Geri Dön
Gündem45 bin kişi sokak tacizine karşı eğitildi

45 bin kişi sokak tacizine karşı eğitildi

Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve L’Oreal Türkiye’nin, sokak tacizine dur demek için yürüttüğü StandUp Programı kapsamında 45 bin kişi eğitim aldı. Dünya çapında verilen eğitimlerde, Türkiye eğitim alan kişi sayısı ile dünyadaki ilk beş ülke arasına girdi.

45 bin kişi sokak tacizine karşı eğitildi

Meltem Günay - Sokak tacizinin dünyanın her yerinde yaşandığını ve kadınların kamusal alanda kendilerini güvende hissetme haklarının elinden alındığını söyleyen L’Oreal Türkiye Ülke Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, “Sekiz farklı ülkede yapılan bir araştırmamızda, dünyadaki kadınların yüzde 78’i sokak tacizine uğrarken, sadece yüzde 25’i birinin yardım ettiğini söylüyor. Kadınların yüzde 79’u yaşadıkları sokak tacizi esnasında yardım alabilselerdi durumun düzelebileceğini ifade ediyor. Görgü tanıklarının yüzde 86’ı ise böyle bir durumda ne yapmaları gerektiğini bilmediklerini belirtiyor ve yüzde 34’ü ne yapacaklarını bilseler harekete geçeceklerini belirtiyor. Pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte yaptırdığımız 14 ülkeyi kapsayan ikinci araştırmamızda da, Kovid-19 döneminde kadınların yüzde 76’sı kendisini kamusal alanlarda bir önceki dönemlere göre daha az güvende hissediyor. Bunun nedeni de pandemi sonrasında sokakların daha tenha olması ve maske kullanımı ile beraber maskenin arkasındaki yüzlerin görünmemesi olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

Hedef 100 bin kişi

Taciz konusunda mücadele eden uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Hollaback! ve Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ile birlikte ‘Standup Sokak Tacizine Karsı Dur’ programını başlattıklarını dile getiren Gökçen sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu program; kadın ve erkekleri karşılaşabilecekleri sokak tacizi olaylarına güvenle müdahale edebilmeleri için özel olarak geliştirilmiş 5D metodu ile eğitmeyi amaçlıyor. Önce sokak tacizinin ne olduğunu bilmeliyiz ki bunun karşısında durabilelim. Bu yüzden amacımız herkese, sokak taciziyle başa çıkmanın basit ve etkili yolları konusunda bilgi vermek ve sokak tacizine şahitlik edenlerin buna kolay yoldan müdahale edebileceğini anlatmak.

Mart 2020’den beri dünya çapında 527 bin kişiye 5D eğitimi verildi, Türkiye’de ise Haziran 2020’den beri 45 bin kişi eğitim aldı. Eğittiğimiz kişi sayısıyla 2021’de dünyadaki ilk beş ülke arasına girdik. Amacımız sokak tacizi ve önemi konusunda farkındalık yaratmak.  Bu yüzden cinsiyet, yaş, eğitim ayırt etmeksizin herkese bu eğitimi almaları için çağrıda bulunuyoruz. Dünya’da ve Türkiye’de Standup programına desteğimizi uzun seneler sürdüreceğiz. Amacımız 2022 sonunda dünyada 1 milyon kişiye 5D eğitimini vermek ve bu şekilde sokak tacizi ile mücadeleye katkıda bulunmak. Türkiye’de de yoğun bir şekilde yürüttüğümüz projeyle 2022’de toplamda 100 bin kişiyi eğitmeyi hedefliyoruz.”

5D ile dur deyin

Projenin ortaklarından Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) Müdürü Dr. Tamer Atabarut da online platform üzerinden Boğaziçi Üniversitesi’nden akademisyenler tarafından gerçekleştirilen eğitimler hakkında bilgi verdi. Dr. Atabarut, Hollaback tarafından sokak tacizine karşı geliştirilen 5D metodunu şöyle anlattı; “5D’nin içeriğine baktığımızda, sokak tacizine müdahale etme durumunda uygulanacak farklı yöntemler bulunuyor. Bunlar;

5 adımdan birincisi ‘dikkat dağıtmak’. Bunun anlamı; tanığın, sokak tacizcisinin dikkatini mağdurdan uzaklaştırmasıdır. Sokak tacizcisine arkadaş gibi davranmak, saatin kaç olduğunu sormak veya yaratıcı başka bir şekilde olay esnasında dikkatini dağıtmak örnek olarak verilebilir. Amaç; tacize uğrayan kişi için kaçma imkanı yaratmaktır.

İkinci adım, ‘dahil etmek’. Tanığın; orada bulunan yetkili konumda birini bulması ve müdahale etmesini istemesi anlamına gelir. Yaşanan rahatsızlığı ortamdaki otorite veya üçüncü kişilere iletmek, daha fazla insanı harekete geçirecektir.

Üçüncü adım, ‘delillendirmek’. Sokak tacizi tüm detaylarıyla hatırlamak ve mağdurla paylaşmak için tanığın kayıt tutması anlamına gelir. Not veya görüntülü kayıt alınır, görüntüler isterse mağdura verilir ve asla çevrim içi olarak yayınlanmaz veya izinsiz kullanılmaz.

Dördüncü adım; ‘doğrudan müdahale etmek’. Uygun bir durumda sokak tacizini önlemek için doğrudan karşı karşıya gelmeyi kapsar. Burada önemli olan tanığın öncelikle kendini güvence altına almasıdır. Tanık kendini tehlikeye atmadan, yalnızca son çare olarak doğrudan müdahalede bulunmalıdır.

Beşinci adım ise ‘dayanışma göstermek’. Sokak tacizine uğrayan kişiyi olaydan sonra rahatlatmak ve maruz kaldığı davranışın yanlış olduğunu onaylamak anlamına gelir.”

Önce güvenlik

Bir saat süren eğitimlerde öncelikle sokak tacizinin ne olduğunu anlatmakla başladıklarını dile getiren Dr. Atabarut, ücretsiz olan eğitimler sonrasında katılımcıların ‘şimdi yapabileceğim en az bir şey olduğunu biliyorum’ farkındalığının oluştuğunu belirterek, “Eğitimlerde her durumda önemli olan şeyin ilk önce kendi güvenliğimiz olduğunu ve tacizin suçlusunun sadece taciz eden kişi olduğunu vurguluyoruz. Hiçbir durumun tacizi haklı çıkaramayacağını kendi psikolojimiz için devamlı hatırlamak gerekir” dedi.

 

İstanbul'da akılalmaz olay! Taksici Fransız turisti kaçırdı
Gaziantep’te ikinci dalga alarmı! 54 yıl sonra en yoğun kar...
Türkiye günlerce bu olayı konuştu! Cezası belli oldu
S-400'ler yola çıktı! Rusya tamamen gözünü kararttı
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Son anketten çıkan çarpıcı sonuç! Daha uygun konjonktür bulunamaz ama...
Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Terim'le ayrılık sürecini anlattı: 'Hayatımın en travmatik 10 dakikası'
Bulgar turistler gelmekten vazgeçti! ‘Bu parayı veremeyeceklerini söylediler’
Sapık doktorun başka görüntüler de ortaya çıktı! Sedyedeki hastaların çıplak fotoğrafları...
Galatasaray'da büyük pişmanlık! Sene başında gönderildi, fırtına gibi esiyor
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Kahve keyfi öğretmenin sonu oldu! Karne vermek için erkenden uyandı
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler