Gökhan Türkmen'in 'Yüzüme Vurma' parçası bize neler hatırlattı?

2020’nin gelmesini umutla bekledik ancak yaşananlar ortada. Gökhan Türkmen’in yeni parçası Yüzüme Vurma ise 2020’nin bize hatırlattıklarını adeta “yüzümüze vuruyor.”

Gökhan Türkmen'in 'Yüzüme Vurma' parçası bize neler hatırlattı?

Sıkıntılı bir süreç geçirdiğimiz 2020 senesi hepimizi adeta yordu. Deprem, çığ, uçak kazası derken en son koronavirüs başımıza çıktı. Ancak bazı şeyleri de hatırlamamıza yardımcı oldu 2020 yılı. O da doğanın en kadar kırılgan bir yapıda olduğunu. Dengesini bozduğumuzu ve eski günlerini özlediğini.

Toplumsal olaylara duyarlı biçimde yaklaşan Gökhan Türkmen de bu duruma sessiz kalmadı tabii ki. Sözleri Ozan Turgut’a ait olan parçanın müziği Gökhan Türkmen’e, düzenlemesi Bora Çifterlere ait Yüzüme Vurma parçasını yayınladı. Parçada trompetiyle Serkan Emre Çiftçi, Gökhan Türkmen’e eşlik etti.

Doğanın sesi oldu

Yorduğumuz, adeta bıktırdığımız doğanın sesi olan bir parça Yüzüme Vurma. Sorunlu bir ilişki gibi devam eden, narsist insanoğlu ile doğa ilişkisine çok gerçekçi bir bakışla yaklaşılmış.

Görüyorsun hep sen konuştun

Bense sustum

Ağırdın, аğrıydın;

Durmаdın аmа...

Sözleri aslında ne kadar da hatalı hareket ettiğimizi gösteriyor. Kendi dışımızda hiçbir şeyi umursamadığımızı anlatıyor. Daha geçtiğimiz gün yayınlanan Boğaz’daki kirlilik fotoğrafları canlandı gözümde nedense. Sözleri ile oldukça vurucu bir parça olmuş.

Sadece müzik…

Yüzüme Vurma parçasının ikinci bölümü ise Serkan Emre Çiftçi’nin trompet solosu ve müzik düzenlemeleriyle oldukça etkileyici olmuş. Kendimizi sorgulamamız için sadece müzik bile yeterli gelebiliyor.

Belgesel mi klip mi?

Yüzüme Vurma parçasına bir de klip çekildi. Prodüktörlüğünü Çifterler ve Türkmen’in yaptığı klipte global ısınma, çevre kirliliği ve hayvan haklarının yanı sıra global korona virüsü salgınının etkileri de gözler önüne seriliyor. Kolaj görüntülerin yer aldığı klipte Avustralya yangınından, çarpık kentleşmeye, plastik atıkların sebep olduğu hayvan katliamlarına birçok görüntüyle insanlığı farkındalığa ve aydınlığa davet ediyor. Gökhan Türkmen Youtube kanalında yer alacak 8 dakikalık klipte İngilizce alt yazı seçeneği de bulunuyor.

Gökhan Türkmen ve Serkan Emre Çiftçi’ye tekrar teşekkür ediyorum. Bu kadar etkileyici bir esere imza attıkları için.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Instagram: selcukbulut7

 

 

Bu makaleye ifade bırak