Geri Dön

‘Yerli oto’ ucuz olacak

Yerli otomobil üretecek ortak girişim grubu şirketlerinden Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Maliyeti ucuz olacak. Neticede yüksek fiyatlar isteyince talep gelmez bunun bilincindeyiz” dedi.

‘Yerli oto’ ucuz olacak

Özilhan, TÜSİAD’ın Ankara’daki kokteylinde, proje ile ilgili soruları yanıtladı. Proje için, “Ortağın başımızın üstünde yeri var” diyen Özilhan, “Devlet ‘ortak olabilirim’ dedi. Neticede bu Türkiye’nin milli otomobil projesi. 2019’da prototip çıkacak, 2021’de de üretim, bunlar daha ön hedefler. Yol aldıkça bunu yapılabilirliğini daha açık ve net göreceğiz” diye konuştu. Henüz fizibilite çalışmalarının devam ettiğini anlatan Özilhan, “Rekabet gücümüzü görüp ona göre hareket etmemiz lazım. Bu tür bir ürünün şirketinin konumunu sürdürülebilir hale getirmek için belli bir ekonomik ölçeğinin olması lazım. Bu ölçek nedir? Daha iki aylık iş, şimdi konuşmak için çok erken” ifadesini kullandı.

Elektrikli otobüs

Projeye nasıl ikna olduğunun sorulması üzerine Özilhan, “Yapılabilirliğine inanıyorum. Türkiye’nin şöyle bir avantajı var; yeni bir gelişimin başında. Treni yakalayabilir. O daha bir çok şeyi arkasında getirecek. Mesela biz Anadolu Isuzu olarak tahmin ediyorum bir yıl sonra elektrikli otobüs çıkarma noktasındayız” dedi.

Birden fazla model

Model sayısı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Özilhan, “Birden çok model olması lazım, Sayın Bakan haklı. Otomotiv sektöründe tek bir ürünle farklı olmak mümkün değil. B grubu, C grubu var, hiç olmazsa birkaç tanesinin olması gerekiyor. Bu herhangi bir araba değil, high-tech” diye konuştu.

Özilhan, “alt yükleniciler olur mu” sorusu üzerine, “Olur tabii, bir network olacak. Her şeyi kendimiz yapalım diye bir şey yok. Motoru elektrikli motor. Maliyeti tabi ucuz olacak. Neticede yüksek fiyatlar isteyince talep gelmez bunun bilincindeyiz. Gayet yoğun çalışıyoruz. Dünyada bu tarz projelerde çok önemli destekler var. Aynı proje Vietnam’da da var. Dünyada hangi devlet ne kadar destek vermiş, çalışıyoruz” diye konuştu. Özilhan, “ismi ne olacak” sorusuna ise, “Şu an daha konuşmadık. Danışmanlık şirketi çalışıyor” yanıtını verdi.

‘Olağan düzene geçmek gerek’

TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan, paranın değer kaybından yüksek enflasyona, düşen sermaye girişlerinden artan vergilere, özel sektörün açık pozisyonundan kredi mevduat oranlarındaki yükselişe kadar bir dizi alanda endişelendiren gelişmeler yaşandığını belirterek, ekonomide yüksek teknolojili üretimi merkeze koyan yeni bir vizyona ihtiyaç olduğunu söyledi. Özilhan, “Bir an önce yeniden olağan düzene geçilmesini ümit ediyoruz” dedi.

Özilhan; iş ve çalışma yaşamı, vergi rejimi, sosyal güvenlik sistemi, finansal sistem, sağlık sistemi, eğitim sistemi gibi toplumsal yaşamın tüm alanlarında çok köklü değişiklikler yapılması gerektiğini belirterek, “Değişimlere başlamak için geç kaldık. Bu işler ‘yap-boz’ taktiğiyle olmaz” dedi.

‘Yerli oto’ ucuz olacak
‘Yeni öyküye ihtiyaç var’

Türkiye’nin yeni bir ekonomik kalkınma öyküsüne ihtiyacı olduğunu belirten TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye’nin, rekabet gücünü ve refahını artıracak reformist ekonomi politikalarına, çağdaş eğitim anlayışına, dünyayla bütünleşmenin önemini kavrayan dış politikaya, evrensel kurallara bağlı işleyen yargı sistemine ve yolsuzlukla mücadele endeksinde yükselen bir ülke olmaya ihtiyacının bulunduğunu kaydetti. Bilecik, “Yaşadığımız günlerin yarattığı karamsarlıkları aşacağız, umudumuzu asla yitirmeden yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu. Bilecik, Türkiye’de enflasyonun yüzde 13, hatta gıda ve enerji hariç enflasyonun bile yüzde 12 olmasının kabul edilir olmadığını belirterek, “Bizim hayalini kurduğumuz çok güçlü bir Türkiye var. Kutuplaşmak, ayrışmak değil, birlikte çalışmak, yaşamak istiyoruz” ifadesini kullandı.

Bilecik, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını eleştirerek, “Şiddetin tüm dünyada patlamasını tetikleyecek, yanlış ve sorumsuz bir karar alındı. Bu karardan geri dönülmesini bekliyoruz” dedi.

Hortuma kapılan otomobilin sürücüsünün beli kırıldıHatay'ın İskenderun ilçesinde dün çıkan yangın sırasında alevlerin yaklaştığı bir fabrika, tedbir amacıyla tahliye edildi. Tahliye sırasında fabrikanın önünde oluşan hortuma kapılan otomobilin sürücüsü, firmanın genel müdürü Selma Yılmaz'ın beli kırıldı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber