Filenin Sultanları'nın Olimpiyat yolculuğundaki detaylar

Ülkeden peş peşe kötü haberler gelse de Filenin Sultanları'nın başarıları yüzümüzü güldürüyor. Tokyo 2020'de çeyrek finale kalarak büyük bir başarı elde eden Filenin Sultanları'nın Olimpiyat'a doğru yolculukları nasıl başladı? Filenin Sultanları'nın Olimpiyat yolculuğundaki detaylara gelin hep birlikte Molatik olalım...

Filenin Sultanları'nın Olimpiyat yolculuğundaki detaylar

Avrupa Kıta Elemeleri

Avrupa Kıta Elemeleri

2020 CEV Tokyo Olimpiyatları Avrupa Kıta Elemeleri’nde mücadele eden A Milli Kadın Voleybol Takımımız, finalde Almanya ile karşı karşıya gelmişti. Hollanda’nın Apeldoorn kentinde organize edilen organizasyonun final maçında salon adeta kırmızı beyaza boyanmıştı. Tabii daha o vakit korona ortalıkta yok.
 

Almanya karşısında

Almanya karşısında

Filenin Sultanları, Almanya karşısında ilk seti üstün oyunuyla 25-17 alarak setlerde durumu 1-0'a getirip ikinci seti de 25-19'luk üstünlükle geçtiler büyük avantaj yakaladılar. Üçüncü seti de 25-22 kazanan Milli Takımımız maçı 3-0'la kazanmıştı.

Tokyo 2020'ye hak kazandılar

Tokyo 2020'ye hak kazandılar

Maç boyunca bir kere bile geri düşmeden maçı kazanan, A Milli Kadın Voleybol Takımımız, bu galibiyetle 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'na katılmaya hak kazandı. 

Eda Erdem'in ikonik pozu

Eda Erdem'in ikonik pozu

Tabii bu galibiyetten sonra Eda Erdem'in 2019 Avrupa Şampiyonası'nda Mert Bülent Uçma'nın fotoğrafladığı ikonik pozu sosyal medyayı salladı. 

Bir ay önce

Bir ay önce

Bundan sonrası artık olimpiyatlara kalacaktı ki Korona belası patlak verdi 2020 Olimpiyatları 2021'e ertelendi. Olimpiyatlar'dan bir ay önce Milli Voleybol takımımız bir başarıya daha imza attı. 

Üçüncü oldular

Üçüncü oldular

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Milletler Ligi Dörtlü Finali'nde Japonya'yı 3-0 yenerek bronz madalya kazandı. FIVB Milletler Ligi Dörtlü Finallerinin ilk maçında ABD'ye 3-0 kaybeden "Filenin Sultanları" üçüncülük maçında Japonya ile karşılaştı.
 

Avrupa'yı temsil eden tek takım

Avrupa'yı temsil eden tek takım

İtalya’nın Rimini şehrindeki organizasyonda Türkiye, Japonya'yı 25-19, 25-16 ve 25-17 set sonuçlarıyla 3-0 yenerek üçüncülüğü elde etti. Milletler Ligi'nde bu yıl Avrupa kıtasını temsil eden tek takım oldu.

Kadın voleybolunda ilk kez

Kadın voleybolunda ilk kez

Sıra geldi olimpiyatlara. İlk olarak son Olimpiyat şampiyonu Çin'e karşı bomba gibi bir giriş yapan Filenin Sultanları, bunca kederin içinde yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. Olimpiyat tarihimizde kadın voleybolunda ilk kez çeyrek finale kalan Voleybol Milli Takımımız'da olimpiyata damga vuran isimler var.

Unutulmayacaklar

Unutulmayacaklar

Eda Erdem ve Zehra Güneş şu an Olimpiyat Oyunları'nın en skorer orta oyuncuları olarak yerini aldılar. Özellikle Rusya Olimpiyat Komitesi'ne karşı çeyrek final öncesi müsabakasında Ebrar Karakurt'un set puanıve oyuna girerek heyecan kadan Tuğba Şenoğlu'nun mücadelesi de unutulmayacak detaylardan biri. 

En büyük mimarı

En büyük mimarı

Tabii bütün bunların arkasında filenin sultanlarının başarısındaki en büyük mimarlarından biri olan Giovanni Guidetti'yi de unutmamak gerek. 2017 yılından beri Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı'nın başında olan Guidetti'nin başarısını kutlamadan geçmek olmaz sanırım.

Birçok başarı

Birçok başarı

Milli takım ile de Avrupa ikinciliği, Milletler Ligi ikinciliği ve dördüncülüğü, Olimpiyat Oyunlarına katılma hakkı, dünya sıralamasında beşincilik gibi önemli başarılar elde eden ve etmeye de devam eden Guidetti'yi emeklerinden ötürü sonsuz teşekkürler desek yalan olmaz.
 

Emeği geçen herkese teşekkürler

Emeği geçen herkese teşekkürler

Çünkü kötü giden bir dönemde yüzümüzü güldüren tek haber şu anda Tokyo 2020'de müsabaka eden sporcularımız. Onların zafer haberleri, mücadeleleri, umutları ve olimpiyat başarıları bizlerin yüzünü güldürüyor. Tüm sporculara ve emeği geçen bütün antrenörlere sonsuz teşekkürler.


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet

 

Bu makaleye ifade bırak