Güliz Ayla 'Sarmaşık' şarkısıyla neyi başardı?

Güliz Ayla 'Sarmaşık' adını verdiği yeni şarkısını yayınladı. Sound olarak şarkıcının önceki işlerine göre daha elektronik bir havada olan 'Sarmaşık' dikkat çekiyor. Peki Güliz Ayla 'Sarmaşık' şarkısıyla neyi başardı?

Güliz Ayla 'Sarmaşık' şarkısıyla neyi başardı?

'Olmazsan Olmaz'la tanıdık

'Olmazsan Olmaz'la tanıdık

'Olmazsan Olmaz' adlı akustik şarkısıyla tanıdık Güliz Ayla'yı. 'Bahsetmem Lazım' ve 'Sevgilim' gibi şarkılarla hayran kitlesini büyüttü, bir anda tüm Türkiye'nin tanıdığı bir isme dönüştü.

'Parla' önemli bir virajdı

'Parla' önemli bir virajdı

İkinci albümü 'Parla'da ise kendi şarkılarını yazan, 'söz-müzik' odaklı bir isme dönüştü. Evet, 'Parla' albümü belki ilk albümü kadar ses getirmedi ancak onun yürümek istediği yolu da çok net ortaya koyması bakımından önemli bir virajdı.

'Öyle Sev'in 'yalnız kovboy'luğu

'Öyle Sev'in 'yalnız kovboy'luğu

Güliz Ayla'yı geçen yaz 'Öyle Sev' şarkısıyla, sonbahar aylarında da bu şarkının akustik versiyonuyla dinledik. 'Öyle Sev', özellikle de akustik versiyonuyla Güliz Ayla diskografisinin en güçlü, en 'yalnız kovboy'larından biriydi.

Vitamini 'bol bol tekrar'da

Ve şimdi yeni bir sürprizle karşı karşıyayız. Sözü ve müziği kendisine ait olan 'Sarmaşık' şarkısı ve videosu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Şarkı, ilk dinlemede dikkat çekse de asıl vitamini 'bol bol tekrar'da. Çünkü dinlenildikçe sevilen bir şarkı.

Ufuk Kevser döktürmüş

Ufuk Kevser döktürmüş

Ufuk Kevser tarafından yapılan düzenleme, Güliz Ayla'nın diğer şarkılarından da bir tık ayrılmayı başarıyor. Önceki şarkılarında akustik hava dikkat çekiyordu. Ancak 'Sarmaşık', Ufuk Kevser imzalı düzenlemesiyle daha trend, daha 2010'lar, 2020'ler sound'unda.

'Zor' bulunsa da o kadar da zor değil

'Zor' bulunsa da o kadar da zor değil

Ufuk Kevser'in adını daha önce Yüzyüzeyken Konuşuruz'un 'Bodrum' şarkısına yaptığı remix'le tanıyanlar, hatırlayanlar olacaktır. Güliz Ayla'nın 'Sarmaşık'ı, Ufuk Kevser'le birlikte daha cool bir havaya bürünmüş. Şarkı nakaratından vokaline giriş, gelişme, sonuç olarak gayet akıcı. Şarkının tek zorluğu ilk dinlemede 'zor' algılanması. Ancak birkaç tekrarda bu zorluk kolaylıkla aşılıyor.

Yolunda daha özgüvenli

Yolunda daha özgüvenli

'Sarmaşık'ın Murat Joker yönetmenliğinde çekilen video klibinde de yine aşırı cool bir Güliz Ayla izliyoruz. Son dönemde dikkat çeken sosyal medya paylaşımlarını da hesaba katarsak Güliz Ayla'nın artık yürüdüğü yolda çok daha özgüvenli olduğu sonucunu çıkartabiliriz.

Daha samimi olmasına alkışlar

Daha samimi olmasına alkışlar

"Artık striptiz videolarını neden çekmiyorsun? Toplumsal tepkiden dolayı mı?" diye bir soru yönelten takipçisine "Yok taşındım, yeni evde direk yok, yaptırıp hemen çekmeye başlayacağım" diyen, diyebilen, daha samimi bir Güliz Ayla var karşımızda artık. Ben bu yeni dönem Güliz Ayla'yı daha çok sevdim açıkçası.

'Yeni'yi müjdeliyor

'Yeni'yi müjdeliyor

'Sarmaşık' da bu yeni özgüvenli dönemin müjdesini veriyor adeta. 'Sarmaşık', Güliz Ayla'nın iç dünyasını bizlere duyurmaya başladığı bu dönemin fon müziği olmayı hak edecek kadar cool çünkü. 'Sarmaşık'ın en büyük başarısı 'yeni'yi müjdelemesi...

Dönüşümlere tanıklık edelim hep

Dönüşümlere tanıklık edelim hep

Dileğim bu yeni dönemde daha çok, daha sık üretmesi Güliz Ayla'nın. Emin adımlarla, temkinli ama iddialı ilerliyor. Hit peşinde olmaktan ziyade kendinden bir şeyler katma çabasında. Bu yol onu uzun vadede mutlak başarıya götürecek. Yeter ki istikrardan hiç ama hiç vazgeçmesin, müzikal anlamda, şahsi olarak dönüşümlerden korkmasın, çekinmesin ve bizi bu dönüşümlerden mahrum bırakmasın...

 

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak