Geri Dön

Sadece ihracat yapmıyorlar pazarları ele geçiriyorlar

Büyük, küçük binlerce Türk şirketi, neredeyse dünyanın bütün ülkelerine ihracat yapıyor. Ancak son birkaç yıldır bazı şirketler, pazarlarında 'lider' durumuna geldi. 'Yerli - yabancı bütün markalar içinde', veya 'yabancı markalar içinde' en büyük pazar payına sahip oldular. Bazıları, kendi markası ile ihracat yaptıkları pazarlarda, aynı pazarda bulunan başka markalara da üretim yaparak, 'pazarda en çok ürünü satılan' şirket oldu. Efes, Arçelik gibi bazıları ihracat pazarlarında fabrika satın alarak, liderliği yakaladılar

Sadece ihracat yapmıyorlar  pazarları ele geçiriyorlarSadece ihracat yapmıyorlar  pazarları ele geçiriyorlar


İç pazarda kendi sektörlerinde önemli pazar paylarına sahip büyük firmalar, ABD, Avrupa gibi zor dış pazarlarda da aynı başarıyı gösterdi. 85 ülkeye ihracat yapan Arçelik İngiltere'de Beko markasıyla buzdolabında yüzde 11, fırında yüzde 13 pazar payına sahip oldu. Bu pazarda birçok Avrupalı rakibini geride bıraktı. Romanya'da buzdolabı fabrikası alarak bu ülke pazarında da büyük paylara sahip oldu. 50 ülkeye ihracat yapan Vitra, Almanya'da yüzde 12'lik paya ulaştı. Seramik kaplama üreticileri, Kanada'da pazara ağırlıklarını koydu. Kanadalıların seramik kaplama tüketiminin yüzde 23'ü Türk malı. Seramik sağlık gereçlerinde İngiltere pazarında yüzde 23 gibi ciddi bir paya ulaştılar.
Vestel birçok pazarda benzer bir başarı grafiği yakaladı. Mavi Jeans, jeansin ana vatanı sayılan ABD'de ciddi başarılara imza attı. Ancak daha da dikkat çekici olan, hem büyük hem de orta ölçekli birçok Türk firması, bazı pazarlarda en büyük satıcı haline geldi

Beş Avrupa ülkesinde lider oldu
Beko Elektronik, beş yıldır Balkan ülkeleri pazarında büyük gelişme kaydetti. Son iki yıldır Romanya, Bulgaristan ve Bosna - Hersek'te pazar lideri konumuna geldi. Danimarka'da da son iki yıldır lider durumda. İtalya'da ise bu yıl 'pazarın lideri' oldu. Beko Elektronik bu pazarlarda hem kendi markası ile ürün satıyor, hem de yine bu pazarlara mal satan başka markalara üretim yapıyor. Dolayısıyla 'lider' konumunda olduğu pazarlardan bazılarında kendi markası ile değil, en çok Beko çıkışlı mal satılması anlamında lider oldu.

Cezayir'in kotu Özak'tan
Interpol ve Corvet marka jeans üreten Özak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık'ın verdiği bilgiye göre, firma Cezayir pazarında lider durumda. Geçen yıl Kuzey Afrika'ya 1.7 milyon adet jeans satmış. Bu yıl ekim ayı itibariyle sattığı jeans adedi 1.3 milyon. Yıl sonuna kadar bu rakamın 2 milyona yaklaşması bekleniyor.

Polonyalı Cross giyiyor
Cross Jeans, Laleli döneminde mal vermeye başladığı iki Polonyalı firma ile anlaşarak bu ülkeye direkt ihracata başladı.
Pazarda reklam, tanıtım yatırımları yaptı. On yıl sonunda, bazı istatistiklere göre 'Levi's'tan bile fazla satılan marka' konumuna geldi. Firma Çek Cumhuriyeti'nde önemli paylar almaya başladı.

İsrail'in palet çivisi ondan
Mersin'de üretim yapan Akdeniz Çivi, bu üründe İsrail pazarının hakimi durumunda. Palet kullanan motorlu araçlar için palet yapımında kullanılan tele dizili çivi üreten firmanın İsrail pazarındaki payı yüzde 90 - 95. Şirket yetkilileri, "Bizimle rekabet edemeyince İsrail'in en büyük üreticisi makine parkını bize sattı. İki yıl tüm ihtiyaçlarını biz karşılayacağız. Ayda altı 6 - 7 konteyner mal gönderiyoruz" dedi.

Ukrayna hijyenik pazarı onun
Türk şirketi Beta Teknik, Ukrayna'da bir ortakla yaptığı yatırımda Olivia Beta şirketini kurdu. Ped ve hijyenik pazarında lider oldu. Ukrayna ticaret müşavirliğinden alınan bilgiye göre, pazarın yüzde 50'den fazlası bu şirketin elinde.

Yemen gaz pazarının en büyüğü
Sınai ve tıbbi gazlarda, günlük 1 milyon 250 ton kapasitesi ile en büyük paya sahip olan Habaş, ihracat pazarları içinde Yemen'de 'lider' durumda. Yıllık dış ticaret hacmi 400 milyon doları aşan Habaş'ın bu pazardaki payı yüzde 40'a ulaşıyor.

Fransa ve Güney Afrika'da lider
Zorlu Holding Tekstil Grubu, Fransa, Almanya, Güney Afrika ve ABD'de kurulu tekstil fabrikalarının sayısını 19'a çıkardı. Dünyanın en büyük entegre jakar dantel ve vual perdelik kumaş kapasitesine ve üçüncü büyük entegre yatak ve masa örtüsü tesislerine sahip olan grup, Fransa'da Bel - Air markası ile yüzde 50, Güney Afrika'da Korteks markası ile yüzde 40'lık pazar payı ile 'lider marka' durumunda.

Pazarın yüzde 50'si elinde
Kağıt, PET, Selofan, Alüminyumlu Kağıt üzerine 10 renk baskı yapan Rotopak Matbaacılık, 2002'de 94 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ukrayna pazarında yüzde 50'lik pay ile lider konumda.

Yerel markalar üretiyor
Efes İçeçeck Grubu, gerek Efes Pilsen, gerekse ürettiği yerel markalarla Doğu Avrupa ülkelerinde oldukça etkin. Bu ülkelerin birçoğunda üretim amaçlı fabrikaları var. Yerel Markası Stray Melnik, kendi segmentinde Moskova'da yüzde 40 pay ile lider durumda.
Rusya genelindeki payı yüzde 23. Efes Pilsen, lisanslı markalar içinde yüzde 20'lik payla Rusya'da lider. Grup Moldova'da üretim yapıyor. Fabrikasının pazardaki payı yüzde 70'lerde. Bu pazarda gazlı içecekler ve su markaları ile de büyük paya sahip. Kazakistan'da da yerel markası ile pazarın bir numarası.

Pınar'ın labnesini sevdiler
Gıda sektörünün en önemli şirketlerinden Pınar'ın, onlarca ülkeye, onlarca çeşit ürün ihracatı var. Romanya'da boya pazarında 'ithal boyalar içinde' lider.
Almanya su pazarında AB üyesi olmayan ülkeler içinde en önemli ihracatçı. Taze peynir ve labne peynirinde Körfez ülkelerinde ortalama yüzde 40 - 45 pay ile pazar lideri.

Arbel, üç ülkede lider
50 yıllık gıda firması Arbel, Rusya'dan Nikaragua'ya, Afganistan'dan Belize'ye kadar onlarca ülkeye gıda ihracat yapıyor.
Firma sahibi Mehmet Arslan'ın verdiği bilgiye göre, Arbel, kırmızı mercimekte Bangladeş'te yüzde 65, Mısır'da yüzde 40, İngiltere'de yüzde 45 pazar payına sahip. Bu oranlarla 'pazar lideri' durumunda.

Rechel baskılı battaniyeci
Fenerbahçe Kulübü için özel FB battaniyeleri de üreten Mink Tekstil'in sahibi Mehdi Büyükkaplan, 'rechel baskılı battaniye'de Yunanistan'da yüzde 36 - 37, İsviçre'de yüzde 22, Avusturya'da yüzde 31, Almanya'da yüzde 16 pazar payına sahip olduklarını belirtti.

S. Arabistan'ın çikolatacısı
Dünya çapında 12'inci büyük gıda şirketi olan Ülker, Amerika, Avrupa, Uzakdoğu, Ortadoğu, Afrika ve Türki Cumhuriyetler de dahil 80'den fazla ülkeye ihracat yapıyor.
Bu pazarlardan Suudi Arabistan'da çikolatalı gofret ve çay büskivüsi alanında lider durumda.

En çok tanınan marka
Jean markası Colin's, Rusya'da lider marka. Araştırmalara göre Mc Donald's'tan sonra bu pazarda en çok tanınan marka. Markanın sahibi Eroğlu Grubu; üretiminin yüzde 70'ini Türki Cumhuriyetleri ve Avrupa'ya ihraç ediyor.

Şirket ÜlkeÜrün / Marka
Beko ElektronikRomanya, Bulgaristan, Bosna - Hersek, Danimarka, İtalyaTV ve diğer elektronik
EfesRusya, Kazakistan, MoldovaBira
HabaşYemenTıbbi ve sınai gaz
PınarKörfez ülkeleriLabne peyniri
ÜlkerSuudi ArabistanÇikolata, gofret ve bisküvi
Zorlu TekstilFransaEv tekstili
ÖzakCezayirJeans
CrossPolonyaJeans
Akdeniz ÇiviİsrailPalet çivisi
Beta TeknikUkrayna, G. AfrikaPed ve hijyenik ürünler
RotopakUkraynaMatbaacılık ürün.
ArbelBangladeş, Mısır, İngiltereKırmızı mercimek
Mink TekstilYunanistan, İsviçre, AvusturyaRechel battaniye
Colin'sRusyaJeans
BUSINESS

23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber