreticinin de önceliği ihracata vermesi nedeniyle zaman zaman aksaklıklar yaşıyoruz. Bunun yanısıra konteyner krizinin en çok etkilendiği sektörlerden biri de mobilya oldu. Navlun fiyatlarındaki artış nedeniyle maliyetlerimizde beklenmedik artışlar, teslimat sürelerinde gecikme yaşayabiliyoruz” dedi.

İnşaatta bulunan ‘örümcek maymunu’ koruma altına alındıOrdu'nun Ünye ilçesinde inşaatta yaralı bulunan, nesli tükenme tehlikesi altındaki 8 aylık 'örümcek maymunu', tedavisinin ardından Kayseri'deki hayvanat bahçesine gönderildi. Yurt içine girişi özel izne tabi olan örümcek maymunun, inşaata nasıl geldiğinin tespiti için çalışma başlatıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler