Geri Dön

2017 yılında okullar ne zaman kapanıyor? (Takdir Teşekkür hesaplama nasıl yapılır?)

2016-2017 eğitim öğretim sezonunun tamamlanmasına çok az kaldı. Tatili iple çeken öğrenciler bir yandan da karne günü heyecanını yaşıyor. Dönem boyu aldıkları notların belli olmasıyla beraber takdir-teşekkür hesaplama stresi de başlamış bulunuyor. Sene sonu başarı puanlarının hesaplanması sonucunda öğrencilere hak ettikleri belgeler verilecek.

2017 yılında okullar ne zaman kapanıyor? (Takdir Teşekkür hesaplama nasıl yapılır?)

Okullar 9 Haziran Cuma günü itibariyle sona eriyor ve öğrenciler bu sezonun son ders ziliyle birlikte karnelerini alıp yaklaşık üç aylık tatil sezonuna merhaba diyor. Tatil başlamadan önce hem velilerin hem de öğrencilerin en merak ettiği konulardan biri de takdir-teşekkür hesaplama işleminin nasıl yapıldığı. Öğretmenlerin, notları veli bilgilendirme sistemine girmesiyle birlikte takdir-teşekkür hesaplama işlemleri de E-Okul üzerinden kolayca yapılabiliyor.

Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır.

TAKDİR YA DA TEŞEKKÜR ALMAK İÇİN ORTALAMANIN KAÇ OLMASI GEREKİYOR?

Öğrencilerin sene sonunda takdir belgesi mi, teşekkür belgesi mi alacağı ya da dönemi belgesiz mi kapatacağı bilgisi yılsonu başarı puanı sayesinde ortaya çıkar. Yılsonu başarı puanı sadece takdir-teşekkür hesaplaması için değil, aynı zamanda liseye giriş ve üniversiteye giriş sınavlarında da öğrencilere ek puan olarak döndüğü için önemli bir veri olarak karşımıza çıkar. Bu puanın belirlenmesi ise öğrencinin aldığı derslerin, haftalık ders programında kaç saatlik yer kapladığı ve o derslere ait dönem sonu not ortalamasının çarpılması ile başlayan bir işlem sonucunda elde edilir. En sonunda elde edilen çarpımların toplamı haftalık toplam ders saatine bölünür ve ortalama elde edilir.

Takdir belgesi alabilmek için öğrencinin yılsonu başarı puanı 85’in üzerinde olması gerekirken teşekkür belgesi, sene sonu başarı notu 70 ile 85 arasında olan öğrencilere verilir. Öğrencinin 70’in altında ortalamaya sahip olması ise dönemi belgesiz kapatacağını işaret eder. Bir öğrenci eğer ortaöğretim hayatı boyunca üç kez takdir belgesi aldıysa üstün başarı belgesi ile ödüllendirilmeye hak kazanır.

KİMLER ONUR BELGESİ ALIR?

Onur belgesi okul yönetimlerine göre farklı özellikler baz alınarak verilebilir ama birçok okul hiç devamsızlık yapmayan öğrencilerini de onur belgesiyle ödüllendirir. E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne öğrencinin okul numarası ve T. C. kimlik numarasını girdikten sonra not bilgilerini görüntüleme haricinde devamsızlık durumunu görme hakkına da sahipsiniz. Eğer veli bilgilendirme sisteminde öğrencinize ait devamsızlık durum bilgisinde hiçbir devamsızlık kaydı bulunmuyorsa bu öğrenci onur belgesi almaya hak kazanabilir.

Diğer yandan derslerinde başarılı olan öğrenciler, sosyal faaliyetlere aktif bir şekilde katılan, başarılı projeler üreten, okulun kurallarına tümüyle riayet edip hem idari kadro hem öğretmenleri tarafından takdir edilen, arkadaşlarıyla ilişkilerinde oldukça başarılı olup diğer öğrenciler tarafından sevilen, derse aktif katılım gösterip iyi davranışlar sergileyen öğrenciler de onur belgesi alabilir. Burada anahtar faktör bu kriterlerin okul yönetimlerine göre kurumdan kuruma farklılık gösteriyor olduğu gerçeğidir. Bir okulda devamsızlık yapmayan öğrenciler onur belgesi ile ödüllendirilirken diğer bir okulda not ortalaması yüksek öğrenciler bu belge ile ödüllendirilebilir.

İstanbul'da "Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları" oluşturulduİstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) taşıyanlar ve onlarla temas eden herkesin, 14 gün boyunca evlerinde izole edilmesi, bu kişilerin evlerine giriş-çıkışın mutlaka sınırlandırılması ve kontrol edilmesi gerektiğini belirterek, bu amaçla "Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları" oluşturduklarını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber