Emir Can İğrek'in 'Nalan'daki başarısı tesadüf değil

Emir Can İğrek 'Nalan' şarkısıyla 2019'un en dikkat çeken çıkışlarından birini yapmıştı. 27 yaşındaki müzisyen başarısını 'Sapa' adlı şarkısı ve EP'siyle sürdürüyor. Peki Emir Can İğrek'in başarısı bize neyi kanıtlıyor?

Emir Can İğrek'in 'Nalan'daki başarısı tesadüf değil

Alternatifin popülerleşmesi...

Alternatifin popülerleşmesi...

Alternatifin popülerleşmeye başlamasını sevinçle karşılayanlar online mı? Mabel Matiz ve Kalben'in şarkılarının radyolarda çalınması güzel bir adım olmuştu. Bu şahane pozitiflik sürüyor. 

"Ben karşının taksisiyim..."

Emir Can İğrek de yeni neslin en dikkat çeken müzisyenlerinden biri. 'Nalan' şarkısıyla 2019'un en dikkat çeken isimlerinden biri olmayı başardı. Radyolarda sıklıkla çaldı 'Nalan' şarkısı. "Ben karşının taksisiyim, ömrünün 'hay aksi'siyim" gibi sözlere ev sahipliği yapan 'Nalan' vokalinden sözlerine, yürüyüşünden melodisine geçen yıla damga vurmuştu.

'Nalan'ı radyolar da sevmişti

'Nalan'ı radyolar da sevmişti

Hatta geçen yıl çok popüler bir müzik kanalı tarafından 'Yılın En İyi Çıkış Yapan' şarkıcısı ödülüne da layık görüldü. Bu başarının mimarı elbette 'Nalan' şarkısıydı. Şarkı bir anda radyoların da dikkatini çekmeyi başardı.

Dijitalden radyolara...

Dijitalden radyolara...

Daha önce de dijital platformlarda başarı yakalayıp 'radyo dinleyicisi'ne de hitap eden şarkılar olmuştu. En büyük örnek Deeperise ve Jabbar'ın bir hayli bombastik şarkıları 'Raf'tı tabii ki. Yani dijitalde patlama yapan daha sonra bu başarıyı 'klasik kanal' diye tabir edebileceğimiz radyolarda da sürdüren isimlere denk geldik bu kadar.

Bu kez 'Sapa'yla geldi

Ben Emir Can İğrek'in bu başarısını nasıl devam ettireceğini merak edenlerdendim. 'Nalan'dan önce de üretmişti. Ancak popülerliği 'Nalan'la olmuştu. Öncesinden ziyade sonrasına baktım. Ve 'Sapa'yla karşılaştım. Sonuç? 'Nalan'da yakalanan başarı asla tesadüf değilmiş...

"Bu gece Tangöze gibiyim..."

3 şarkılık 'Sapa' adlı EP'de özellikle aynı isimli şarkı ve 'Muhalif' dikkat çekiyor. 'Muhalif'in açılış cümlesine bakın mesela: "Bu gece Tangöze gibiyim, kafam güzel ve de sahnede deliyim..." Şahane değil mi? Kaan Tangöze'yi bir şarkı girişinde kullanmak? Müthiş keyifli bir şey.

'Akustik Travma'ya biraz daha retro eklenmiş

'Akustik Travma'ya biraz daha retro eklenmiş

'Sapa' adlı EP'ye adını veren şarkı da özellikle nakaratıyla dinleyeni mest ediyor. Ben yaklaşık 15 gündür aralıksız 'Sapa'yı dinliyorum diyebilirim rahatlıkla. Klibinde de retro ve minimal bir hava söz konusu. Yüzyüzeyken Konuşuruz'un 'Akustik Travma'sına bir tutam daha Lana Del Rey retro'su atmışlar gibi sanki. Ortaya çok hoş bir pasta çıkmış.

Hem pop hem de alternatif

Hem pop hem de alternatif

Emir Can İğrek'in müzik dünyasına şahane bir giriş yaptığı ortada.  Akılda kalıcı, hem pop hem alternatife göz kırpan işler ürettiğini, başarısının da kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.

Sözleri çölde vaha gibi

Sözleri çölde vaha gibi

Emir Can İğrek'in başarısının kanıtladığı önemli bir şey var, o da sözler... 'Nalan'daki 'karşının taksisi'nden, 'Bu gece Tangöze gibi olma'ya kadar birçok şahane cümleyle buluşturuyor bizleri. Birbirine yakın sound'ların ortasında ve artık fenalık getiren şarkı sözlerinden sonra bu sözler çölde vaha gibi.

Daha yaratıcı sözler lütfen...

Daha yaratıcı sözler lütfen...

Ben artık yaratıcı sözler dönemine geçtiğimizi düşünmek istiyorum. 'Ki sen'ler, '...dan Sonra'lar duymak istiyorum. Türkçe kelime oyununa şahane malzemeler veren bir dil. Bunları kullanmak lazım. Emir Can İğrek'in en büyük gücü de sözlerde. Nice sözlere, şarkılara...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak