Geri Dön

İstanbul'u terketti, o artık Bodrumlu

Kamhi Ailesi'nin, Profilo'daki son hisselerini de Bosch'a devri oldukça radikal bir karar oldu. Bu arada şirketin yöneticilerinden, ailenin ortanca oğlu Cefi Kamhi, kendine yeni bir yol çizdi. İstanbul'dan ayrıldı, Bodrum Yalıkavak'ı mekan tuttu. Artık eşi, çocukları ile birlikte olmayan hiçbir işe sıcak bakmıyor. İki etabı tamamlanan Port Bodrum Yalıkavak inşaatında, 'kalıpçı ustası gibi' çalışıyor. Bir dönem DYP'de siyaset de yapan Kamhi, "Hataydı, hatırladıkça geriliyorum" diyor

İstanbul'u terketti, o artık Bodrumlu

Duvara çivi çakıyordu. Arkası dönük olduğu için önce tanıyamadım. Yaklaşınca baktım ki Cefi Kamhi!.. Projesi Port Bodrum Yalıkavak için bir basın gezisi düzenlenmişti. Bu nedenle oradaydık ama onu, usta bir kalıpçı gibi duvara çivi çakarken, görmeyi doğrusu beklemiyordum.
Bilindiği gibi Kamhi Ailesi, Profilo'daki son hissesini de Bosch'a satarak, şirketten tamamen çekildi. Bunun Kamhi Ailesi için çok önemli bir gelişme olduğu tahmin edilebilir. Gelecekte neler olacak, Jak Kamhi neler yapacak, henüz bilemiyoruz. Ama ailenin şirketten çekilmesi ile birlikte, Cefi Kamhi de (deyim yerindeyse) 'İstanbul'dan çekilme' kararı almış görünüyor. Tabii siyaset ve iş pişmanlıklarını geride bırakarak. Siyasetten söz ederken, "Hatırlatıldıkça gerginleşiyorum" diyor.
Kahmi, kendine yeni bir yol çizmenin kararlılığı içinde. Bir çeşit 'inziva durumu' tabii ki yok. Yine çalışacak, kazanacak, işlerinin başında olacak. Bir otokritik süreci yaşıyor. Hatalarını sayıyor:
"Geçmişte yaptığım çok büyük hatalar var. Bunlar zaman zaman kendime kızmama da sebep oldu. Hatalardan ders almak gerekir. Geç olduğunu düşünüp hayıflanmak başka, bundan sonrasını hayal edip güzel yaşamaya çalışmak başka..." diyor. Kamhi de bundan sonrasını hayal ediyor.
"Aile hayatını tekrar yaşayabilmek, daha fazla yaratıcı olup kendime saygı duyabileceğim işlere girebilmek. Kendime yeni bir yaşam çizdim. Ailemin de benimle birlikte olduğu ortak bir işte çalışmak istiyorum."

'İstanbul güzel şehir ama...'
Peki İstanbul'daki işler ne olacak? Yalıkavak'ı mesken edinen Cefi Kamhi İstanbul'u özlemeyecek mi?
"İstanbul güzel, özlenebilecek bir şehir. Ama kendi tercihindeki zamanlamalar içerisinde. Eşimle burayı çok seviyoruz, tabii ki İstanbul'dan vazgeçmiyoruz ama buranın bize, hayallerimize verebileceği şeyler çok zengin. Büyük kızım yurtdışında, ufak kızım İstanbul'da, okulunda. Özlem gidermek için sık sık bir araya geliyoruz. Buradaki iş bir bayanın daha kolay yönetebileceği, çok zenginleştirebileceği bir iş. İnsanın kendi ruhunu ve kalitesini yansıtabileceği bir ortam. Bence de kızlarıma ve eşime çok yakışacak. Eşim zaten ortağım. İşin başından beri benimle. Birçok konseptin tamamlanmasında fiili mesaisi var. İstanbul'a mümkün olduğu kadar yönetilemeyecek iş bırakmamaya gayret ediyorum. Dağılmış olan bir organizasyonu toparlamaya bakıyorum. Önceliğim burası."
Kamhi'nin yeni 'iş'i, belki de yaşamı, Port Bodrum Yalıkavak Marina'sı olmuş. Konaklama, alışveriş, eğlence merkezleri ve amfitiyatro da var içinde. İkinci etabı da tamamlanmış. 2004 Mayıs'ta tesisin tamamı bitmiş olacak. Marina'nın içinde Balıkçı Köyü diye adlandırılan bir yerleşim bulunuyor. Burada Mustafa Taviloğlu'nun 'Mudo'su, Cüneyt Kurt'un 'Bistro Marina'sı, Kenan Evren'in kızı Miray Göksu'nun yeri 'Albert Home', Kuaför Hakan Köse, Figen Erkin ve Bora Yorulmaz'ın işletmeciliğini yaptığı 'Mozart Cafe', Nina Erer'in 'Aqua Verde'si ve Migros bulunuyor. Tesiste banka ve sağlık merkezleri de mevcut.
Kamhi tamamen bu inşaata odaklanmış. Sabah erken geliyor, gece geç vakitte dönüyor. Günde 3 - 4 kez şantiyeyi dolaşıyor. Eline keseri, çekici alıp çivi de çakıyor. Tanımıyorsanız, kalıpçı ustası sanmanız bile mümkün.
Yalıkavak için çalışacak
Profilo'da Kahmi Ailesi'ne ait son hissenin satışını soruyoruz: "Beklenen bir şeydi" diyor. Hatta geç kalındığını düşünüyor:
"Geçen sene genel kurulda Yönetim Kurulu Başkanı Jak Kamhi'nin yaptığı açıklamalardan zaten bu noktaya geleceği belliydi. Her iki taraf için de hayırlı bir iş oldu. Bizim de ilgilenmemiz gereken 23 şirket var, gruba dahil. Ailenin tercihiydi bu."
Kamhi, "Bundan sonra Yalıkavak için çalışacağım. Bodrum katledildi. Bodrum'un kendi eski özelliğinden hiç eser yok. Ben burada varolması gerekenleri muhafaza etmeye çalışıyorum" diyor. Yani Yalıkavak, Cefi Kamhi için 'arazi' olma yeri değil. Tam aksine ruhuyla, istekleriyle ortaya çıktığı yeni bir yerden sözeder gibi konuşuyor. Yalıkavaklılar onu tanıyor. Restoranı, kafesi, bakkalı biliyor. Yalıkavak'a gelmesi, onlarla 'samimi' ilişkileri Yalıkavaklı'yı etkilemiş. Çalışanları ile birebir ilişkide. Konuşuyor, tarif ediyor, her şeyle ilgileniyor. "Burada beşeri ilişkiler çok önemli. Keyif almasam burada zaman geçiremem. Belli bir yaştan sonra insanların ancak beklentilerini tatmin eden konularla uğraşması lazım" diyor.

'O dört yılı hatırlamak bile istemiyorum'
Kamhi, dönemin DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in çağrısı üzerine siyasete girmişti. O dönemde,'hep eleştiren' işadamlarının 'taşın altına elini koyması', siyasete girmesi konuşuluyordu. Kamhi de siyasete büyük umutlarla girdi. Ancak kısa bir süre sonra partide öne çıkmaktan kaçındığını gördük. Şimdi siyaset günlerinden 'hataydı' diye sözediyor:
"Tansu Çiller davet etti. O günkü konumuyla daha sonraya yansıyan konumu ve davranışlarını görünce, prensip ve değerlerime uymayınca başka bir oluşumun içine girdim. Ülkenin öncelikli ve değişmez ilkelerinden sapma teşkil edecek bir koalisyon ortaklığına girdi. Bazı şeyleri gözden geçirdim ve daha değişik önceliklere yönelme kararı aldım. Bu kararlardan bir tanesi de burada yaptığım yaşam tarzı yatırımı. Gerek ailem için gerek benim için bir dönüm noktası oldu. Hatırlatıldıkça gerginleşiyorum, keyif almıyorum, uzak durmaya gayret ediyorum. O dört sene unutmaya tercih ettiğim bir yaşam."

Yasha'da markalar yaşama ortaklığı
Kamhi'nin Aksel Goldenberg'le yeni 'yaşam projeleri' var. Projenin adı 'Yasha'. Gerçekten de 'yaşamak'la ilgili bir proje. 40 konut yapacaklar. İlk etapta 18 ev yapılacak. Gerisini Kamhi anlatsın:
"Benim yaratmak istediğimle Aksel'in yaratmak istediği esas ortak bir düşünce. Ben herşeyden evvel saygılı bir yaşam ortamı oluşturmak istiyorum. Fazla yapılaşması olmayan bir yaşam stili, yaşam felsefesi, yaşam ortaklığı ve yaşam hürriyeti. İnsan o ortamda hem bir beraberliği yaşayabiliyor hem de özelini yaşayabiliyor, nitelikli ve sofistike bir buluşma noktası. Yasha, tek bir proje değil. Bir yaklaşım, bir yorum, bir yönetim. Yeni başladığımız proje alanı 85 dönümlük bir yer. Villa kelimesi yakışmıyor Yasha'ya. Bilinen en doğru tekniklerin kullanıldığı bir proje olacak. Şimdiden üç markayla yaşam ortaklığımız var. Vakko, Mozaik, Decorum. 34 markadan müracaat var."
BUSINESSAnnesi ölen keçiye köpek sahip çıktıBursa'da bir haftalıkken annesi ölen keçiye köpek sahip çıktı. Yavru keçi, köpeği emiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber