Geri Dön
Gündem2 kişiden 1’i yeniden kısıtlama istemiyor

2 kişiden 1’i yeniden kısıtlama istemiyor

IPSOS Milliyet okurları için derledi...

2 kişiden 1’i yeniden kısıtlama istemiyor

Aşı olmayanlardan test istenmesine destek var

Salgın hayatımızı bir sarkaç misali etkiliyor; aşı ve önlemler ile vaka sayıları/kayıplar azalınca kısıtlamalar gevşiyor, sarkaç bir uca gidiyor, eski hayatlarımızın özlemi ile rahatlıyoruz, sosyalleşiyoruz, hastalık yeniden yayılıyor, kısıtlamalar yeniden tartışılmaya başlıyor, sarkaç diğer uca doğru hareketleniyor.

Son haftalarda hasta ve kayıp sayılarında artış var, öte yandan yakında okulları yüz yüze eğitim ile açmak istiyoruz, kurumlar evden çalışan çalışanlarının yeniden ofislere dönmelerini planlıyor. Tüm bu koşullarda salgını dizginlemek için ne yapmak gerekli? Her üç kişiden ikisi yeniden bir kapanma yaşayacağımızı tahmin ediyor. Ancak bu tahmin ile önlemlere dair düşünceler arasında bir makas var. Her iki kişiden biri sokağa çıkma kısıtlaması, restaurant/kafelerin kapanması, seyahat kısıtlamaları, tiyatro/sinemaların kapatılması gibi önlemlere dair olumsuz görüş belirtiyor. Ortalamada toplumun %20’sinin bu önlemlerin yeniden devreye alınmasına yönelik bir fikri yok, %30 ise önlemlerin yeniden devreye girmesi gerektiğini düşünüyor.

Sağlık Bakanı, aşı kararının bundan sonraki dönemde tercihlere bırakılmayacağı sinyalini verdi. Bu sadece ülkemizde değil tüm dünyada büyük bir tartışma konusu. Hali hazırda pek çok durumda aşı mecburiyeti yerine PCR test zorunluluğu söz konusu. Her on kişiden altısı sinema, tiyatro, seyahat araçları gibi insanların birbirine yakın bulundukları yerlerde PCR testi zorunluluğu getirilmesi fikrini destekliyor. Aşı karşıtlarında bu oran neredeyse tam tersine dönüyor, aşıya karşı olan her üç kişiden ikisi zorunlu teste de karşı.

Aşı ve test zorunluluğu veya serbestliği konusunda insanlık olarak sadece Türkiye’de değil, tüm ülkelerde uygulanabilecek prensipler belirlenmesine ihtiyacımız olduğu çok net.

l Koronavirüs Salgını ve Toplum: Genel Kamuoyu Araştırması 6 - 10 AĞUSTOS 2021

2 kişiden 1’i yeniden kısıtlama istemiyor

Vaka sayılarındaki artış nedeniyle toplumun %64’ü tekrar bir kapanma yaşanabileceğini düşünüyor.
Kapanma yaşanacağı konusunda aşı karşıtı olan ve aşı konusunda emin olmayan kişilerin oranı daha düşük olsa da kapanma yaşanmayacağı konusunda tüm kitlelerin görüşü benzer. Toplumun %23’ü tekrar bir kapanma yaşanmayacağı görüşünde.

2 kişiden 1’i yeniden kısıtlama istemiyor

Toplumun %55’i bugünden sonra geceleri sokağa çıkma yasağı getirilmesini istemiyor. Böyle bir yasağı isteyenlerin oranı ise %31.

2 kişiden 1’i yeniden kısıtlama istemiyor

Yine toplumun yarısı bu tür bir kısıtlamayı da istemiyor. Vatandaşların %26’sı sadece kapalı alanların kapatılması gerektiğini düşünürken, tamamen kapatılması gerektiğini düşünenlerin oranı %7.

2 kişiden 1’i yeniden kısıtlama istemiyor

Diğer kısıtlamalara benzer şekilde yine toplumun yarısı şehirlerarası bir kısıtlama gelmemesi gerektiğini düşünüyor. Yine sadece her 10 kişiden 3’ü böyle bir kısıtlamadan yana.

2 kişiden 1’i yeniden kısıtlama istemiyor

 Sinema, tiyatro gibi işletmelerin kapatılması konusunda da vatandaşlar benzer görüşte. Bu tür yerlerin kapatılmaması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 48, kapatılması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 32.

2 kişiden 1’i yeniden kısıtlama istemiyor

Sinema, tiyatro, şehirlerarası otobüs, uçak gibi insanların yan yana oturduğu yerlerde Koronavirüs aşısı olmayan kişilerden pcr testi istenmesi gibi bir karar alınması konusunda Aşı olan veya aşıya olumlu yaklaşanlarla Aşı karşıtı olan kişilerin görüşleri net bir şekilde farklılaşıyor. Aşı olan veya aşıya olumlu yaklaşanların %65’i bu tür yerlere girişte aşı olmayan kişilerden pcr testi istenmesi gerektiğini düşünürken, aşı karşıtlarının %67’si böyle bir karara karşı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
THY yolcularını meme kanseri konusunda bilgilendiriyorMisafirlerinin seyahat sağlığı ve güvenliğini en ön planda tutan bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları 15 – 31 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceği 160 uçuşta meme kanseri riskine dikkat çekecek. Kabin ekiplerinin pembe kurdele takacağı ve özel anons ile yolcuların bilgilendirileceği uçuşların ilki İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleşti.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler