Esra Dermancıoğlu'nun haksız olduğu bir konu var mı?

Sosyal medyadının renkli yüzü Esra Dermancıoğlu Instagram hesabı üzerinden altı dakikalık, birçok şeye sitem ettiği bir video paylaştı. Esra Dermancıoğlu'nun sitem ettiği her şeye de Molatik oldum. Teker teker not çıkardım, Esra Dermancıoğlu'nun haksız olduğu bir konu bulamadım. Peki, Esra Dermancıoğlu sosyal medyada paylaştığı videoda neler söyledi? Esra Dermancıoğlu'nun haksız olduğu bir konu var mı? Gelin, hep birlikte Molatik olalım...

Esra Dermancıoğlu'nun haksız olduğu bir konu var mı?

'Sigarayı bırakamıyorum'

'Sigarayı bırakamıyorum'

Esra Dermancıoğlu Instagram hesabından 'Sizin yüzünüzden sigarayı bırakamıyorum' başlıklı sitem ettiği bir video hazırlamış. Sitem etti dediysek de yanlış anlaşılmasın. Esra Dermancıoğlu ne kadar sitemkâr olabilirse o kadar sitem etmiş. 

Ti'ye almış

Ti'ye almış

Esprili bir dille sigarayı bırakmak istediğini ama onu darlayan mücbir sebeplerden daha doğrusu insanlardan dolayı sigarayı bırakamadığını hatta bu konu için de güzel bir kulp bulduğunu söyleyerek çok da güzel ti'ye almış kendini Esra Dermancıoğlu.

Bedel ödemek

Bedel ödemek

Videoda sitem ettiği şeylere gelirsek de aslında sürekli karşı karşıya kaldığımız ama pek dile vurulmayan şeyleri ete kemiğe büründürmüş Esra Dermancıoğlu. Öncelikle 'bedel ödemek' kısmıyla başlamış. Hatta cümlesi aynen şu şekilde: "Sevdiğim bir iş için neden bedel ödüyorum?" O kadar haklı bir cümle ki aslında bu. Nedense bu ülkede insanların birçoğu bir şeylerin bedelini ödemek zorunda. İyi bir işin var fakat bu işin sonucunda seni rahatsız eden bir takım şeyler mi oluyor? Bedel ödemek zorundasın kardeşim. Öyle. "Yok öyle yan gelip iyi şeyler yaşamak (!)" gibi bir algı var maalesef ülkemizde ve Esra Değirmencioğlu gerçekten çok güzel bir şekilde parmak basmış olaya.
 

1 Nisan şakası

1 Nisan şakası

Bedel ödeme kısmını geçtikten sonra da yaptığı 1 Nisan şakasına değinmiş. Esra Değirmencioğlu'nun yaptığı şaka şu: "Ben vegan oldum. Hayır olmadım 1 Nisan." Baktığınızda Esra Değirmencioğlu'nun ne kadar kendi halinde, kimine göre komik gelmese de kendisinin eğlendiği ve eğlendirdiği bir video değil mi?

"Şaka şaka gül diye"

"Şaka şaka gül diye"

Ama 'vegan' takipçilerinden hiç de güzel dönütler almamış. Sırs bu şakayı yaptı diye "2000 tavuk yanarak öldü" diyen ve "En büyük acıları çek" diye yorum yapan takipçilerine de sitemlerini etmiş. Sitem etmek demeyelim de ben bu videosunu bir açıklama biraz da ti'ye almak olarak nitelendiriyorum. Yani kadın resmen Memati gibi "Şaka şaka gül diye" diyerek açıklama yapmak zorunda kalmış.
 

Et yiyenler vs. yemeyenler savaşı

Et yiyenler vs. yemeyenler savaşı

Haliyle bu söylemlere de oldukça tepkili Esra Dermancıoğlu. Hatta çok da güzel bir noktaya parmak basmış. Veganların ve vegan olmayanların birbirlerine karşı inanılmaz bir nefretleri var. Birileri et yediği ya da yemediği için birilerinin ölmesini isteyecek modda.
 

Kim nasıl istiyorsa...

Kim nasıl istiyorsa...

Ya da zarar gören tüm hayvanlardan sanki et yiyenler sorumluymuş gibi. Anlaşılmayan bir öfkeleri var. Hatta bir vegan geçen Twitter'da "Eğer et yiyorsanız hayvan haklarını savunmayınız" şeklinde bir 'tweet' atmıştı. Bu demek değil ki veganlığa karşıyız. Hayır değiliz ama herkes de istediği şekilde yaşasın. Neden birisi bir şeyler yapıyor diye vicdan azabı çeksin. Herkes vegan olmak zorunda değil. Hayvanlar bizler için yaratılmadı mı? Evet yaratılmamış olabilir ama belki bir başkası öyle olduğuna inanıyor. Ya da besin zincirinin böyle devam ettiğine inanıyor. Olabilir. Herkes nasıl istiyorsa öyle yaşasın, öyle inansın. Kimse vegan olmak zorunda değil.

Yine çok haklı

Yine çok haklı

Esra Dermancıoğlu "Birbirinizi rezil ediyorsunuz" dediği kısım da bu aslında. Herkes içindeki öfkeyi bir şekilde birbirini rezil ederek çıkarmaya çalışıyor. Gördüğünüz üzere Esra Dermancıoğlu yine çok haklı. 

Aşk iddialarında da haklı

Aşk iddialarında da haklı

Bir diğer çok haklı olduğu mevzuu da aşk iddiaları. Neymiş efendim Murat Balcı, Esra Dermancıoğlu'yla aşk yaşıyormuş. Gayet de net açıklaması var Esra Dermancıoğlu'nın "Hayır aşk yaşamıyorum" diye. Gerçekten magazin habercilerinin sanırım haber bulamamaktan ya da yalan habere rağbetin çok olmasında dolayı başvurduğu bir durum bu.

Kısmetini kapamaya ne hakkınız var?

Kısmetini kapamaya ne hakkınız var?

Karşı cinsten olan iki ünlü birer kahve içse, birbiriyle fotoğraf atsa adı "Aşk yaşıyorlar" oluyor. Gerçekten Esra Dermancıoğlu'nun da dediği gibi insanların kısmetini kapatmaya ne gerek var arkadaşlar. Herkes ırz düşmanı mı "Sevgilisi olsa da yazarım" modunda olsun. Ünlü diye özel hayatları olmasını ne yazık ki birçok kişi görmezden geliyor. Kimsenin Esra Dermancıoğlu'nun kısmetini kapatmaya hakkı yok. Bu kadar...

Yine haklı yine haklı

Yine haklı yine haklı

Uzun lafın kısası Esra Dermancıoğlu çok haklı. Söylediklerinin hiçbirinde haksız değil. Ayrıca sosyal medyayı insanların çok ciddiye almasıyla alakalı söyledikleri de çok güzeldi. "Devletle şaka yap" diyen insanlara "Canım istemiyor" diyerek çok da güzel bir noktaya parmak basıyor Esra Dermancıoğlu. Cidden yani sosyal medya neden bu kadar ciddiye alınıyor.

"Herkesin hayatına kimse karışamaz"

"Herkesin hayatına kimse karışamaz"

Esra Dermancıoğlu sosyal medyayı belli ki eğlence amaçlı kullanıyor. Herkes sosyal medyayı Levent Kırca gibi mi kullansın?Orta Doğu analizi mi yapsın herkes? Yüklediği bir gönderi sonsuza kadar kalsın mı hesabında? İster bir yıl sonra siler ister 1 saniye sonra.  Uzun lafın kısası "Herkesin hayatına kimse karışamaz." Ve lütfen herkes az biraz daha sakin olsun. Kimsenin Esra Dermancıoğlu'nu sigaraya başlatmaya haddi yok diyor, Esra Dermancıoğlu'nun çok güzel noktalara değindiğini ve tekrar ve tekrar haksız olduğu tek bir konu olmadığını söylüyor, İyi ve sağlıklı günler diliyorum.

 

Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak