Geri Dön
GündemGoogle 23 Nisan'ı doodle yaptı! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tarihi ve önemi

Google 23 Nisan'ı doodle yaptı! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tarihi ve önemi

Google, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı unutmadı ve en özel tasarımıyla doodle yaptı. 23 Nisan 1920 tarihinde birinci TBMM açıldı ve Mustafa Kemal Atatürk bu anlamlı günü çocuklara armağan etti. İşte, 23 Nisan'ın anlamı...

Google 23 Nisan'ı doodle yaptı! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tarihi ve önemi

23 Nisan nedir, ne oldu soruları merak ediliyor. Çocuk bayramı olan 23 Nisan'da tüm yurtta çeşitli kutlamalar düzenlenir. Dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilk ne zaman bayram olarak kutlandı? 23 Nisan önemi haberimizde.

23 NİSAN GOOGLE'A DOODLE OLDU!

Dünyaca ünlü dev arama motoru Google, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya çocuklarına bayram olarak armağan ettiği 23 Nisan'da kullanıcılarını özel bir doodle ile karşıladı.

Google 23 Nisanı doodle yaptı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tarihi ve önemi

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ÖNEMİ

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar verdi. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılıyor. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Atatürk diyor ki:

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

Yılların birikimi 2 dakikada gittiAydın'ın Köşk ilçesinde 29 yıl bir telekomünikasyon şirketinde çalıştıktan sonra bu yılın başında emekli olan Süleyman Çapar (55), bankadaki 163 bin liralık emekli ikramiyesinin 157 bin lirasını, telefon dolandırıcılarına kaptırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet