Geri Dön

1600 yıllık tiyatro restore edilecek

Denizli’nin Eskihisar Mahallesi’nde, UNESCO Geçici Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Laodikya Antik Kenti’nde bulunan Batı Tiyatrosu, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle tekrar ayağa kaldırılacak. M.Ö. 2. yüzyılda yapılan ve Helenistik Roma Dönemi’nde sanat ve kültürel etkinlikler düzenlenen tiyatro, M.S. 5. yüzyılda Hristiyanlığın yayılmasının ardından kullanılmadı. 15 bin kişilik tiyatro zamanla meydana gelen büyük depremlerde tamamen yıkıldı.

1600 yıllık tiyatro restore edilecek

İncil’de geçen ve kutsal sayılan 7 kiliseden birinin bulunduğu Laodikya’nın batısında yer alan, Pamukkale travertenleri manzaralı tiyatronun restorasyonu için Denizli Büyükşehir Belediyesi kazı heyetine 6 milyon lira destek sağlayacak. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tiyatronun restorasyonuna destek için Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ile protokol imzaladı. 2 yıl sonra bitmesi planlanan antik tiyatroda 1600 yıl önceki gibi tekrar sanatsal etkinlikler düzenlenecek.

Düzce Valiliğinde güvenlik noktasındaki biber gazı patladıDüzce Valiliği'nde güvenlik noktasında patlayan biber gazından etkilenen bazı idari personel, itfaiye ekiplerince tahliye edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber