Ertegün Kardeşler: ABD'ye futbolu sevdiren Türkler

ABD denince akla ilk sporlar Amerikan Futbolu, basketbol ya da beyzboldur. Futbol ise arka sıralarda gelmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi futbolu ABD’liler çok geç keşfetmiş olmalarıdır. Keşfetmelerinde en büyük katkı ise iki Türk sayesinde olmuştur. Ahmet Ertegün ve Nesuhi Ertegün kardeşler nasıl oldu da ABD’ye futbolu sevdirdi? İşte Ertegün kardeşlerin müthiş çabası ve New York Cosmos’un kuruluşu...

Ertegün Kardeşler: ABD'ye futbolu sevdiren Türkler

Çocuk yaşta müzikle ilgilendiler
 

&Ccedil;ocuk yaşta m&uuml;zikle ilgilendiler<br />
&nbsp;
Ahmet ve Nesuhi Ertegün kardeşler, Türk diplomat Münir Ertegün’ün çocukları olarak dünyaya geldiler. İyi eğitimleri ve vizyonları sayesinde çalışmalarının meyvelerini almayı bildiler. 14 yaşındayken annesi Ahmet'e, Cootie Williams'ın enstrümental "West and Blues" albümü ile birlikte kayıt da yapabilen bir plakçalar hediye eder. Ertegün bir yandan çalarken kendi yazdığı sözleri mikrofona okuyor ve bunları kaydediyor, abisi Nasûhî Ertegün ile birlikte odalarında sevdikleri müzikleri dinliyorlardı.
 

"16 yaşındayken bir pop müzik uzmanı sayılabilecek kadar bilgim, 18 yaşındayken de 50 bin plağım vardı" diyen Ertegün, abisi ile o yıllarda Duke Ellington, Lena Horne, Jelly Roll Morton gibi sanatçılarla arkadaşlık kurdu.
 

En büyüklerden birisi
 

En b&uuml;y&uuml;klerden birisi<br />
&nbsp;
Müzik camiasında hızla ilerleyen kardeşler kısa sürede adlarını tüm ABD’de duyurmayı bildi. Birçok ünlü isimle müzik anlaşması yaptılar, plak çıkardılar. Hatta Elvis Presley ile bile çalışacaklardı ancak son anda rakip şirket Presley’i ‘kaptı’. Ancak 1960’ların sonuna doğru piyasadan çekilmeye başladılar çünkü Atlantic Records, Warner Music Group tarafından alınmıştı.

"Her şeyi yaparım"
 

&quot;Her şeyi yaparım&quot;<br />
&nbsp;
Kardeşler artık Atlantic Records’ta kalamazlardı. Tam ayrılmayı kafalarına koyduklarında patron Steve Ross, Nesuhi Ertegün’e kalmaları için her şeyi yapacağını söyledi. Nesuhi Ertegün de tek şartının bir futbol takımıydı. Steve Ross da sporu çok sevdiğinden mütevellit teklifi kabul etti. İflas etmek üzere olan New York Generals takımı satın alındı, Nesuhi Ertegün kulüp başkanı, Ahmet Ertegün de menajeri olmuştu.
 

Logolar benziyor
 

Logolar benziyor<br />
&nbsp;
New York Generals takımı satın alındıktan sonra ismi New York Cosmos olarak değiştirildi. Logosu Atlantic Records’unkine benzer bir şekilde tasarlandı. Böylelikle eski günler de yad edilmiş oldu. Takımın başına da profesyonel futbolculuk yapan Gordon Bredley getirildi. Takvimler 1971’i gösteriyordu.
 

İlgi çok az
 

İlgi &ccedil;ok az<br />
&nbsp;
ABD’de futbolu çok az kişi biliyordu. New York Cosmos takımının futbolcuları amatörlerden oluşuyordu ve sahası da patates tarlasından halliceydi. Bu durumda çok fazla izleyen ve taraftar da yoktu haliyle. Ortalama 3500 maçları takip ediyordu.
 

"Bu böyle gitmez"
 

&quot;Bu b&ouml;yle gitmez&quot;<br />
&nbsp;
Az ilgi olduğunu gören Ertegün Kardeşler harekete geçti. Daha fazla takipçi ve taraftar kazanmaları gerekliydi. Profesyonel isimlerle anlaşmak istediler. Steve Ross da aynı fikirdeydi ve en iyi futbolcunun kim olduğunu merak ediyordu. Ertegün Kardeşler de o dönem futbola devam eden Pele’nin dünyanın en iyisi olduğunu söylediler. Steve Ross da ona birkaç defa teklifte bulundu lakin bu teklifler kabul görmedi. Pele’ye forma giydirinceye kadar 10 numarayı kimseye vermediler.
 

Pele, New York’ta
 

Pele, New York&rsquo;ta<br />
&nbsp;
Pele futbolu bırakmış kendi yaşamına yönelmek isterken yeniden teklif geldi. Brezilya hükümeti Pele’yi göndermek istemedi. Pele yüzünden ülkeler birbirine girdi. Ancak bir sorun vardı, ABD’li diplomatlar Pele’yi tanımıyordu. Koskoca Pele’yi ABD Başkan’ı dahil kimse tanımıyordu. Neyse olanlar oldu, anlaşıldı, yıllık 4 buçuk milyon dolara New Yok Cosmos forması giydi. O dönem en popüler beyzbolcusu Hank Aaron yılda sadece 200 bin dolar, Manchester United’ın efsanesi George Best 150 bin dolar kazanıyordu. O kadar büyük bir paraydı bu para.
 

"Burada bir daha oynamam"
 

&quot;Burada bir daha oynamam&quot;<br />
&nbsp;
Sorunlar neticelenmiş Ertegün Kardeşler Pele’yi New York’a getirmişti. Ancak bir sorun vardı, futbol sahası hala çok kötüydü. Sahanın çim olmayan bölümleri yeşile boyanmıştı. Pele ilk maçından sonra "Benim buradaki son maçım. Ayağım mantar oldu. Böyle rezillik olmaz" deyip gitmek istedi ancak zar zor ikna edildi kendisi.
 

Ünlüler izlemeye geliyor
 

&Uuml;nl&uuml;ler izlemeye geliyor<br />
&nbsp;
Sadece futbol değil Atlantic Records’un müzisyenleri de maçlara geliyordu. Haliyle halk hem Pele’yi hem de ünlü isimleri görmek için maçlara geliyordu. Bu dönemde New York Cosmos 77 bin kişiye maçlarını oynuyordu.
 

Yıldızlar karması
 

Yıldızlar karması<br />
&nbsp;
Pele ile kalmadı New York Cosmos, birçok ismi kadroya kattı. Giorgio Chinaglia, Yasin Özdenak, Carlos Alberto, Franz Beckenbauer, Johan Neeskens gibi efsane isimler forma giydi kulüpte. Dünya turnelerine de çıktılar tıpkı müzik grupları gibi. 1978’de İstanbul’a gelen takım, Galatasaray ile maç yapmış, Galatasaray maçı 2-0 kazanmıştı.
 

Pele bıraktı her şey tersine döndü
 

Pele bıraktı her şey tersine d&ouml;nd&uuml;<br />
&nbsp;
Pele ile futbola giriş yapan ABD’li futbolseverler, Pele’nin futbolu bırakmasının ardından yavaş yavaş ilgilerini kaybettiler. Yayın kuruluş da süreci iyi yönetemeyince futbolun ABD’deki çöküş süreci başladı. Ancak bu çöküş aslında yenileşmenin temellerini oluşturdu. Nesuhi ve Ahmet Ertegün’ün tohumlarını ektiği futbol ağacı ABD’de yeşerdi ve ABD Milli Takımı son 40 yıldaki bütün Dünya Kupaları’na katıldı. Ayrıca kadınlar statüsünde de adından söz ettiren bir ekole sahip oldu.
1985’te maddi durumlardan ötürü New York Cosmos kapandı. Taa ki 2010 yılında tekrar açılıncaya kadar.
selcuk.bulut@milliyet.com.tr
 
Bu makaleye ifade bırak