Fedon gerçek mayonun son temsilcisi mi?

Yılların şarkıcısı Fedon, Bodrum'da tatil sezonunu açmış. Hem de nasıl açmak! Slip mayosuyla poz veren Fedon, fotoğrafın altına da "Gerçek mayonun son temsilcisi" notunu yazmış. Fedon Bey gerçek mayonun son temsilcisi olabilir mi?

Fedon gerçek mayonun son temsilcisi mi?

"Gerçek mayonun son temsilcisi"

Fedon denilince akla gelen şeyler belli. Yılların usta sanatçısını beyaz saçları, yanık teni, buram buram Ege Denizi kokan havasıyla tanıyoruz. Ha, bir de mayosu tabii... Neler neler değişti ama bir tek şey baki kaldı. O da Fedon'un slip mayosu... Vazgeçmiyor Fedon Bey bu slip mayosundan. Son paylaşımında da slip mayosuyla poz vermiş usta şarkıcı. Altına da "Gerçek mayonun son temsilcisi" notunu eklemiş.

 

 

Slip mayo hangi ara hayatımızdan çıktı?

Tabii Fedon'un bu paylaşımı sosyal medyayı sallamayı başarmış. Fedon'a birçok kişi "Yunan tanrısı mübarek" demiş. Gülümsemek elde değil. Fedon, slip mayoya kadınlı erkekli epey mesafeli yaklaştığımız şu son 10-15 yıllık döneme inat kendi bildiğinden vazgeçmiyor. "Ben buyum!" diyor. "Mayosuz güneşlenmem abi!" diyor. O zaman şu soruyu sorma vakti geldi: Hangimiz kulağımızı yorumlara kapatıp "Ben buyum!" diyebiliyoruz? Hangi erkek şu anda deniz şortu gibi daha 'estetik' bir seçenek varken slip mayo giymeyi tercih ediyor? Slip mayo hangi ara feminen bulunmaya başlandı ya da?

 

 

Bizi tutan ne?

Cevap vereyim: Hiçbirimiz... Dışardan nasıl gözüktüğümüz, nasıl algılandığımız o kadar önemli ve öncelikli ki, 'canımızın istediği şey'i yapmayı erteliyor hatta bu şeylerden vazgeçiyoruz. Herkesin vazgeçtiği şey garip bir şekilde bizi de ele geçiriyor, "Ohoo" diyoruz, "Herkes vazgeçtiyse ben neden bunu yapayım ki?" diyerek terk ediyoruz 'eski'yi, 'geleneksel'i. Zamanın ruhuna odaklanıyoruz sadece, kişisel beğenilerimiz geri planda. Sonra ne oluyor? Slip mayosundan vazgeçmeyen Fedon "Yunan tanrısı!" oluyor, olumlu yönde bile olsa ötekileştiriliyor. Bu mesafeyi biz, kendi ellerimizle oluşturuyoruz. Genel düşünceyi yıkmak, hakim görüşün dışına çıkıp az biraz aykırı tutum sergilemek saygı uyandırsa da 'biz'lik gelmiyor ya, orası işte problem. Halbuki erkekler de tıpkı yıllar önce babalarımızın, dedelerimizin giydiği gibi slip mayoyla denize girebilir, güneşlenebilir. Bizi tutan ne peki?
 

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak