Geri Dön

10 anneden 7’si tedavi olamıyor

10 anneden 7’si tedavi olamıyor

1-7 Mayıs Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Haftası nedeniyle Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından Anne Ruh Sağlığı sempozyumu düzenlendi. sempozyumda konuşan Türkiye Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği Koordinatörü Prof. Dr. Nazan Aydın, her 5 anneden birinin gebelik ya da doğum sonrası dönemde ruhsal hastalık geçirme riski olduğuna dikkat çekerek, “Gebelik sırasında bizim karşılaştığımız ruhsal hastalıklar var. 10 anneden 7’si tedavi olamıyor. İlk 6 hafta yani 40 günlük dönemde anneler daha hassas hale gelebiliyor ve bizim bu dönemde en çok korktuğumuz doğum sonrası depresyonu oluyor” dedi.

Gebelikte başlayan ruhsal hastalığın düşük, erken doğum gibi istenmeyen etkilere yol açabileceğini vurgulayan Aydın şöyle devam etti: “Anne, gebelikte bir ruhsal hastalık geçirdiğinde özellikle depresyon sonrası gerekli bakımı almıyor, kontrollerine gitmiyor, yeterli beslenmiyor, düzensiz uyku sonucu yeterince dinlenemiyor.

Dolayısıyla bu gebeliğin seyrini olumsuz etkiliyor. Gebelikte geçirilen ruhsal hastalık ileride bebeğin büyüme, gelişme ve ruh sağlığını da olumsuz etkiliyor. Çalışmalar annesi gebelikte depresyon geçirmiş bir bebeğin ergenlik döneminde ruhsal hastalıklara daha yatkın olduğunu gösteriyor. Annelerin mutlaka fark edilip tedavi edilmesinin öneminin altı çizilmeli.”

‘Lohusalık hüznü’

Doç.Dr. Aylin İlden Koçkar da şu bilgileri verdi: “Annenin yaşadığı duruma ‘Lohusalık hüznü’ deniyor ve aileler tarafından ruh sağlığı uzmanına gidecek kadar ciddiye alınmıyor. Böyle olunca da sorun çok daha ciddi seviyelere çıkana dek maalesef ruh sağlığı uzmanına başvurulmuyor. Anne ve bebek sağlıklı bağlanma kuramadığında, bebek büyürken kendisinde de ruh sağlığı bozukluğunun gelişmesi söz konusu olabilir. O nedenle en erken müdahale bebek anne karnındayken yapılan müdahaledir.”

İsrail savaş uçakları Gazze'yi vurmaya devam ediyorİsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi'ni vurmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber