Geri Dön

ABD Şengal’e konuşlandı

DAEŞ’in bölgeden atılmasından sonra Irak ordusunun denetimine geçen Irak’ın kuzeyindeki Şengal’in geleceği belirsizliğini koruyor.

Türkiye baskısı

PKK’nın bölgede etki alanını arttırması ve kendisine bağlı yerel silahlı güçler eliyle kontrolü ele geçirmesi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgeye yönelik kapsamlı harekat hazırlığı yapmıştı. Irak ile Türkiye arasında diplomatik alanda yapılan görüşmeler sonucu PKK, kısa süre önce bölgeden çekilmek zorunda kalmıştı. PKK tarafından kurulan YBŞ adlı silahlı grup ise Irak ordusunun denetimine geçti. Türkiye, YBŞ’nin lağvedilmesi için Irak yönetimi üzerinde baskısı devam ediyor.

Irak merkezi yönetimi ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında paylaşılamayan Şengal’i kimin yöneteceğine yönelik sorun halen çözüm bekliyor. Irak merkezi yönetimi ile Kürt yönetimi arasında süren görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine ABD yönetimi, bölgeye askeri güç sevk etti.

ABD ordusu yerleşti

Olası Irak-Peşmerge çatışmasını önlemek amacıyla 15 araçtan oluşan ağır silah destekli ABD ordusu, önceki gün Şengal Dağı’na konuşlandı. Şengal’den kaçan halkın geri dönmesi için güvenli bölge oluşturmayı amaçlayan ABD, güçlerini dağın stratejik noktalarına konuşlandırdı. ABD askerlerinin, Musul’dan Kuzey Suriye’ye uzanan bölgeyi kontrol için önümüzdeki günlerde araziye yayılacağı öğrenildi. Şengal Kaymakamı Mehmet Halil, ABD askerlerinin bölgeye konuşlandığını doğrulayarak, “ABD ordusuna bağlı bir birlik Şengal Dağı sınırına gitti. Bu güç Çil Mera ve Şengal Dağı’na konuşlandı. Söz konusu güç bölgedeki siyasi istikrarı sağlamak için konuşlanmıştır” dedi. ABD’li birliğin Şengal Dağı’nda uzun süre kalacağını ifade eden Halil, “Gücün bölgede olması Şengalli göçzedelerin evlerine dönmesini sağlayacaktır” ifadesini kullandı.

Silahlı saldırıya uğrayan trafik polisi maketi, yenisi ile değiştirildiMersin'in Anamur ilçesinde pompalı tüfekle ateş edilerek zarar verilen trafik polisi maketi, yenisi ile değiştirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet