Geri Dön

‘Yenilenebilir’ teşviği 38 milyar lirayı aştı

Türkiye’de geçen yıl yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten santrallere 38 milyar 36 milyon 854 bin 434 lira teşvik desteği verildi.

‘Yenilenebilir’ teşviği 38 milyar lirayı aştı

Enerji portföyündeki yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını maksimum seviyede kullanmak isteyen Türkiye, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında rüzgar, hidroelektrik, jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisi kaynaklarından elde edilen elektriğe kilovatsaat başına alım garantisi uyguluyor.

Elektriğin kilovatsaatine, rüzgar ve hidroelektrik için 7.3 dolar/cent, jeotermal için 10.5 dolar/cent, biyokütle ve güneş için de 13.3 dolar/cent teşvik veriliyor. Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) verilerine göre, 2019’da YEKDEM kapsamındaki teşviklerden toplam kurulu gücü 20 bin 921 megavatı bulan 777 santral yararlandı.

Toplam 38 milyar 36 milyon 854 bin 434 lira teşvik ödenen bu santraller 76 milyon 670 bin 293 megavatsaat elektrik üretti.

Süper Ay, corona virüs salgının bitişi olarak yorumlandıAy'ın Dünya'ya en yakın konumda olduğu ve daha büyük gözlemlendiği Süper Ay bir çok ülkeden görüntülendi. İngiltere'de Ay'ın Dünya'ya en çok yaklaştığı gün olan 'Pembe Süper Ay', halk tarafından corona virüs salgınının sona ermesi olarak yorumlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber