Geri Dön
EmlakÜsküdar’da yaşam ve emlak piyasası hakkında her şey

Üsküdar’da yaşam ve emlak piyasası hakkında her şey

Bir yanda tarihi yarımada, diğer yanda Boğaziçi köprüsü, Üsküdarlıların manzaraları arasında Kız Kulesi, Galata Kulesi ve Çamlıca Tepesi de yer alıyor… İstanbul’un hakkını vererek yaşamak, tarihi dokusunu koklamak isteyenler Üsküdar’da yaşamayı tercih ediyor. Ev fiyatları ise Marmaray’dan sonra artış gösterdi.

Üsküdar’da yaşam ve emlak piyasası hakkında her şey

Salacak, Çiçekçi, Doğancılar, İcadiye, Fıstıkağacı, Sultantepe, Kuzguncuk… Birbirinden güzel semtleri, canlı çarşısı, tarihi dokusu ile Üsküdar müdavimlerinin vazgeçemediği büyük bir ilçe. Hafta sonları soluğu boğaz kenarında, balık tutanların yanında, korularda veya hareketli çarşısında alabilirsiniz. Özellikle Marmaray, Avrasya Tüneli ve metro hattının gelişmesinin ardından hem Anadolu yakasındaki tüm noktalara hem de Avrupa yakasına çok yakın olabileceğiniz İstanbul’un en merkezi semtlerinden Üsküdar, geniş bir alana yayılıyor.

Hem yeşile hem maviye doyarsınız

Sokak aralarından nefis İstanbul manzarasını yakalayacağınız, Türkiye’de en fazla dizi ve film çekilen ilçelerin başında gelen Üsküdar, yeşil alanları ile de ünlü. Fethi Paşa Korusu, Çamlıca Tepesi, Valide Bağ Korusu, Kuzguncuk Bostanı ile geniş yeşil alanlara sahip olan ilçe, ünlü Salacak semti, merkezi ve Kuzguncuk ile de Boğaz havasını ciğerlerinize çekmenizi sağlıyor. Her daim taze balık bulabileceğiniz çarşısı, çocuk oyun alanları ve tiyatroları ile canlı bir yaşama da sahip.

Kozmopolit bir yapı

Bazı semtlerinde mahalle kültürü oldukça gelişmiş olan Üsküdar’da yeni yapılaşmaya açılan bölgelerde ise kozmopolit bir ortam oluşmuş. İcadiye, Fıstıkağacı, Kuzguncuk, Bağlarbaşı ve Çiçekçi’de çok fazla yeni yapılaşma bulunmuyor. Belli bir kat üzerine izin verilmediği için mevcut sakinleri yıllardır aynı muhiti paylaşıyor. Öte yandan, yine merkeze yakın bölgelerinde yeni yapılaşmalara izin verildiği için geniş bir kesim şantiye alanına dönmüş durumda.

Tarihi eserleri çok

İlçede Osmanlı İmparatorluğu döneminde, özellikle Mihrimah Sultan ve Valide Sultan adına yaptırılmış çok sayıda cami, medrese, çeşme ve külliye gibi tarihi eserler bulunuyor. Mimar Sinan eserlerinin siluetini güzelleştirdiği ilçede restorasyon çalışmaları da sürüyor.

Ev fiyatları arttı

Son yıllarda ulaşımın kolaylaşması nedeniyle ev fiyatları Üsküdar’da oldukça artış gösterdi. Yeni binalar bazı alanlarda yoğunlaşırken, 90 metrekare üzeri evlerin satın alma fiyatları 1000000 civarında seyrediyor. Ev kiraları yine aynı metrekare üzerinde 2000 TL’den başlarken, Boğaz kıyısında ev ve yalıların da bulunduğu ilçede üst sınır ise çok yukarıya kadar çıkabiliyor.