Geri Dön
Gündem18 milyon öğrenci için tatil zili çaldı

18 milyon öğrenci için tatil zili çaldı

Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen için yarıyıl tatili başladı. Karne dağıtım törenine katılan Bakan Özer, tatili uzatmayı gerektirecek herhangi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

18 milyon öğrenci için tatil zili çaldı

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen yarıyıl tatiline çıktı. Öğrenciler, yaklaşık 2 yıl sonra basılı karne alma heyecanı yaşarken Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de Ankara'nın Altındağ ilçesinde Kavaklı İlkokulu’nda öğrencilere karne dağıtarak bu sevince ortak oldu. Törende öğrencilere teşekkür eden Bakan Özer, "5 ay büyük sabırla bugüne geldiniz. Ben hepinize çok teşekkür ederim. Maskeye, mesafeye, hijyene riayet etmemiş olsaydınız okullar 5 ay açık kalmazdı. Onun için ben hepinizi kutluyorum, bu başarılarınızdan dolayı ve 2 haftadaki yarı tatilde bol bol dinlenin” dedi.

Daha önce öğretmenlerden ödev verilmemesi istediğini hatırlatan Özer, bunun hiçbir şey yapılmayacak anlamına gelmediğini belirterek öğrencilerden tatilde en az 1 kitap okumalarını istedi. Toplum olarak kitap okuma kültürünü geliştirmesi gerektiğini aktaran Özer, “Bunun için tüm okullarımıza kütüphane yaptırdık. 2 ay gibi kısa bir sürede 16 bin 361 kütüphanesi olmayan okula kütüphane yaptık ve tüm kütüphanelerdeki kitap sayımızı 28 milyondan 42 milyona çıkardık. İnşallah 2022 yılı içerisinde de bu kitap sayımızı 100 milyon üzerine çıkartmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

7 Şubat’ta devam

Sonra öğretmenlerle bir araya gelerek taleplerini dinleyen Özer, çıkışta basına açıklama yaptı.

Özer, yarıyıl tatilinin uzatılmasının gündemde olup olmadığına ilişkin soru üzerine, "Şu an için yarıyıl tatilini uzatmamızı gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla inşallah hiçbir sıkıntı olmadan 7 Şubat tarihinde ikinci döneme kaldığımız yerden yüz yüze eğitime devam etmek için okullarımızı açacağız" dedi.