Funda Arar'dan 'Fundarabesk' dozu almaya hazır mıyız?

Bu yıl sağdan soldan gelen albümlerin bazıları baygınlık sebebi, bazıları da ilgi odağı oldu. Geçtiğimiz yıllarda arabesk projelerle karşımıza onlarca isim çıktı. Bu işten en son başarılı çıkan ise Işın Karaca oldu. Hatta iyi bir tiraj yaptı kariyerinde. Bu sefer sürpriz bir şekilde Funda Arar arabesk albümüyle geldi. Geçtiğimiz günlerde DMC etiketiyle servis ettiği, 12 eserden oluşan 12'nci albümü 'Arabesk' ya da benim tabirimle 'Fundarabesk' ile...

Funda Arar'dan 'Fundarabesk' dozu almaya hazır mıyız?

12 rakamının uğuruna mı inandı acaba, yoksa tesadüf mü bilinmez. Albümde herkesin bildiği, sevdiği 12 şarkıyı, Funda Arar yorumuyla dinliyoruz. İbrahim Tatlıses’in kült olmuş şarkısı 'Mutlu Ol Yeter' beni pek tatmin etmedi. Şarkının talep ettiği o 'efeliği' duyamadım, hissedemedim. Ama 'Bir Kulunu Çok Sevdim' şarkısında bunu bariz hissedebileceksiniz.

 

 

Piyasaya çıkmadan önce YouTube kanalında bir akustik video yayınlayarak, Arabesk albümüyle ilgili ilk sinyali vermişti Funda Arar. Cengiz Kurtoğlu’nun ölümsüz şarkısı 'Duyanlara Duymayanlara', en dikkat çeken yorumu olmuştu. 

Bu albümde sıfır bir şarkı da var. Sözü ve müziği Eypio’ya ait olan 'Sor'. İlk gördüğümde "Allah allah yanlış mı okudum?" diye kendimi sorguladım.. Eypio olması hem şaşırttı hem de sevindirdi. Sıfır bir şarkıyla çıkış yapması iyi bir hamle.

 

 

Albümde tabii efkarın dibine vuracak şarkılar da var. Bunlardan biri 'Ölüyorum Kederimden'. Bu şarkıda resmen “Hadi bakalım, er meydanıysa er meydanı!” der gibi bir vokal performansı var. Yoo abartmıyorum, bi’ dinleyin ne demek istediğimi hemen anlayacaksınız ;)

Aynı şekilde 'Huzurum Kalmadı'da da sezeceksiniz bunu. 'İşte Bu Bizim Hikayemiz' de resmen uçmuş benden söylemesi. 'Yıkılmışım Ben'e gelince... Bugüne kadar birçok isim bu şarkıyı coverladı ve herkes de bayağı bayağı altından kalkmayı başardı. Funda Arar'ın performansını da sevdim gerçekten. Ama 'Niçin Baktın Öyle' için aynı şeyleri söyleyemem; beğenemedim.

Bu albümde ilginç bir detay daha var. İlk olarak ön siparişe açıldığında fark ettim. 'Tanrı İstemezse' iTunes'ta var, fakat CD'de yok? Acaba neden? Öğrendim ki; telif engeline takılmış, CD'ye koyamamışlar. Sevmiyorum bu durumları lakin çıkıveriyor pürüzler. 

Mustafa Sarıkaya imzalı fotoğraflarıyla albümün konseptini başarılı bir şekilde yansıtmış Funda Arar. Kısaca o güzel sesi ve bir sonraki projeleriyle nam salmaya devam edeceğini düşünüyorum.

 

Bu makaleye ifade bırak