Geri Dön
Gündem8 Mart Dünya Kadınlar Günü Google'a doodle oldu! Kadınlar Günü nedir, neden kutlanır?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Google'a doodle oldu! Kadınlar Günü nedir, neden kutlanır?

Dünya Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart günü çeşitli etkinliklerle kutlanır. Uluslararası çapta 1975 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kutlanmaya başlandı. Bugün bazı ülkelerde resmi tatil olarak kabul görüyor. Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü farklı şekillerde, önemli mesajlarla kutlanıyor. İşte, Dünya Kadınlar Günü hikayesi...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Google'a doodle oldu! Kadınlar Günü nedir, neden kutlanır?

8 Mart Kadınlar Günü'nü Google unutmadı ve doodle yaptı. Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde anılmaya başlayan Kadınlar Gününde kadının haklarına, kadının toplumdaki önemine vurgu yapılır. Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında iki kız akrdeş tarafından gerçekleştirilmişti.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ DOODLE OLDU!

Dev arama motoru Google, her özel günde olduğu gibi 8 Mart Dünya Kadınlar Günün'de de doodle yayımladı. Google'ı açan kullanıcılar en çok tercih edilen arama motorunun açılan sayfasında Kadınlar Gününe özel doodle'ı görebiliyor. Bu anlamlı güne özel video ile kullanıcılarını karşılıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Googlea doodle oldu Kadınlar Günü nedir, neden kutlanır

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Googlea doodle oldu Kadınlar Günü nedir, neden kutlanır

KADINLAR GÜNÜ NEDİR, NEDEN KUTLANIR?

Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart'ta kutlanıyor. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

A28 Şubat 1909'da New York'ta bir "Kadınlar Günü" düzenlendi. 1917'de Sovyet Rusya'da kadınlar oy hakkı kazandıktan sonra 8 Mart orada ulusal bayram oldu. Kadınlar Günü, 1967'de benimsendi. 1975'te Birleşmiş Milletler tarafından kutlanmaya başlandı. Günümüzde Dünya Kadınlar Günü bazı ülkelerde resmi tatildir.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında iki kız kardeş tarafından kutlandı. 1975 yılında "Birleşmiş Milletler Kadın On Yılı" ilan edildi. Türkiye de bu kapsamda yer aldığı için 1975 yılında Türkiye'de "Kadın Yılı Kongresi" yapıldı.

 

 

 

 

Okul bahçesinde maç yaparken asıldığı kale direğinin altında kaldıAdana'da 7 ay önce arkadaşlarıyla birlikte Yeşilevler Şehit Duran Keskin İlkokulu'nun bahçesinde futbol maçı yapan Murat Sefa Özbalık, iki eliyle asıldığı kalenin devrilmesi sonucu demir parçasının altında kalarak yaralandı. Güvenlik kamerası görüntülerine de yansıyan olay sonrası karaciğerindeki hasar nedeniyle iç kanama geçiren ve günlerce hastanede gören Özbalık'ın ailesi, kalenin montajında ihmal olduğu gerekçesiyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet