Facebook'un 'evden çalışma' modeli suya atılan ilk taş mı?

Facebook'tan şaşırtıcı bir karar gelmiş. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirket çalışanlarının birçoğunun kalıcı olarak evden çalışmalarına izin vereceğini açıklamış. Facebook'un 'evden çalışma' modeli suya atılan ilk taş olabilir mi?

Facebook'un 'evden çalışma' modeli suya atılan ilk taş mı?

Hiçbirimiz bunu hesap edemedik

Hiçbirimiz bunu hesap edemedik

Eğri oturalım doğru konuşalım. 2019'un sonunda Çin'de etkisini gösteren ve sonrasında 2020 başlarında küresel çapta büyük bir salgına yol açan Corona virüsünün bu denli büyük bir etki yaratacağını, bir pandemiyle karşı karşıya kalacağımızı filan hiç hesap edemedik. 2019 sonunda "Aaa, görüyor musun bak, Çin'de evden çıkamıyorlarmış" gibi şeyler diyorduk arkadaş ortamlarında. Bu virüsün çoğunlukla Uzakdoğu bölgesinde sınırlı kalacağını zannediyorduk.

Bilim kurgu filminin içinde gibiyiz

Bilim kurgu filminin içinde gibiyiz

Ve fakat yanıldık. Hem de büyük yanıldık. Tüm dünyanın akışını değiştirmiş durumda. Ne biz, 2-3 ay önceki biziz ne de dünya. Düşünsenize tüm dünya aynı anda aynı kabusu yaşıyor. Bilim kurgu filmi gibi bir hayatın içindeyiz.

"Nasıl zor şimdi..."

"Nasıl zor şimdi..."

Haliyle rutinimiz değişti. Hayatımıza evvela bir 'sosyal mesafe' kavramı girdi. Hande Yener'in Mete Özgencil imzalı 'Nasıl Zor Şimdi' şarkısında geçen "Nasıl zor şimdi, tanışmak başka biriyle" cümlesi hayalken gerçek oldu.

Aslında hiç de kolay değilmiş

Aslında hiç de kolay değilmiş

Evden çalışma diye bir şeyin hayalini kuruyorduk bir de. O da gerçek oldu. Bir ofis ortamında çalışan pek çok kişi evlere kapandı, evden çalışma sistemine geçiş yaptı. Bu tabii ki başta şahane keyifli gözükürken zaman içerisinde 'home office' olayının ne denli zor olduğunu da keşfetmiş olduk. Yaşayarak!

Kalıcı olarak evden çalışma sistemi

Kalıcı olarak evden çalışma sistemi

Peki bu 'home office' halleri nereye kadar devam edecek? Yurt dışından enteresan bir haber var. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirket çalışanlarının birçoğunun kalıcı olarak evden çalışmalarına izin vereceğini söylemiş.

Facebook derhal düğmeye basmıştı

Facebook derhal düğmeye basmıştı

Biliyorsunuz ABD'nin Corona pandemisinin merkez üssü haline gelmesinden çok önce Facebook derhal düğmeye basmıştı. Mart ayında çalışanlarına 'evden çalışma' talimatı vermişti şirket. Ancak belli ki bu yeni sürecin 'kalıcı'lığı söz konusu.

2020 sonuna kadar!

2020 sonuna kadar!

Çünkü Zuckerberg, 10 yıl içinde şirketin 45 binden fazla çalışanının yarısının evden çalışacağını belirtmiş. Google ne diyordu peki? Çalışanlarının 2020 sonuna kadar evden çalışabileceğini açıklamıştı koskoca Google da.

Domino taşı etkisi yaratabilir sonuçta

Domino taşı etkisi yaratabilir sonuçta

Böyle büyük şirketlerin şaşırtıcı gelebilecek kararlar almasındaki en büyük sebep elbette öngörülemezlik. Sonuçta insan faktöründen bahsediyoruz. Olası bir dikkatsizlik domino taşı etkisi yaratabilir.

Ayak uydurmak zorundayız

Ayak uydurmak zorundayız

Peki ya bizler? Üzgünüm ama bu yeni düzene ayak uydurmak zorundayız, istesek de istemesek de. Hiçbirimiz böyle bir 2020'ye "Merhaba" diyeceğimizi düşünmedik. Şaşırtıcı bir durumla karşı karşıyayız.

Kulağımıza küpe olsun

Kulağımıza küpe olsun

İşte burada anahtar kelime devre giriyor: Uyum! İnsan her türlü zorluğa alışıyor zaman içinde. Kanıksıyoruz. Corona'dan önceki hayatımıza geri dönmemiz en azından kısa vadede pek mümkün görünmüyor. Sosyal mesafe kavramını içselleştirmekle başlayacağız yola. Çok istesek de eskisi kadar 'temas' odaklı olamayacağız. Home office çalışmayı da eğlenceli kılmak bizim elimizde. Zor ama imkânsız değil. Facebook ya da Google gibi şirketlerin verdiği kararlar kulağımıza küpe olsun...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak