Gıda boyası olan karmin böceği kimyasal boyalardan daha zararsız

Çoğu hazır gidaya kırmızı rengini veren madde nedir? Fişne suyu ya da nar değil elbette. Karmin böceğinden elde edilen doğal bir gıda boyası. Türkiye'deyse koşinil ismiyle biliniyor.

Gıda boyası olan karmin böceği kimyasal boyalardan daha zararsız

Hangi ürünlerde kullanılıyor?

Hangi ürünlerde kullanılıyor?

BBC'de yer alan habere göre tamamı Güney Amerika ülkelerinde elde edilen karmin, meyve yoğurtlarda, dondurmalarda, meşrubatlarda, keklerde ve kırmızı renk içeren işlenmiş hazır gıdaların neredeyse hepsinde kullanılıyor.

Ayrıca kozmetik alanında da kullanılan karmin, ruj ve benzeri makyaj malzemelerine de kırmızı rengini veriyor.
 

Ana vatanı Peru

Ana vatanı Peru

Kırmızı gıda boyalarının neredeyse tamamı ezilmiş karmin böceklerinden elde ediliyor. Üretiminin yüzde 95'i Peru'da yapılan karmin, Peru'daki çiftliklerde 30 binden fazla insana da istihdam sağlıyor. Geçen yıl 647 ton karmin gıda boyası ihraç eden Peru, bu ticaretten 46,4 milyon dolar gelir elde etmiş.

Karmin böceğinden elde edilen bu gıda maddesinin ilk defa Mayalar tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor. Mayalar sadece medeniyette, mimaride ve astronomide değil, abur cubur üretiminde de gelişmiş bir kavimmiş herhalde.

İnsan vücuduna zararları neler?

İnsan vücuduna zararları neler?

Karmin böceğinden elde edilen kırmızı gıda boyasının insan vücuduna herhangi bir zararı bulunmuyor. Sentetik boya kullanımından çok daha doğal olan bu gıda boyasının tek rahatsız edici yanı ezilmiş böcek yiyor olma düşüncesi.

Halbuki kanserojen olan kimyasal gıda boyalarından daha doğal ve zararsız.

Uğruna kitaplar yazılıyor

Uğruna kitaplar yazılıyor

"Mükemmel Kırmızı" adında bir kitap yazan Amy butler Greenfield, kitabında karmin böceği ve böcekten elde edilen karmin gıda boyası hakkında bilgiler veriyor. Greenfield, karminin güvenilir bir gıda boyası olduğunu fakat karmine alerjisi olan insanlar olabileceğini söylüyor.

Şu ana kadar karminden ötürü zarar gören hiçbir insanın olmadığını da ekleyen Greenfield, kırmızı renkli ürünlerde ürüne bu rengi veren maddenin üreticiler tarafından net olarak belirtilmesi gerektiğini savunuyor.

Neden karmin tercih ediliyor?

Neden karmin tercih ediliyor?

Dünya çapındaki tüm gıda üreticileri karmin böceğinden elde edilen bu gıda boyasını çok yaygın şekilde kullanıyor. Peki ama neden karmin tercih ediliyor?

Çünkü bu boya böceklerden yani doğal yollardan elde edilmesine rağmen ısı değişikliklerine uzun süre dayanabiliyor. Tat ve renk bozulmalarına yol açmadığı gibi sağlığı da tehdit etmiyor.


turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak