Geri Dön
EkonomiYerli İHA'ya Bozok füzesi

Yerli İHA'ya Bozok füzesi

Milli savunma projeleri peş peşe askerin hizmetine sunuluyor

Yerli İHA'ya Bozok füzesi

Savunma sektöründe devrim! Yerli İHA'ya milli lazer güdümlü füze, bu yılın sonunda tamamlanacak. Bakanlığın yürüttüğü çalışmalarda rüzgâr tüneli ve uçuş testleri yapılıyor.

Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından TÜBİTAK bünyesinde gerçekleştirilen İHA'lara lazer güdümlü füze projesi bu yılın sonunda tamamlanıyor.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü (SAGE), milli insansız hava araçlarına (ÎHA) taarruz yeteneği kazandırmak amacıyla minyatür lazer güdümlü füze Bozok'u geliştirme çalışmalarına devam ediyor. İHA sistemlerinin dünya genelinde kullanımının artmasıyla bu sistemlerden atılabilecek mühimmat ihtiyacının gündeme gelmesiyle, çalışmalar başlatılmıştı.

Bu kapsamda rüzgar tüneli ve uçuş testleri devam ediyor. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, projenin 2016 sonunda tamamlanmasını hedefliyor.

SOM PROJESİ DE DEVREDE

TÜBİTAK SAGE'de oiğer milli projeler üzerinde de sıkrı çalışmalar sürüyor. Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat (SOM) Projesi'ni de hayata geçirdi. Bu projeler kapsamında, Türkiye'de ilk kez Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi (YRNS), Görüntü Referanslı Navigasyon Sistemi (GRNS) ve Otomatik Hedef Algılama Sistemi (ATA) gibi ileri teknolojileri de geliştirildi. SOM ile Türk Hava Kuvvetleri'ne 250 kilometre mesafeden yüksek hassasiyetle hedefleri imha yeteneği kazandırıldığı belirtildi.

AKŞAM