Geri Dön
DekorasyonMuhteşem Bir Zeka Ve Mühendislik Örneği: Cu Chi Tünelleri

Muhteşem Bir Zeka Ve Mühendislik Örneği: Cu Chi Tünelleri

Muhteşem Bir Zeka Ve Mühendislik Örneği: Cu Chi Tünelleri

Vietnam Savaşı’nın nasıl kazanıldığını en çarpıcı şekilde ortaya koyan yer altı şehri Cu Chi Tünelleri, ülkenin en büyük şehri Ho Chi Minh City’e (eski adıyla Saygon) 70 kilometre mesafede bulunuyor. Vietnamlıların işgale karşı durarak özellikle Amerikan askerlerini çılgına çevirdiği tüneller, günümüzde müze olarak ziyaret edilebiliyor.

Savaşın Seyrini Değiştirdi

Muhteşem Bir Zeka Ve Mühendislik Örneği: Cu Chi Tünelleri

1945’te başlayıp 1975 yılında son bulan, yaklaşık 4 milyon sivilin hayatını kaybettiği Vietnam Savaşı, tarihin en kanlı savaşlarından biri. Savaş sırasında Viet Kong (Komünist Vietnamlılar) gerillaları, işgale karşı muhteşem bir zeka ve kesinlikle muhteşem bir mühendislik örneği sergileyerek toplam uzunluğu 250 kilometreyi bulan yer altı tünelleri kazdı.Savaşın seyrini değiştiren bu tüneller sayesinde Amerikan askerleri görmedikleri bir düşmanla savaştı ve bozguna uğradı. Yaklaşık 30 yıl süren savaşta ilk olarak Fransız işgaline karşı kazılan tünellerin inşası, ABD’nin de savaşa dahil olmasıyla hızlandı. 3 katmandan oluşan Cu Chi Tünelleri, 25 yılda 250 kilometreyi buldu. Öyle ki tüneller ABD askerlerinin karargahlarının altına kadar uzandı. Vietnam askerleri, özellikle gece yarısı Amerikalıların karargahlarına sızarak baskın yapıyor ve ardından kazdıkları tüneller sayesinde ortadan kayboluyordu. Bu durum bir nevi hayaletlerle savaşan Amerikan askerlerini tabiri caizse delirtti.

Amerika’nın Giremediği Yer

Amerikan askerleri, Viet Kong gerillaları ile başa çıkmak için 100 askerden oluşan “Tünel Faresi Birliği” kurmuş olsa da başarılı olamadı. Çünkü Amerikan askerleri, yapıları gereği minyon olan Vietnamlıların kendilerine özel kazdıkları 28 santime 40 santim ebatlarında daracık tünellerin içine asla giremedi.Yerin 3, 6 ve 8 metre altında toplam 3 katmandan oluşan bu tünellerin giriş kısımları çok dar, iç kısımları ise ara ara genişleyecek şekilde tasarlandı. Yıllar süren savaş, yoğun bombardıman ve hatta kullanılan zehirli gazlar sonucu yer üstünde sağlam tek bir yapı kalmazken Vietnam askerleri, şehri yerin altına taşıdı.Kazdıkları daracık tüneller mutfaklara, atölyelere, yatakhanelere hatta ameliyathanelere açılıyordu. Yerleri belli olmasın diye yer altındaki mutfaklardan çıkan bacaların çıkışlarını dahi kazdıkları tünellerle dolaştırarak başka yerden veren Vietnam askerleri sonunda başarılı oldu. Savaşın soğuk yüzü Avrupa ve Amerika halkında derin bir iz bırakınca savaş karşıtı eylemler başladı ve zaten ağır kayıplar veren Amerika, halkın baskısına daha fazla dayanamayarak geri çekildi.

Nefes Kesen 40 Metre

Muhteşem Bir Zeka Ve Mühendislik Örneği: Cu Chi Tünelleri

Savaşın seyrini değiştiren Cu Chi Tünelleri günümüzde müze olarak kullanılıyor. Turistlerin rahatlıkla gezip tarihe daha yakından tanıklık edebilmesi için 40 metrelik bir tünel ziyarete açıldı, üstelik bu tünel biraz da genişletildi fakat hala bir kişinin rahatlıkla gezebileceği genişlikte değil.

Muhteşem Bir Zeka Ve Mühendislik Örneği: Cu Chi Tünelleri

Tüneli ziyaret edecek olursanız kollarınız, kafanız duvarlara çarpa çarpa ilerlemeniz gerekiyor. Eğer bu satırları okurken bile nefesiniz daralıyorsa, Cu Chi Tünelleri'ni gezmeniz pek mümkün görünmüyor. Müzede savaşta kullanılan bomba ve mayın çeşitleri sergileniyor. Savaş döneminde açılan çukurlar, dönemi daha iyi canlandırabilmeniz için hazırlanmış asker maketleri ve savaş döneminde kullanılmış silahlarla atış yapabilmenizi sağlayan bir alan da müzeye dahil. Cu Chi Tünelleri, yokluklar içinde bir varoluşa bizzat tanıklık etmek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler