Gianluigi Buffon Juventus'a niçin geri dönüyor?

Buffon 17 yıl boyunca formasını giydiği Juventus'a 2018 yazında hüngür hüngür ağlayarak veda etmişti. Şimdiyse 40 yaşında ayrıldığı Juventus'a 1 yıllık PSG macerasının ardından geri dönüyor. Herkes futbolu bırakmasını beklerken Gianluigi Buffon son bir maceraya daha atılacak. Peki bu maceranın sonunda neyi amaçlıyor? Kariyerindeki tek eksik olan Şampiyonlar Ligi kupasını kazanmayı mı, yoksa futbola 17 yılını geçirdiği Juventus'ta veda etmeyi mi?

Gianluigi Buffon Juventus'a niçin geri dönüyor?

İhtiyacım yok demişti ama...

İhtiyacım yok demişti ama...

Buffon eski bir röportajında "Futbol yaşantımda eksik olan tek kupa Şampiyonlar Ligi kupası. Bu nedenle devamlı bu soruluyor. Çok sayıda başarım var ve Şampiyonlar Ligi'ni kazanmaya ihtiyaç duymuyorum. Ama kazanmayı da çok istiyorum' demişti.

Ama 2018'de Real Madrid'le oynadıkları ve son saniyedeki tartışmalı penaltı golüyle elendikleri maçta şunu çok net gördük ki Buffon'un bu kupaya ihtiyacı vardı. Verilen hatalı penaltı sonrası hakeme itiraz ederken onu adeta yiyecek gibi bakıyordu. O kadar şiddetli itiraz etti ki kırmızı kartla atıldı.

O maçtaki hırs ve hayal kırıklığı her halinden okunuyordu. Belki de Şampiyonlar Ligi'ni kazansaydı zirvede bırakmak maksadıyla jübile yapacaktı.

Kavuşamadıkça daha da tatlı geldi

Kavuşamadıkça daha da tatlı geldi

Juventus'la kazandığı İtalya Ligi şampiyonlukları, 2006 Dünya Kupası şampiyonluğu, Parma'yla UEFA Kupası ve daha nice kupa var Buffon'un kariyerinde. Şampiyonlar Ligi'ni ise 3 defa finale çıkıp hiç kazanamadı.

2002-2003 sezonunda Milan'a, 2014-2015 sezonunda Barcelona'ya ve 2016-2017 sezonunda Real Madrid'e kaybedilen finaller, Buffon'un Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu kariyerine katamamasına sebep oldu. 

2017-2018 sezonunda Buffon'un kırmızı kart gördüğü ve Juventus'un son saniyede elendiği Real Madrid maçıysa çeyrek final maçı olmasına rağmen kaybedilen tüm finallerden daha dramatikti. Kupanın favorisi Real Madrid'i eleyebilselerdi kupayı almaya çok yaklaşacaklardı. Son saniyede attığı golle turu geçen Real Madrid oldu ve nihayetinde kupayı da aldılar.

Ya Juventus kazansaydı?

Ya Juventus kazansaydı?

Juventus ve Buffon kupayı alamadıkça her seferinde daha da hırslandı. Juventus'un başkanı Agnelli, tüm imkanları seferber edip takıma Ronaldo'yu getirdiğinde Buffon ayrılalı birkaç gün olmuştu. Real Madrid'in 3 yıl üst üste Şampiyonlar Ligi'ni almasında en büyük paya sahip olan Ronaldo, Şampiyonlar Ligi'ni bir türlü alamayan Juventus'a gelmişti. Ya Juventus geçtiğimiz sezon kupayı Buffon'suz kazansaydı?

Galiba futbol tarihindeki en dramatik hikayelerden biri olurdu. Buffon'un PSG'ye transfer olma sebebi de belki de Neymar, MBappe, Cavani gibi isimlere sahip olan PSG'nin Şampiyonlar Ligi'ni alma ihtimaliydi. Ama o da gerçekleşmedi.

Epik bir son olur

Epik bir son olur

Buffon tüm bu hikayeden sonra 41 yaşında tekrar Juventus'a dönüyor. Ronaldo hala takımda ve Juventus bu yaz döneminde önemli transferler yapabilir. Önümüzdeki sezon Buffon as kaleci mi olur yedek kaleci mi, bunu göreceğiz.

Fakat Juventus'un sezonu Şampiyonlar Ligi şampiyonu olarak tamamlaması durumunda Buffon'un kariyerine müthiş bir nokta koyacağı kesin. Bu sene Şampiyonlar Ligi'nde hiç olmadığı kadar Juventus'u tutacağız. Çünkü dramatik futbol hikayelerini seviyoruz.

Hatta belki de Galatasaray ya da ön elemeleri geçebilirse Başakşehir, Juventus'la aynı gruba düşer ve Juventus kupayı alırsa bu hikayeye ucundan bucağından biz de dahil olmuş oluruz. Kim bilir?

Bu makaleye ifade bırak