Geri Dön
Gündem55 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

55 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe  girişimine ilişkin yargılanan eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay  Gürcan Sercan'ın da aralarında bulunduğu 55 jandarma personelinin "anayasal  düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis  cezasına çarptırılması talep edildi.

55 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinin karşısındaki binada yapılan duruşmaya, 42'si tutuklu 55 sanık ile avukatları katıldı.

Duruşmada, Cumhurbaşkanlığı avukatı Ali Büyüközdemir ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Furkan Keskin de hazır bulundu. Büyüközdemir ve Keskin, tüm tutuklu sanıkların bu hallerinin devamı yönünde karar verilmesini istedi.

Cumhuriyet Savcısı Arif Kaplan, 174 sayfalık esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu belirterek, bunu dijital olarak mahkemeye sundu.

Mütalaada, eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan'ın da aralarında bulunduğu 55 sanığın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla hapisle cezalandırılması talep edildi.

Cumhuriyet savcısı, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmasını öngördüğü 4 sanık için ayrıca etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını, 9 sanığın ise üzerilerine atılı suçun vasıf ve mahiyetlerinin değişme ihtimali, dijital verilerin henüz tamamlanmamış olması, incelemelerin uzun sürebileceği gerekçeleriyle dosyalarının ayrılarak farklı bir esasa kaydedilmesini istedi.

Mütalaada, tutuklu 43 sanığın bu hallerinin devamı, tutuksuz 12 sanığın ise tutuklanması talep edildi.

Duruşmaya, tutuklu sanıkların ve avukatlarının taleplerinin alınmasıyla devam ediliyor.

Davada, 92 sanık hakkında yargılama yapılırken, sivillerin dosyalarının ayırmasıyla sanık sayısı 68'e düşmüştü.

Gazi polis, nakilli eliyle 6 yıl sonra ilk atışını yaptıEmniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı bünyesinde görev yapan özel harekat polisi Hilmi Köse'nin 20 yıldır silah tuttuğu sol eli, 2015 yılındaki 'hendek' operasyonlarında, üzerine atılan el yapımı patlayıcı nedeniyle parçalandı. Köse'nin sağ ayak ile leğen kemiğinden alınan 20 santim kemik ve deri, parçalanan koluna nakledildi. Özel Harekat Başkanlığı’na geri dönebilmek için sağ eliyle atış yapmaya başlayan Köse, 2 yıl süren tedavi ve eğitim sürecinin ardından mesleğine tekrar başladı. Köse'nin 6 yıl sonra sol eliyle yaptığı ilk atışı ise DHA görüntüledi. Köse, sol elle hedefi tam isabet vurmayı başardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet