Geri Dön

Yönetici sorumluluk sigortası şirketlere prestij kazandırır

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, ekonomik büyümeye paralel artan halka arzlarla birlikte, şirketlerin yönetici sorumluluk sigortası yaptırmalarının kendilerine prestij kazandıracağını söyledi

Yönetici sorumluluk sigortası şirketlere prestij kazandırır

Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile sorumluluk sigortalarının ilk kez ayrıntılı olarak düzenlendiğini belirten Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, meslekleri gereği bir hata yapıp, tazminat talebiyle karşılaşabilecek kişilerin düzenleyeceği sözleşmelerle ilgili olarak, sorumluluk sigortaları kavramının da Türk hukukuna girdiğini ifade etti.
Buna göre, sigortacının, sigortalının sözleşmede öngörülen, sigorta süresi içinde gerçekleşen bir olaydan kaynaklanan sorumluluğu nedeniyle zarar görene tazminat ödeyeceğini söyleyen Ülken şöyle konuştu:

‘Yöneticinin sorumluluğu artacak’
“Bu çerçevede şirket yönetim kurulu üyelerinin görevlerini yaparken, bir kusur nedeniyle şirkete verebilecekleri zararlar için ‘Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yöneticiler Sorumluluğu Sigortası’ da ilk kez hukukumuzda düzenlenmektedir. Yeni TTK’da yer alması ve bu sigortanın risk azaltıcı olumlu bir etken olarak nitelendirilmesi sebebiyle sigortaya olan talebin artacağını düşünüyoruz. Halka açık şirketlerin yönetim kurulu üyeleri ve yöneticileri, yatırımcıları korumak adına daha ağır sorumluluklar üstlendiklerinden sigorta talebinin de daha çok, bu tarz halka açık şirketlerden geleceğini öngörüyoruz.”
Şirket yöneticileri sorumluluğu Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da birçok davaya konu olurken, Türkiye'de bu konunun bilinirliğinin görece az olması nedeniyle hasar frekansının son derece düşük olduğunu ifade eden Ülken, yeni TTK ile yönetim kurulu ve yöneticilerin sorumluluğunun daha fazla gündeme geleceğini belirtti. Değişen hukuki kuralların, koşulların ve şirket performansına ilişkin artan beklentilerin, yönetim kurulu üyelerinin ve yöneticilerinin kişisel sorumluluklarını giderek artırdığını söyleyen Ülken, “Son yıllardaki ekonomik büyümeye paralel olarak artan halka arzlarla birlikte, şirketlerin söz konusu sigortayı yaptırmalarının kendilerine prestij de kazandıracağı fikrindeyiz” dedi.

Güneş Sigorta Yelken Takımı’nın yeni üyesi belirlendi
Güneş Sigorta’nın “Güneş’e Yelken Aç” projesi, 7 finalistin Bodrum’da aldığı açık deniz eğitiminin ardından son buldu. Güneş Sigorta Yelken Takımı’nın bir üyesi olmak için ter döken finalistlerden, İstanbul Teknik Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Abbak, yelken hocalarından oluşan jürinin değerlendirmesi ve Facebook Güneş Sigorta sayfasının üyeleri arasında gerçekleştirilen oylama sonucunda takımın yeni üyesi olarak seçildi.
Takımın kurulduğu 2007’den bu yana önemli başarılara imza attığını ve denizlerin ligi sayılan TAYK Trofesini son iki yıldır üst üste kazanarak gurur kaynağı olduğunu belirten Güneş Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Taner Senseven, şunları söyledi:
“Edindiğimiz bu deneyim ve profesyonelliği, gerçekleştirdiğimiz Güneş’e Yelken Aç yarışması ile sigortalılarımıza da aktarmak istedik. Esas amacımız gençlere hobilerini geliştirme, gerçekleştirme fırsatı sunmak. Oyunumuzun 16 bin kez oynandığını ve başarılı olduğumuzu görmek mutluluk veriyor. Takıma seçilen yeni üyemizle, gücümüz daha da artacak. Güneş Sigorta olarak, bu projeden aldığımız keyif ile önümüzdeki dönemde sigortalılarımızla çok daha fazla iletişim içinde olacak, yeni projelerle karşılarına çıkacağız” dedi.

‘Eğitim masraflarını sigortayla zamana yayın’

Aegon Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Zeka Birman, ebeveynlerin, çocukların ilerideki eğitim ihtiyaçlarını güvence altına alabilmek için önceden eğitim sigortasıyla birikim yapmaya başlayabileceklerini söyledi.
Birman, eğitim sigortasının özel kurumlar tarafından belirlenen fiyatlar çerçevesinde kısa sürede ödenmesi gereken yüksek maliyetleri zamana yayarak, daha düşük düzenli ödemelerle aile bütçesinin planlanmasına yardımcı olduğunu ifade etti.

‘Farkındalık oluşmalı’
Bunun yanında Birman, ürünleriyle ilgili düşüncelerini ise şu sözlerle aktardı: “Çocuğunuz dünyaya geldiği günden itibaren her ay belli tutarlarda ödeyebileceğiniz primler, çocuğunuz okul çağına geldiğinde süre boyunca ödenmesi hedeflenen primler yıllık olarak size geri ödenir ve çocuğunuzun eğitim planı korunmuş olur.”
Ailelerinin eğitim sigortasının yeterince farkında olmadıklarını dile getiren Birman, “Çocuklarımızın eğitimlerinin güvence altına alınması, eğitime ayrılacak payın uzun vadeye yayılarak biriktirilmesi açısından eğitim sigortası çok önemli bir araçtır. Bu nedenle bunun zamanla değişeceğini düşünüyoruz” dedi.
Birman, Aegon Türkiye olarak eğitim sigortasıyla sundukları avantajları şu şekilde dile getirdi: “Eğitim için hayat sigortası çocuğunuzun eğitimi için ayırmayı, biriktirmeyi düşündüğünüz miktarı uzun vadeye yayar. Eğitim süresi boyunca geri ödeme planı ile geri ödemeler yıllık olarak yapılır ve okul taksitlerini ödeme amaçlı olarak kullanılır. Primlerinizi maluliyet nedeni ile ödeyemeyeceğiniz durumlarda aylık primlerinizi sizin adınıza biz öderiz. Tüm hayat sigortalarında olduğu gibi ödenen primler gelir vergisinde indirim için kullanılabilir.”

Türk Nippon’dan acentelere cazip kampanya

Türk Nippon Sigorta acenteleri için yeni bir kampanya başlattı. Motor dışı ürünlerdeki her 100 liralık üretim için bir çekiliş hakkı kazanacak acentelerden biri yılbaşında lüks bir otomobil kazanacak. Türk Nippon Sigorta olarak kampanyalara çok önem verdiklerini ifade eden Genel Müdür Yusuf Satoğlu, şunları söyledi:
“Son iki yıldır acentelerimiz için düzenli olarak her ay farklı, sürpriz kampanyalar hazırlıyoruz. Bu kampanyalarla, acentelerimizin belli ürünlere odaklanmalarını ve başarılı olurlarsa hediye kazanarak motive olmalarını arzu ediyoruz. Bu yılı büyük ödülle sonlandıracağımız bir kampanya düzenledik. Yılbaşında yapacağımız çekilişle bir acentemize lüks bir otomobil hediye edeceğiz” dedi.
Satoğlu, “Acentelerimiz bu ürünlerde ne kadar çok prim üretimi gerçekleştirirlerse, o kadar çok çekiliş hakkı kazanacaklar ve böylelikle çekiliş sonucunda vereceğimiz lüks otomobili kazanma şansları büyük ölçüde artacak” dedi.

HDI Sigorta taraftarın da yanında

HDI Sigorta, sporun gücünü ve sigortacılığı biraraya getirerek hayata geçirdiği GS SİGORTA HDI ve Bursaspor Sigorta HDI markalarıyla hem taraftarlara hem de kulüplere kazandırmaya devam ediyor. HDI Sigorta Sportif Kurumlar Müdürü Burak Kurt, 2012-2013 sezonu Galatasaray formalarının tanıtıldığı lansmana katıldı. Galatasaray Taraftarlar Derneği tarafından Bursa’da gerçekleştirilen Şampiyonluk Balosu’nda da yer alan Kurt, HDI Sigorta Sportif Kurumu’nun gerçekleştirdiği çalışmalardan bahsetti.
Kurt, “Galatasaray Sigorta ile HDI Sigorta arasında gerçekleştirilen anlaşma kapsamında, Bursa’da yer alan Taraftar Sigorta adında konsept bir acentemiz var. Galatasaray ve HDI Sigorta işbirliğiyle Galatasaray Sigorta markası altında sunulan GSSİGORTA HDI ürünlerini pazarlıyoruz. Bu kapsamda ferdi kaza ürünleri, konut ürünleri ve aile sorumluluk ürünleri ve üçüncü şahıs sorumluluk ürünleri var. GSSİGORTA HDI ve Bursaspor Sigorta HDI birlikteliği çok büyük bir marka bilinci oluşturdu. Bunu daha da geliştirmeye çalışıyoruz. Her iki tarafa da faydalı olacak ürünler piyasaya sunuyoruz” dedi.

Bakan açıkladı! 200'ü aşkın rejim hedefi ağır ateş altındaMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı açıklamada, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarımızla 200’ü aşkın rejim hedefinin ağır ateş altına alındığını bildirdi. Bakan Akar, "İlk atışa müteakip bir kez daha uyarı yapılmasına rağmen saldırı devam etmiş, bu hava saldırıları sırasında ambulanslar dahi vurulmuştur." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber