Eleştirdiğimiz insanların geçmişlerini de hesaba katmayı öğrenmeliyiz

TikTok adlı bir uygulama var ve kullanmayı tercih etmeyenler, kullananlara pek de hoş bakmıyor. Dışarıdan ilgi meraklısı, şımarık, yapay görünüyor. Ama bir kullanıcı orada kendisi için kurduğu dünyanın nedenlerini o kadar güzel ve vurucu anlatıyor ki, insanı yaptığı eleştiriler hakkında bir daha düşünmeye itiyor.

Eleştirdiğimiz insanların geçmişlerini de hesaba katmayı öğrenmeliyiz

 

 


TikTok ve türevi uygulamaları kullananlar dışarıdan ilgi meraklısı ve amaçsız gibi görünüyor. Büyük çoğunluğunun da bu kategoriye girdiğine şüphe yok. Ama herkes böyle değil, daha doğrusu değilmiş. Bunu 'nazilliaydin0908' adlı kullanıcının neden TikTok kullandığını anlattığı videoda gördük.

Meramını çok güzel anlatıyor. Gerekçesi o kadar mantıklı, o kadar bu toprakların has sorunlarına dayanıyor ki, sorgusuz sualsiz hak veriyorsunuz. Onun yaptığı şımarıklık ya da ilgi çekmek değilmiş meğer. Oyun oynaması gereken yaşta evlendirildiği, okul okuması gereken yaşta üç çocuk baktığı için yaşayamadığı çocukluğunu yaşamakmış.

Kendisi için geç de olsa kurduğu bir dünya var. Ve kimsenin sosyal medyanın gereksiz uygulamalarını genelleyerek bu dünyaya laf etme hakkı yok.

 

Eleştirirken iki defa düşünmeli

 

 

Video sahibi hanımefendi çoktan sosyal medyada insanları etkilemiş durumda. Herkes bir anda empatinin dibine vurdu. Olaya hiç bakmadığı bir açıdan baktı. Videolarını izleyince "saçmalık" dediği insana sapına kadar hak verdi.

Bu nedenle insanların size anlamsız ve içi boş gelen hareketlerini eleştirirken dahi her zaman bir 'acaba?'nız olsun. Belki de size gereksiz gelen o olay, karşınızdaki insanın hayattan keyif almasını, hayata tutunmasını sağlıyordur. Bu durum her zaman böyle değil elbette. Sosyal medya şımarıklarına prim verelim demiyorum ama bu ihtimali de hesaba katalım diyorum.

Bahsini ettiğimiz hanımefendinin kendi rızası dışında çocukluk yılları elinden alınıp bir çocuğa ağır gelecek sorumluluklar yüklenmiş. Yani aslında Türkiye'de hiç de yabancı olmadığımız bir mağduriyet yaşamış. Şimdiyse bir şekilde kaçırdığı çocukluğunu yaşayabileceği bir mecra var ve o da bunu kullanıyor.

Yapılacak hadsiz eleştiriler o ve onun durumundaki hassas insanları üzebilir. Ve kimsenin o insanın çocukluğunu ikinci defa elinden almaya hakkı yok.

 

 

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak