Google gerçekten şarkı sözü mü çalıyor?

Google'la ilgili enteresan bir tartışma başladı. Şarkı sözü ve müzik bilgisi paylaşan bir internet sitesi, Google'ın kendi içeriklerini çaldığını iddia etti... Yoksa Google'a şarkı sözü yazıp aratmak hayal mi olacak? Ne dersiniz?

Google gerçekten şarkı sözü mü çalıyor?

Dünyanın en büyük online şarkı sözü ve müzik bilgisi arşivlerinden biri olan Genius, Google'a savaş açtı. Kendi platformlarındaki şarkı sözlerinin Google tarafından kopyalanıp izinsiz kullanıldığını iddia ediyorlar. Bir sözcü, "Google haksız kazanç elde ediyor, haksız rekabete yol açacak biçimde veri kopyalıyor. Bu, ciddi bir sorun" diyor.

 

 

Başka tartışmalar doğabilir

Google'dan bir sözcü ise telif konusuna yaklaşımlarının hassas olduğunu vurgulayarak politik bir cevap verdi..

Genius, son yıllarda rap'in yükselişe geçmesiyle popüler olan bir site. 'Anlaşılması zor olan rap sözleri'ne yer verdiği için genç kuşağı yakalamayı başardı. Google ile aralarındaki 'telif ve rekabet' tartışmasının davalık bir sürece doğru ilerlemesi ise bence başka tartışmaların da önünü açacak.

 

 

Tatlıya bağlarlar mı?

İnternet sitelerinde gezinmek yerine yalnızca Google'ı tıklamak daha pratik bir seçenek. Peki düşünsenize hiçbir internet sitesini tıklamadığınızı?

Bütün bilgileri yalnızca Google'ı tıklayarak alsak diğer internet sitelerine gerek kalır mı mesela? Google ve Genius arasındaki tartışma bu yüzden enteresan. Davalık olurlar mı, tatlıya bağlarlar mı, Google şarkı sözlerini göstermekten vazgeçer mi, bunları zaman gösterecek.

Ama dijital dünyada Google'ın sınırlarının belirlenmesi konusunda yıllarca hatırlanacak önemli bir meselenin de önü açılmış oldu...

can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak