Geri Dön
EkonomiYörsan, The Abraaj Group'a satıldı

Yörsan, The Abraaj Group'a satıldı

The Abraaj Group, Yörsan’ın çoğunluk hissesini satın aldığını açıkladı.

Yörsan, The Abraaj Group'a satıldı

Hızlı büyüyen pazarlarda faaliyet gösteren The Abraaj Group, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Yörük ailesi ile yaptığı ortaklık sonucu, Türkiye’nin önde gelen süt ve süt ürünleri üreticisi ve dağıtımcısı olan Yörsan’ın çoğunluk hissesini satın alma işlemini tamamladığını bugün açıkladı.

Hızlı tüketim ürünleri alanında Afrika’daki (Güney Afrika Cumhuriyeti dışında) en büyük satın alma işlemini gerçekleştirerek, donmuş süt ürünleri ve meyve suyu üreticisi olan Fan Milk’in çoğunluk hissedarı olan Abraaj’ın ayrıca Doğu Afrika’nın en büyük mandırası olan Brookside Dairy’de de ortaklığı bulunuyor.

TÜRKİYE’YE 8’İNCİ YATIRIM

Satın alma hakkında bilgi veren Abraaj Ortağı ve Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu, şöyle konuştu: “Yörsan’ı satın alarak 2007’den beri Türkiye’deki 8. yatırımımızı yapmış oluyoruz. EBRD ve Yörük ailesiyle bu çok sevilen, değerli Türk markasının satın alınmasında yaptığımız ortaklıktan dolayı kendimizi ayrıcalıklı hissediyoruz. Abraaj Türkiye’deki yatırım geçmişi, ortaklıkları ve de başarılı satış işlemleriyle kendini kanıtlamış bir firma. Türkiye ekonomisinin başarı potansiyeline inanıyoruz ve buna paralel olarak Türkiye’deki yatırımlarımız da hızla devam edecek.”

Abraaj Yönetici Direktörü Omar Syed ise, Yörsan'ın, Türk süt ürünleri sektöründe uzun süreden beri varolan ve saygı duyulan bir Türk markası olduğunu belirterek, "Markanın yüksek değerli süt ürünleri segmentinde kısa sürede pazar lideri olabilecek bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Abraaj’ın kendine has değer yaratma odağı, süt ürünlerindeki küresel deneyimi ve şirketin yönetim takımının gücü, Yörsan’ı çok başarılı bir aile şirketinden global bir hızlı tüketim ürünleri oyuncusuna dönüştürecek. EBRD ile olan ortaklığımız bu amaç doğrultusunda, güçlü ve değer katan bir öğe olarak, Balkanlar ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesine erişim ve sinerji sağlayacak” diye konuştu.