'Exxen' diğer dijital film platformlarının yerini alabilir mi?

Bildiğimiz üzere Acun Ilıcalı TV dünyasının sınırlarını zorlayan ve genel olarak yaptığı işlerle konuşulan, adından bahsettiren biri. Anlaşılan o ki yerel televizyonda yakaladığı başarısını dijitale taşımak istemiş. Peki, Acun Ilıcalının oluşturacağı yerli ‘Exxen’  dijital film platformu diğer film platformların yerini alabilir mi?

'Exxen' diğer dijital film platformlarının yerini alabilir mi?

Yerli olana rağbeti sağlayabilecek mi?

Yerli olana rağbeti sağlayabilecek mi?

TV8'in sahibi Acun Ilıcalı, dijital TV platform altyapısı kurdu. Başarılarıyla tanıdığımız Acun Ilıcalı, sosyal medya hesalarından yaptığı paylaşımda yeni platformun adının ‘Exxen’ olacağını duyurmuş. Peki, Acun Ilıcalı’nın kurduğu bu platform beklentileri karşılayıp, yerli olana rağbeti sağlayabilecek mi? Bence asıl merak edilen soru o.

Bir bakıma zor

Bir bakıma zor

Bildiğiniz üzere Acun Ilıcalı bu hayata başarmaya gelmiş bir isim gibi duruyor. TV sektöründe bütün başarı skillerini açtırmış. Çat çat itemleri doldurmuş haldır küldür gidiyor. Haliyle kurduğu yeni platformda da başarısız olma ihtimalinden bahsetmek zor gibi. Ama bir bakıma başarılı olması da zor.

‘Exatlon’ la başarmış mıydı?

‘Exatlon’ la başarmış mıydı?

Örneğin ‘Exatlon’  yabanı bir dijital film platformunda yayınlanıp yoğun bir ilgiyle izlenip top10 listesinde birinci sıraya yerleşmişti. Ama nasıl? Şöyle bir halkın sesine kulak verdiğinizde ‘Exatlon’ u hep ileri sararak izlediklerini, parkurların başarısız olduğunu ve asıl ilgi çekici kısmın gerçekten ceza kısmı olduğunu söylemişlerdi. Yani anlayacağınız TV’de yayınladığı Survivor’daki etkiyi pek de yakalayamadı bence Acun Ilıcalı.

Rekabet kızışacak gibi

Rekabet kızışacak gibi

Yani anlayacağınız dijital platformdaki rekabet biraz zor gibi. Çünkü yerel TV’de bildiğiniz üzere Acun Ilıcalı’ya rakip çıkacak (program ve eğlence bazlı) pek bir TV kanalı ya da program yok. Ama bence dijitalde işler değişebilir. Çünkü oldukça farklı işler koyan, üstüne üstlük reklamını da çok iyi yapan ve insanlar için alışkanlık haline gelen birkaç tane sağlam dijital film platformu var.

Başarı yakalayabilmesi mümkün

Başarı yakalayabilmesi mümkün

Yani Acun Ilıcalı’nın bu platformlarda başarı yakalayabilmesi mümkün mü? Bence mümkün. Çünkü Acun Ilıcalı elde ettiği başarılara rağmen hala yeniyi kovalayan, “Tamam ben başardım biraz da oturayım” demeden üreten, yenilik arayan ve yeniliklere açık bir isim. Başarı yakalaması mümkün ama kılıçlarını sağlam kuşanması gerek. 9 itemlerle çıkması lazım piyasaya.

Yarışma programları ağırlıklı olacak

Yarışma programları ağırlıklı olacak

Yeni kuracağı platformda da birçoğumuzun tahmin ettiği gibi başarılı olduğu alanda ağırlıklı içerik sunacak. Yani yarışma programlarıyla. Çalışacağı isimlerin de skalası oldukça geniş. Her kitleye hitap edecek kişiler var gibi duruyor.

Cem Yılmaz başta olmak üzere…

Cem Yılmaz başta olmak üzere…

Hatta isimlere şöyle bir baktığınızda Acun Ilıcalı; Cem Yılmaz, Cemal Can Canseven, Aleyna Tilki, Eser Yenenler, İbrahim Büyükak ve Oğuzhan Koç gibi isimlerle çalışacağını duyurmuş. İsimlere bakınca biraz karma bir ekip gibi. Nasıl işler çıkacak merak etmiyor değilim.

Orijinal dizi ve filmler de olacak

Orijinal dizi ve filmler de olacak

Yarışma programlarının dışında orijinal film ve dizilerin de olacağını söylemiş Acun Ilıcalı. Zaten Tv8’de yayına giren ‘Kırmızı Oda’ dizisi kısa sürede iyi başarı yakalamıştı. Dijitalde de bu gibi farklı işler kovalayıp dikkatleri üzerine çekebilirse başarıyı yakalar diye düşünmekteyim. Çünkü yerel televizyonlarda zengin/fakir aşkı görmekten sıkılmıştık. ‘Kırmızı Oda’ ile farklı bir konu yakalayınca haliyle başarı da yakalanmış oldu.

Seçenek sayısı az değil

Seçenek sayısı az değil

Fakat bu başarısını dijitale taşıyabilir mi? Muamma. Çünkü dijital film platformlarında yerel televizyonlardaki gibi seçenek sayısı az değil. Birçok farklı ve ilgi çekici içerik var. Herkesin kafasına göre ve zevkine göre... Bir de insanların alışmış olduğu platformlar bunlar.

İlgiyi çekebilecek mi?

İlgiyi çekebilecek mi?

Bakalım Acun Ilıcalı bu alışkanlıkları yıkıp odağı ‘Exxen’ e çevirebilecek mi? Merakla bekliyoruz. Yeni şeyler görmek ve yeni şeyler üretildiğine tanık olmak güzel. Rekabet arttıkça kalite de artar bence. ‘Exxen’ in dijital film platformlarındaki yeri ne olacak? Merakla bekliyoruz.

senolfazilet@hotmail.com

twitter.com/SenolFazilet

 

 

Bu makaleye ifade bırak