Geri Dön
EkonomiYeşil dönüşüm için kobalta hücum var

Yeşil dönüşüm için kobalta hücum var

Enerji dönüşümünde ihtiyaç duyulan ekipmanın imalatında ve batarya teknolojilerinde kullanılan kobalt ve nadir elementlerin üretimi geçen yılın sonunda arttı, lityum, doğal grafit gibi minerallerin üretimi ise azaldı.

Yeşil dönüşüm için kobalta hücum var

Londra merkezli petrol ve doğal gaz şirketi bp’nin 2021 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu’ndan AA’nın yaptığı derlemeye göre, lityum, kobalt ve grafit gibi madenler, sıfır karbonlu enerji sistemlerinin oluşturulmasında gerekli olan ekipman üretiminde büyük rol oynayacak.
Paris Anlaşması çerçevesinde küresel sıcaklık artışını 1.5 ila 2 dereceyle sınırlandırma hedefini karşılayan senaryolara göre, yeşil dönüşümün önemli bileşenlerinden biri de elektrik sistemleri olacak.

Temiz enerji

Dönüşümde ihtiyaç duyulan teknolojilerin geliştirilmesi ve üretilmesinde madenlerin önemi artacak. Temiz enerji teknolojilerinin toplam dünya maden talebi içindeki payının gelecek 20 yılda nadir toprak elementleri için yüzde 40’ın üzerine, kobalt için yüzde 60 - 70’e ve lityum için yüzde 90 seviyelerine kadar çıkması bekleniyor.

Kobalt, pil ve batarya üretiminde, elektrikli otoda, nükleer santrallerde, ağır sanayinde, roketlerin üretiminde kullanılıyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cinayetten yargılanan Tarkan’ın firari kuzeni Servet Tevetoğlu yakalandıEsenyurt’ta iş yerinde önce silah ile vurulan daha sonra ise dükkanı yakılarak hayatını kaybeden Ercan Gönülkırmaz’ın (28) ölümüne ilişkin yargılanan ve açık cezaevindeyken firar eden ünlü şarkıcı Tarkan’ının kuzeni Servet Tevetoğlu yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler